ΗΧΗΡΟ ΜΗΝΥΜΑ ΚΑΙ ΚΟΣΜΟΣΥΡΡΟΗ ΣΤΗΝ ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΤΟΥ ΔΗΜΑΡΧΟΥ ΕΛΑΣΣΟΝΑΣ

omil evagg1Ευαγγέλου: Αλλάζουμε την Ελασσόνα καθημερινά

Ηχηρό και πολλαπλό μήνυμα σε πολλούς αποδέκτες έστειλε ο δήμαρχος Ελασσόνας κ. Νίκος Ευαγγέλου το βράδυ του Σαββάτου, κατά τη διάρκεια της ετήσιας εκδήλωσης της δημοτικής του παράταξης, σε μια κατάμεστη από κόσμο αίθουσα.

«Η Ελασσόνα δεν γυρίζει πίσω. Η Ελασσόνα θα βαδίσει προς το μέλλον με τρόπο καθαρό, σίγουρο, αξιοκρατικό, επαγγελματικό, διαφανή. Όλα τα υπόλοιπα δεν μας αγγίζουν αλλά και δεν μας φοβίζουν. Αλλάζουμε την Ελασσόνα καθημερινά όχι γιατί απλώς αυτή είναι η υπόσχεσή μας προεκλογικά, αλλά γιατί εγώ και οι συνεργάτες μου δίνουμε αγώνα κάθε μέρα για να αλλάξουμε νοοτροπίες, συμπεριφορές και αντιλήψεις που βάζουν φρένο στην προσπάθεια για πρόοδο», τόνισε ο δήμαρχος Ελασσόνας και συνέχισε λέγοντας χαρακτηριστικά:

«Δίνω καθημερινό αγώνα αλλαγής γιατί πολύ απλά αυτή είναι η φιλοσοφία μου και η στάση ζωής μου. Δεν υπήρξα ποτέ επαγγελματίας πολιτικός, δεν υπήρξα δολοπλόκος, δεν υπήρξα ποτέ άνθρωπος του παρασκηνίου. Εργάστηκα στο προσκήνιο με τρόπο καθαρό και αυτό είναι κάτι που το γνωρίζουν όλοι. Αυτή είναι η δύναμή μου και αυτό καταθέτω καθημερινά στο δημαρχείο αγωνιζόμενος να αντιμετωπίσω τα προβλήματα που, δυστυχώς, είναι πολλά και μεγάλα. Ξέρω καλά πως αυτό είναι κάτι που ενοχλεί κάποιους. Είναι ελάχιστοι, είναι μειοψηφία, τους αφήνουμε στον μικρόκοσμό τους. Εμείς προχωρούμε μπροστά με σχέδιο και όραμα για να κάνουμε την Ελασσόνα δήμο πρότυπο. Αυτή είναι η υπόσχεσή μας, αυτή είναι η προσπάθειά μας και αυτό θα καταφέρουμε: Να αλλάξουμε την Ελασσόνα!

Στη συνέχεια της ομιλίας του ο δήμαρχος Ελασσόνας έκανε επιγραμματική αναφορά στα σημαντικότερα έργα που έχουν ξεκινήσει και πραγματοποιήθηκαν στην πόλη αλλά και στα χωριά της επαρχίας:

1. Είναι έτοιμη η κυκλοφοριακή μελέτη με σχεδιασμό δυο μεγάλων κυκλικών κόμβων (round about)

2. Δρομολογήσαμε για την καλύτερη λειτουργία των καταστημάτων της αγοράς δικαίωμα στάθμευσης με κάρτα 45 λεπτών.

3. Κάνουμε διαρκείς παρεμβάσεις στις σηματοδοτήσεις εντός του ιστού της πόλης και στις διαγραμμίσεις των πεζών

4. Έγινε διπλής κατεύθυνσης η 6ης Οκτωβρίου στο κεντρικό της κομμάτι από την Τρ. Πειραιώς για να μην ταλαιπωρείται ο κόσμος

5. Παραδώσαμε τρεις νέους χώρους στάθμευσης χιλίων τετραγωνικών μέτρων το καθένα στο κέντρο της πόλης, τις εκτάσεις των οποίων μας παραχώρησαν συμπολίτες μας τους οποίους ευχαριστώ για μια ακόμη φορά.

6. Προχωρήσαμε στη διαπλάτυνση της οδού Μεγάλου Αλεξάνδρου στη συμβολή της με τις οδούς 6ης Οκτωβρίου και Μητροπολίτου Ιακώβου, έναντι Δημαρχείου, δημιουργώντας νέες θέσεις ταξί

7. Κατασκευάσαμε στέγαστρο στον χώρο της λαϊκής αγοράς και ετοιμάζουμε νέες παρεμβάσεις ώστε να καταστεί ο χώρος ακόμα πιο λειτουργικός, ενώ προχωρούμε στην ηλεκτροδότηση του παρκινγκ έναντι ΚΤΕΛ

8. Προχωρήσαμε στην επέκταση της περιτοίχισης και θέσεων ταφής στο κοιμητήριο της Ελασσόνας ενώ προστατεύσαμε τον χώρο των οστεοφυλακίων από τα νερά της βροχής

9. Ολοκληρώνεται εντός της εβδομάδας η κατασκευή των 20 πρώτων ατομικών οστεοφυλακίων.

