Ξεκινάει η διαμόρφωση χώρου για το νέο ΚΑΠΗ Ελασσόνας

kapisymvΣτην υπογραφή σύμβασης με την κατασκευαστική εταιρεία «Σ. ΦΑΣΙΑΣ Κατασκευαστική & ΣΙΑ ΕΕ», προχώρησε ο δήμαρχος Ελασσόνας κ. Νίκος Ευαγγέλου, με αντικείμενο τη διαμόρφωση του νέου χώρου που θα φιλοξενήσει το ΚΑΠΗ της Ελασσόνας, στην κεντρική πλατεία της πόλης. Το έργο, (προϋπολογισμού μελέτης 128.000 ευρώ), ανέρχεται στο ποσό των 63.201 ευρώ (Έκπτωση 50,62%).

Αμέσως μετά την υπογραφή της σχετικής σύμβασης, ο δήμαρχος Ελασσόνας κ. Νίκος Ευαγγέλου, έκανε την ακόλουθη δήλωση:

«Ένα πάγιο και χρόνιο αίτημα των ηλικιωμένων της Ελασσόνας ικανοποιείται. Σε σύντομο χρονικό διάστημα, ένας νέος χώρος, λειτουργικός, σύγχρονος και όμορφος, θα βρίσκεται στο πιο κεντρικό σημείο της πόλης, έτοιμος να δεχθεί τους πατεράδες και τους παππούδες μας. Οι άνθρωποι αυτοί, που κόπιασαν, όσο κανείς για να δημιουργήσουν τις καλύτερες δυνατές συνθήκες, για μας και για την χώρα μας, το δικαιούνται. Είναι υποχρέωση της δημοτικής αρχής να τους προσφέρει έναν χώρο, όπως οι ίδιοι τον επιθυμούν. Είναι το ελάχιστο που μπορούμε να κάνουμε για όλους αυτούς, που τα τελευταία χρόνια, βλέπουν μια χώρα, όχι με μέλλον, όπως οι ίδιοι την παρέδωσαν, αλλά με παρελθόν. Δικός μας στόχος είναι να αποδείξουμε σε όλους αυτούς τους ανθρώπους, με τον πλέον έμπρακτο τρόπο, πως δεν τους ξεχνάμε, μα, αντιθέτως, τους τιμούμε καθημερινά».

Ο Δήμος Ελασσόνας συμμετέχει ως εταίρος στο έργο "YOUROPE:Joining paths to build a better perception of Europe" το οποίο υλοποιείται στα πλαίσια της Κοινοτικής Πρωτοβουλίας Ευρώπη για τους Πο [ ... ]

Παρασκευή 20 Ιουλίου 2018 11:14
Οι Διοικητές ΠΥ στον Δήμαρχο Ελασσόνας

Τον νέο Διοικητή της Π.Υ Λάρισας κ. Ζήση Μπρούζα, συνοδευόμενο από τον Διοικητή της Π.Υ Ελασσόνας κ. Λευτέρη Μουλτσιά, δέχθηκε στο γραφείο του ο Δήμαρχος Ελασσόνας κ.  [ ... ]