Δημοτικός Λαχανόκηπος Ελασσόνας

laxanokiposΑιτήσεις για τον Δημοτικό λαχανόκηπο της Ελασσόνας δέχονται οι αρμόδιες υπηρεσίες του Δήμου, καθώς με απόφαση του Δημοτικού Συμβουλίου συστάθηκε η αρμόδια επιτροπή που θα αξιολογήσει τις αιτήσεις των δικαιούχων.

Σκοπός του εγχειρήματος, πέραν της στήριξης των αδύναμων οικονομικά συμπολιτών στην παρούσα οικονομική κρίση, είναι η καλλιέργεια μορφών δημιουργικής απασχόλησης, χωρίς απώτερο στόχο το κέρδος, η βελτίωση της ποιότητας ζωής των κατοίκων της πόλης, η δημιουργία ευκαιριών για αναψυχή και άσκηση, η αύξηση του πράσινου στον αστικό ιστό και η κοινωνικοποίηση των πολιτών.

Δικαιούχοι χρήσης λαχανόκηπου

1. Δικαίωμα χρήσης του λαχανόκηπου, έχουν κατά σειρά προτεραιότητας οι:

-Άνεργοι

-Χαμηλόμισθοι και χαμηλοσυνταξιούχοι (εισόδημα έως 6.000 ευρώ)

-Πολύτεκνοι και τρίτεκνοι

-Μονογονεϊκές Οικογένειες

-ΑΜΕΑ

2. Δε δικαιούνται του ευεργετήματος οι κάτοχοι αγροτεμαχίων στα όρια του Δήμου Ελασσόνας ή όμορων Δήμων.

3. Δικαιούχοι είναι κατά προτεραιότητα, μόνιμοι κάτοικοι του Δήμου Ελασσόνας (ή Δ.Κ.Ελασσόνας)

4. Ορίζεται Επιτροπή Διαχείρισης Λαχανόκηπου, η οποία θα διενεργεί την τελική επιλογή των δικαιούχων και θα έχει την ευθύνη διαχείρισης του Δημοτικού Λαχανόκηπου. Ο ορισμός της Επιτροπής Διαχείρισης του Λαχανόκηπου, θα γίνεται από το Δημοτικό Συμβούλιο

Διάρκεια χρήσης λαχανόκηπου

Η διάρκεια της παραχώρησης ορίζεται σε 1 έτος, με δυνατότητα ανανέωσης για ακόμα ένα (1) έτος, κατόπιν αίτησης ανανέωσης, εφόσον υφίστανται οι λόγοι παραχώρησης.

Ενοίκιο

Τίμημα ενοικίου δεν θα υπάρχει.

Οι δικαιούχοι θα διαθέτουν μέρος της παραγωγής τους (το 10% περίπου) στο Κοινωνικό Παντοπωλείο του Δήμου.

Δευτέρα 11 Σεπτεμβρίου 2017 11:04
Σε αγιασμούς σχολείων ο Δήμαρχος Ελασσόνας

Μετά τη λήξη των αγιασμών στις σχολικές μονάδες ο δήμαρχος Ελασσόνας κ. Νίκος Ευαγγέλου έκανε την ακόλουθη δήλωση:

Συνάντηση εργασίας ανάμεσα στον Δήμαρχο Ελασσόνας κ. Νίκο Ευαγγέλου και τον Πρόεδρο του Τεχνικού Επιμελητηρίου Κεντρικής και Δυτικής Θεσσαλίας κ. Παπαγεωργίου Νι [ ... ]

Στην υπογραφή σύμβασης με την κατασκευαστική εταιρεία «Σ. ΦΑΣΙΑΣ Κατασκευαστική & ΣΙΑ ΕΕ», προχώρησε ο δήμαρχος Ελασσόνας κ. Νίκος Ευαγγέλου, με αντικείμενο τη δι [ ... ]

Στον Δρυμό βρέθηκε ο Δήμαρχος Ελασσόνας κ. Νίκος Ευαγγέλου, το πρωί του Σαββάτου, μετά το πρόβλημα που διαπιστώθηκε στο νερό της περιοχής. Ο κ. Ευαγγέλου είχε συνάντ [ ... ]

Ανανεώθηκαν σήμερα Δευτέρα 17 Ιουλίου 2017 οι συμβάσεις που αφορούν σε 35 εργαζομένους στον τομέα καθαριότητας του Δήμου Ελασσόνας, και οι οποίες είχαν λήξει στις 14/7.

Τετάρτη 18 Οκτωβρίου 2017
Πρόσκληση εορτασμού 28ης Οκτωβρίου

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ Tην 28η Οκτωβρίου 2017 ημέρα Σάββατο και ώρα 10:30 π.μ. θα τελεστεί στον Ιερό Μητροπολιτικό Ναό Αγίου Δημ [ ... ]

Την Κοκκινόγη, τη Δολίχη και το Πύθιο επισκέφτηκαν και γνώρισαν την Πέμπτη 14 Σεπτεμβρίου οι οικοπεριηγητές τ [ ... ]