10. Φωταγωγήσαμε το χώρο του κοιμητηρίου, ενώ σε λίγο θα τοποθετηθούν σε όλα τα σημεία παροχής νερού, ειδικοί κρουνοί.

11. Ολοκληρώσαμε και ψηφίσαμε τον κανονισμό για τα κοιμητήρια

12. Ξεκινήσαμε τις αναπλάσεις των παιδικών χαρών

13. Τελειώνουμε την συντήρηση του Ανοιχτού Θεάτρου Ελασσόνας, ώστε να το καταστήσουμε επισκέψιμο το φετινό καλοκαίρι

14. Τοποθετήσαμε νέο τάπητα στο ένα γήπεδο τένις επί της οδού Μητροπολίτου Ιακώβου και μέσα στο μήνα ξεκινούμε την κατασκευή του δεύτερου γηπέδου

15. Ξεκινάει άμεσα η λειτουργία του Πάρκου Κυκλοφοριακής Αγωγής μετά τη συντήρηση του εγκαταλελειμμένου εξοπλισμού

16. Αποκαταστήσαμε όλες της ζημιές και τις φθορές του παλιού καφενείου στο πιο κεντρικό σημείο της πόλης

17. Δημοπρατούμε άμεσα την κατασκευή του στίβου στο Γυμνάσιο Ελασσόνας

18. Ολοκληρώσαμε και ψηφίσαμε το νέο κανονισμό καθαριότητας

19. Ολοκληρώσαμε και ψηφίσαμε τον κανονισμό λειτουργίας των Περιπτέρων

20. Προσπαθήσαμε και κρατήσαμε την αγροτική και κτηνοτροφική οδοποιία σε καλή κατάσταση παρ' όλες τις δύσκολες καιρικές συνθήκες, με στόχο την όσο το δυνατόν καλύτερη εξυπηρέτηση των δημοτών.

21. Αντιμετωπίσαμε τα βασικά προβλήματα που προέκυψαν από την κακοκαιρία

22. Έχουμε προσθέσει επιπλέον περίπου 250 κάδους καθαριότητας

23. Έχουν ξεκινήσει εργασίες ασφαλτόστρωσης στην πόλη της Ελασσόνας

24. Έχουν ξεκινήσει εργασίες κατασκευής πεζοδρομίων στην πόλη της Ελασσόνας

25. Καθώς και περίφραξη του βοηθητικού γηπέδου έναντι ΚΤΕΛ

Επίσης στα χωριά του Δήμου προχωρήσαμε σε:

1. Επέκταση αγωγών άρδευσης

2. Συντήρηση της αγροτικής οδοποιίας

3. Διάνοιξη αγροτικών και κτηνοτροφικών δρόμων

4. Καθαρισμό ρεμάτων

5. Επισκευές και συντήρηση σχολικών κτιρίων

6. Καθαρισμό τσιμενταυλάκων

7. Συντήρηση πλατειών και κοινόχρηστων χώρων

8. Κατασκευή οστεοφυλακίων όπου χρειαζόταν

9. Τοποθέτηση κάδων απορριμμάτων

10. Καθαρισμός δεξαμενών υδραγωγείων

11. Συντήρηση αντλιοστασίων

12. Κατασκευή και τοποθέτηση κιγκλιδωμάτων

13. Επέκταση κοιμητηρίων

14. Δημοπρατούμε μέσα στο μήνα ασφαλτοστρώσεις και τσιμεντοστρώσεις ύψους μισού εκατομμυρίου ευρώ

Τέλος ο κ. Ευαγγέλου έκανε ιδιαίτερη αναφορά στους χειρισμούς του και στις συναντήσεις του με τον αναπληρωτή υπουργό Περιβάλλοντος κ. Τσιρώνη για το Προεδρικό Διάταγμα που αφορά τον Όλυμπο καθώς και στα ζητήματα παιδείας και υγείας για τα οποία υπάρχει στενή συνεργασία με όλους τους εμπλεκόμενους φορείς.

omil evagg2   omil evagg3   omil evagg4

Για 2η χρονιά φέτος η Αντιδημαρχία Πολιτισμού, Αθλητισμού & Δια Βίου Μάθησης του Δήμου Ελασσόνας διοργανώνει τμήματα άθλησης για όλους, τα οποία θα πραγματοποιή [ ... ]