Επικήδειος ομιλία του Δημάρχου Ελασσόνας στην κηδεία του ήρωα Ηλία Δαλαμάγκα στο Μεσοχώρι

dalam1Κυρίες και κύριοι,

Σήμερα, επιτρέψτε μου, αυτόν τον απλό επικήδειο, που μου επιφύλαξε η ιστορία να εκφωνήσω, να τον χαρακτηρίσω με κάποιες άλλες λέξεις.

Σήμερα αισθάνομαι τιμή και δέος.

Σκύβω ευλαβικά το κεφάλι μου και προσεύχομαι μαζί σας για την ανάπαυση της ψυχής ενός πραγματικού ήρωα: του Ηλία Δαλαμάγκα.

Γράφει ο ιστορικός:

«Ξημερώματα εικοστής δευτέρας Ιουλίου 1974. Τα ελληνικά μεταγωγικά με τους λοκατζήδες της Πρώτης Μοίρας Καταδρομών, που είχαν απογειωθεί από τη Σούδα, με προορισμό τη φλεγόμενη Μεγαλόνησο, φτάνουν στην Κύπρο. Ανάμεσά τους και το δικό μας παιδί.

Τα παλικάρια της Πρώτης Μοίρας Καταδρομών, όλα τους από 19 μέχρι 22 ετών, έχουν ως στόχο την ενίσχυση των μαχόμενων Ελλήνων στην Κύπρο, απέναντι στον Αττίλα. Η επιχείρηση, με κωδικό ονομασία «ΝΙΚΗ» χαρακτηρίζεται ως μια από τις επιτυχέστερες και ηρωικότερες επιχειρήσεις στην ιστορία της ελληνικής, αλλά και της παγκόσμιας πολεμικής αεροπορίας. Μια «επιχείρηση αυτοκτονίας», που μόνον Έλληνες αεροπόροι μπορούσαν να εκτελέσουν.

Ένα από τα 15 αεροσκάφη που έλαβαν μέρος στην επιχείρηση, το αεροσκάφος «ΝΙΚΗ-4», κτυπήθηκε καίρια και κατέπεσε σε μικρό ύψωμα λίγα μέτρα πριν από το διάδρομο προσγειώσεως. Τραγικό αποτέλεσμα: Τέσσερις αεροπόροι και είκοσι επτά καταδρομείς έμειναν για πάντα στα άγια κυπριακά χώματα, να φυλάττουν Θερμοπύλες. Ο Ηλίας Δαλαμάγκας ήταν ένας απ' αυτούς...»

Μετά από τόσα χρόνια, σήμερα, τα χώματα του Μεσοχωρίου, υποδέχονται τα οστά ενός Ήρωα, που έρχονται να αγιάσουν έναν τόπο ματωμένο και να του προσδώσουν την αιώνια λάμψη της θυσίας.

Μετά από τόσα χρόνια, σήμερα, η τάξη αποκαθίσταται.

Μετά από τόσα χρόνια, σήμερα, όλοι μας ανοίγουμε τις ψυχές και το μυαλό μας και τοποθετούμε την ηρωική θυσία του Ηλία στα ψηλότερα ράφια της συνείδησής μας.

Από κει σαν άλλος οδηγός θα δείχνει για πάντα τον δρόμο της θυσίας, τον δρόμο του ηρωισμού, τον δρόμο της αυταπάρνησης και των ιδανικών, έναν δρόμο, που στις μέρες μας είμαστε όλοι υποχρεωμένοι να φωτίζουμε με τις πράξεις μας κάθε στιγμή.

Σήμερα που η Ελλάδα προκαλείται ανερυθρίαστα από τους εισβολείς της Κύπρου, φτάνοντας στο σημείο να αμφισβητήσουν ακόμα και την συνθήκη της Λωζάνης, το μήνυμα της θυσίας του Ηλία και τόσων άλλων παλικαριών αποκτά άλλη διάσταση.

ΔΕΝ ΞΕΧΝΟΥΜΕ

Δεν σταματάμε να αγωνιζόμαστε κάθε μέρα για τη δικαίωση όλων όσων έδωσαν τη ζωή τους για την πατρίδα.

Αιωνία τους η μνήμη.

Αιωνία η μνήμη του Ήρωα Ηλία Δαλαμάγκα.

dalam2

Δευτέρα 11 Σεπτεμβρίου 2017 11:04
Σε αγιασμούς σχολείων ο Δήμαρχος Ελασσόνας

Μετά τη λήξη των αγιασμών στις σχολικές μονάδες ο δήμαρχος Ελασσόνας κ. Νίκος Ευαγγέλου έκανε την ακόλουθη δήλωση:

Συνάντηση εργασίας ανάμεσα στον Δήμαρχο Ελασσόνας κ. Νίκο Ευαγγέλου και τον Πρόεδρο του Τεχνικού Επιμελητηρίου Κεντρικής και Δυτικής Θεσσαλίας κ. Παπαγεωργίου Νι [ ... ]

Στην υπογραφή σύμβασης με την κατασκευαστική εταιρεία «Σ. ΦΑΣΙΑΣ Κατασκευαστική & ΣΙΑ ΕΕ», προχώρησε ο δήμαρχος Ελασσόνας κ. Νίκος Ευαγγέλου, με αντικείμενο τη δι [ ... ]

Στον Δρυμό βρέθηκε ο Δήμαρχος Ελασσόνας κ. Νίκος Ευαγγέλου, το πρωί του Σαββάτου, μετά το πρόβλημα που διαπιστώθηκε στο νερό της περιοχής. Ο κ. Ευαγγέλου είχε συνάντ [ ... ]

Ανανεώθηκαν σήμερα Δευτέρα 17 Ιουλίου 2017 οι συμβάσεις που αφορούν σε 35 εργαζομένους στον τομέα καθαριότητας του Δήμου Ελασσόνας, και οι οποίες είχαν λήξει στις 14/7.

Τετάρτη 18 Οκτωβρίου 2017
Πρόσκληση εορτασμού 28ης Οκτωβρίου

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ Tην 28η Οκτωβρίου 2017 ημέρα Σάββατο και ώρα 10:30 π.μ. θα τελεστεί στον Ιερό Μητροπολιτικό Ναό Αγίου Δημ [ ... ]

Την Κοκκινόγη, τη Δολίχη και το Πύθιο επισκέφτηκαν και γνώρισαν την Πέμπτη 14 Σεπτεμβρίου οι οικοπεριηγητές τ [ ... ]