Καλεί τη νέα ηγεσία του Υπ. Ανάπτυξης να βάλει τέλος στα σενάρια

lignitisΕυαγγέλου: Σταματήστε κάθε σκέψη για τον λιγνίτη

Με αφορμή αναρτήσεις σε ειδησεογραφικές ιστοσελίδες καθώς και σχετικά δημοσιεύματα τα οποία κάνουν λόγο για επαναφορά του σεναρίου εξόρυξης των κοιτασμάτων λιγνίτη από το υπέδαφος της Ελασσόνας, ο δήμαρχος κ. Νίκος Ευαγγέλου προέβη στην ακόλουθη δήλωση:

«Με έκπληξη και απορία διάβασα χθες σενάρια τα οποία επαναφέρουν στο προσκήνιο τις προτάσεις οι οποίες υποστηρίζουν πως πρέπει να παραχωρηθούν σε ιδιώτες τα αναξιοποίητα κοιτάσματα λιγνίτη σε Δράμα και Ελασσόνα.

Με δεδομένη την αντίθεση μας σε κάθε σχετική ενέργεια και κουβέντα, καλώ τη νέα ηγεσία του υπουργείου Ανάπτυξης να βάλει μια και καλή τέλος σε κάθε σχετική συζήτηση, κόβοντας την όρεξη στα συγκεκριμένα συμφέροντα που επιδιώκουν την καταστροφή της περιοχής.

Απλά υπενθυμίζω πως κάτι τέτοιο θα μας βρει όλους καθολικά απέναντι».

Να τακτοποιήσουν τις οφειλές τους πριν από την έναρξη της αρδευτικής περιόδου καλεί ο Δήμος Ελασσόνας τους αρδευτές που οφείλουν και θα κληθούν μέσα στις επόμενε [ ... ]

Δευτέρα 15 Απριλίου, ώρα 19:00, Αίθουσα ΚΔΒΜ Πνευματικό Κέντρο Ελασσόνας

Πρόσκληση σε νέους και νέους να εγγραφούν στο μητρώο νέων για τη συμμετοχή στο Δημοτικό Συμβούλιο Νέων απηύθυναν σήμερα με συνέντευξη τύπου που πραγματοποιήθηκε  [ ... ]

Τη νέα Δημοτική Επιτροπή Ισότητας του Δήμου Ελασσόνας εξέλεξε με ομόφωνη απόφασή του το Δημοτικό Συμβούλιο Ελασσόνας, η οποία αποτελείται από δραστήριες γυναίκε [ ... ]