Μέτρα προστασίας από τα κουνούπια

Ο Δήμος Ελασσόνας για την προστασία της δημόσιας υγείας και σε συνέχεια του υπ'αρ.6324/11-03-2016 έγγραφου του Κέντρου Ελέγχου και Πρόληψης Νοσημάτων (ΚΕΕΛΠΝΟ), σας ενημερώνει ότι:

Λόγω των υψηλών θερμοκρασιών κατά τους χειμερινούς μήνες αναμένεται αύξηση του πληθυσμού των κουνουπιών. Νοσήματα όπως η ελονοσία , ο Δάγκειος πυρετός, η νόσος Chikungunya, η νόσος Zica μεταδίδονται στον άνθρωπο κυρίως με το τσίμπημα από μολυσμένα κουνούπια διαφόρων ειδών.

Στη χώρα μας που θεωρείται «χώρα ελεύθερη ελονοσίας» τα τελευταία έτη έχουν καταγραφεί περιστατικά ελονοσίας σε διάφορες περιοχές. Δεδομένου των αυξημένων μεταναστευτικών ροών αναμένεται να συνεχισθεί η καταγραφή αυξημένου αριθμού κρουσμάτων ελονοσίας (η μετάδοσης της ευνοείται από την παρουσία ασθενών με ελονοσία σε συνδυασμό με την παρουσία του κουνουπιού που είναι ο διαβιβαστής).

Το ασφαλέστερο και αποτελεσματικότερο μέτρο πρόληψης από τα παραπάνω νοσήματα είναι η προστασία από τα κουνούπια.

Ο Δήμος Ελασσόνας συμμετέχει σε πρόγραμμα καταπολέμησης κουνουπιών που υλοποιεί η Περιφερειακή Ενότητα Λάρισας της Περιφέρειας Θεσσαλίας. Όμως ο καθένας μας πρέπει να λάβει μέτρα για τη ατομική προστασία από τα κουνούπια και τις σκνίπες. Επιγραμματικά τα μέτρα αυτά περιλαμβάνουν:

• Κάλυψη με σήτες των αγωγών εξαερισμού των βόθρων

• Αν έχουμε πισίνα ή σιντριβάνι, θέτουμε κάθε μέρα σε λειτουργία το φίλτρο καθαρισμού, ώστε να απομακρύνουμε αυγά και προνύμφες κουνουπιών

• Δίνουμε κλίση στον κήπο για να απομακρύνονται τα νερά

• Τακτικό κούρεμα γρασιδιού, θάμνων και φυλλωσιών

• Πότισμα κατά προτίμηση το πρωί

• Χρήση λαμπτήρων κίτρινου χρώματος για το φωτισμό εξωτερικών χώρων

• Αντικαθιστούμε σπασμένους σωλήνες νερού που τρέχουν

• Φυλάσσουμε τα δοχεία νερού που δε χρησιμοποιούμε (κουβάδες, καρότσια, βαρέλια) γυρισμένα ανάποδα ή τα διατηρούμε καλυμμένα

• Καλύπτουμε ή απομακρύνουμε παλιά λάστιχα που συσσωρεύουν νερό

• Καθαρίζουμε τα φύλλα που μαζεύονται στις υδρορροές

• Συχνός καθαρισμός και ψεκασμός σε στάβλους ζώων

• Τακτική ανανέωση του νερού σε ποτίστρες ζώων, γούρνες

• Καλύπτουμε τις βάρκες, ώστε να μη μαζεύουν νερό της βροχής

• Εφαρμογή και χρήση πλεγμάτων(σε παράθυρα, πόρτες κ.α.)

• Χρήση εντομοαπωθητικών στο δέρμα, πάνω από τα ρούχα, στους χώρους κ.α.

• Χρήση κουνουπιέρας

• Χρήση ανεμιστήρων και κλιματιστικών

Για να δείτε αναλυτικά τις οδηγίες του ΚΕΕΛΠΝΟ για την προστασία από τα κουνούπια και τις σκνίπες, πατήστε εδώ.

Ο Αρμόδιος Αντιδήμαρχος

Μπαλούκας Διονύσιος

Να τακτοποιήσουν τις οφειλές τους πριν από την έναρξη της αρδευτικής περιόδου καλεί ο Δήμος Ελασσόνας τους αρδευτές που οφείλουν και θα κληθούν μέσα στις επόμενε [ ... ]

Δευτέρα 15 Απριλίου, ώρα 19:00, Αίθουσα ΚΔΒΜ Πνευματικό Κέντρο Ελασσόνας