Ευαγγέλου για δηλώσεις Λαφαζάνη - Διώτη

Με αφορμή την τοποθέτηση του υπουργού Παραγωγικής Ανασυγκρότησης Περιβάλλοντος και Ενέργειας στη σημερινή συνεδρίαση της Διαρκούς Μόνιμης Επιτροπής Παραγωγής και Εμπορίου της Βουλής κ. Παναγιώτη Λαφαζάνη, και τα όσα μετέφερε με ανακοίνωσή της η βουλευτής του νομού κα Ηρώ Διώτη αναφορικά με το θέμα των λιγνιτικών κοιτασμάτων της επαρχίας Ελασσόνας, ο δήμαρχος Ελασσόνας κ. Νίκος Ευαγγέλου προέβη στην ακόλουθη δήλωση:

«Με μεγάλη ικανοποίηση πληροφορήθηκα, δια μέσου της βουλευτίνας του νομού Λάρισας κ. Διώτη, την τοποθέτηση του υπουργού κ. Παναγιώτη Λαφαζάνη με την οποία η κυβέρνηση εκφράζει στην πλήρη αντίθεσή της σενάρια αξιοποίησης των λιγνιτικών κοιτασμάτων της επαρχίας Ελασσόνας. Η ξεκάθαρη τοποθέτηση του υπουργού εκφράζει αναμφισβήτητα την άποψη όλων των φορέων και κατοίκων της περιοχής και θεωρώ πως βάζει τέλος στα σενάρια που είχαν δει το φως της δημοσιότητας το αμέσως προηγούμενο διάστημα.

Το επιπλέον θετικό στοιχείο της παρέμβασης του υπουργού είναι η αναγνώριση εκ μέρους της ελληνικής κυβέρνησης των συγκριτικών πλεονεκτημάτων της περιοχής μας, δηλαδή την αγροτοκτηνοτροφική παραγωγή και τα Προϊόντα Ονομασίας Προέλευσης.

Αυτός είναι ο πραγματικός δρόμος ανάπτυξης της επαρχίας Ελασσόνας και τον δρόμο αυτό καλούμαστε να ακολουθήσουμε όλοι όσοι προσβλέπουμε στο καλό του τόπου. Η νέα δημοτική αρχή είναι έτοιμη να συνεργαστεί με όλους όσους θέλουν να δημιουργήσουν τις πραγματικές προϋποθέσεις ανάπτυξης της περιοχής».

Να τακτοποιήσουν τις οφειλές τους πριν από την έναρξη της αρδευτικής περιόδου καλεί ο Δήμος Ελασσόνας τους αρδευτές που οφείλουν και θα κληθούν μέσα στις επόμενε [ ... ]

Δευτέρα 15 Απριλίου, ώρα 19:00, Αίθουσα ΚΔΒΜ Πνευματικό Κέντρο Ελασσόνας

Πρόσκληση σε νέους και νέους να εγγραφούν στο μητρώο νέων για τη συμμετοχή στο Δημοτικό Συμβούλιο Νέων απηύθυναν σήμερα με συνέντευξη τύπου που πραγματοποιήθηκε  [ ... ]

Τη νέα Δημοτική Επιτροπή Ισότητας του Δήμου Ελασσόνας εξέλεξε με ομόφωνη απόφασή του το Δημοτικό Συμβούλιο Ελασσόνας, η οποία αποτελείται από δραστήριες γυναίκε [ ... ]