Δήλωση Δημάρχου Ελασσόνας για την 28η Οκτωβρίου

evaggelouΟ Δήμαρχος Ελασσόνας κ. Νίκος Ευαγγέλου έκανε την ακόλουθη δήλωση:

Σήμερα ο ελληνικός λαός γιορτάζει το έπος του 1940. Μαζί του γιορτάζουν όλοι οι ελεύθεροι άνθρωποι, όλοι οι ελεύθεροι λαοί.

Το παράδειγμα των ηρωικών Ελλήνων, που με το αίμα τους άφησαν ανεξίτηλη βούλα αίματος στον χάρτη των παγκόσμιων αγώνων για ελευθερία, αποτελεί παράδειγμα που ξεπερνάει κατά πολύ τα σύνορα της χώρας.

Σήμερα, πιο πολύ από ποτέ, ας εντρυφήσουμε στις σελίδες της ιστορίας και ας διδαχθούμε από την στάση εκείνων των Ελλήνων. Τίποτα δεν κερδίζεται χωρίς θυσίες, τίποτα δεν κερδίζεται αν κάποιος δεν σαλπίσει πραγματικό προσκλητήριο εθνικής ενότητας και ομοψυχίας.

Οι καιροί είναι δύσκολοι και επικίνδυνοι. Η χώρα μας διαθέτει όμως τα απαραίτητα ιστορικά πρότυπα, πάνω στα οποία μπορούμε να χτίσουμε το μέλλον μας. Στο χέρι μας είναι να προβάλλουμε αυτά ακριβώς τα πρότυπα και όχι όλα αυτά που ναρκοθετούν την πορεία μας στο αύριο.

Εύχομαι χρόνια πολλά σε όλους τους Έλληνες όπου γης.

Για 2η χρονιά φέτος η Αντιδημαρχία Πολιτισμού, Αθλητισμού & Δια Βίου Μάθησης του Δήμου Ελασσόνας διοργανώνει τμήματα άθλησης για όλους, τα οποία θα πραγματοποιή [ ... ]