Πρόσκληση Συνεδρίασης Επιτροπής Ποιότητας Ζωής 06-08-2018 ώρα 12:30

Σας καλούμε να προσέλθετε στη δημόσια συνεδρίαση της Επιτροπής Ποιότητας Ζωής που θα διεξαχθεί στο Δημοτικό Κατάστημα του Δήμου Ελασσόνας, την 6η Ιουλίου του έτους 2018, ημέρα Δευτέρα και ώρα 12:30, για τη συζήτηση και λήψη αποφάσεων στα παρακάτω θέματα ημερήσιας διάταξης:

1 Εξέταση αίτησης παραχώρησης κοινόχρηστου χώρου για τοποθέτηση τραπεζοκαθισμάτων στην κεντρική πλατεία Ελασσόνας

2 Γνωμοδότηση για την έγκριση Μελέτης Περιβαλλοντικών Επιπτώσεων υφιστάμενης μονάδας παραγωγής τυροκομικών προϊόντων, ιδιοκτησίας της «ΜΠΙΖΙΟΣ Α.Ε.» που βρίσκεται στη θέση «Βοδιανά», στο 2ο χλμ Ελασσόνας Λάρισας.

3 Εισήγηση για την έγκριση προμελέτης ανοικτού κολυμβητηρίου Ελασσόνας

4 Εξέταση αίτησης εκμίσθωσης ακινήτου, στην περιοχή Καλυβίων από την COSMOTE , για την τοποθέτηση εγκατάστασης σταθμού βάσης.

5 Λήψη απόφασης περί ελέγχου νομιμότητας ή μη της χορηγηθείσας άδειας ίδρυσης και λειτουργίας του καταστήματος ιδιοκτησίας του Αργυρίου Κωνσταντίνου καθώς και της άδειας χρήσης κοινόχρηστου χώρου του εν λόγω καταστήματος, έπειτα από Εισαγγελική Παραγγελία Διενέργειας Προκαταρκτικής Εξέτασης .

6 Εισήγηση για την έγκριση προϋποθέσεων λειτουργίας Υπαίθριας Αγοράς Φέτας και Παραδοσιακών Προϊόντων στα πλαίσια της Πανελλήνιας Διοργάνωσης «Φέτα 2018».

7 Γνωμοδότηση για την κατά παρέκκλιση από τους όρους δόμησης ανέγερση «κτηνοτροφικής μονάδας» στη θέση «Τούμπα» της κτηματικής περιφέρειας Καλλιθέας

8 Εξέταση παραβάσεων και επιβολή ή μη κυρώσεων σε Καταστήματα Υγειονομικού Ενδιαφέροντος.

Ο Πρόεδρος Της Επιτροπής

Διονύσιος Αθαν. Μπαλούκας

Ο Δήμαρχος Ελασσόνας κ. Νίκος Ευαγγέλου με αφορμή την σημερινή επέτειο της 106ης απελευθέρωσης της Ελασσόνας από τον τουρκικό ζυγό, έκανε την ακόλουθη δήλωση: Σήμερ [ ... ]

Σε πλήρη εξέλιξη βρίσκονται τα έργα ανάπλασης στην Τ.Κ Στεφανόβουνου, τα οποία αναμένεται σύντομα να ολοκληρωθούν, αλλάζοντας εντελώς την εικόνα στην είσοδο του χω [ ... ]