Γαλακτοκομική Σχολή Ελασσόνας

galakt3Δήλωση του δημάρχου Ελασσόνας κ. Νίκου Ευαγγέλου για την Γαλακτοκομική Σχολή Ελασσόνας:

Ένα όραμα πολλών ανθρώπων, από την εποχή ακόμα που ο Φώτης Χατζημιχάλης ήταν υπουργός, πλέον είναι πραγματικότητα. Η Ελασσόνα υποδέχεται την Γαλακτοκομική της Σχολή, μετά από αγώνα που δώσαμε τα τελευταία τρία χρόνια.

Ήταν πολλοί εκείνοι που μας συμβούλεψαν να μην προσδοκούμε τίποτα θετικό γιατί «όλοι μένουν στα λόγια και τίποτα δεν γίνεται». Δεν τους ακούσαμε, δεν τους αγνοήσαμε κιόλας. Με σχέδιο και αλλεπάλληλες επαφές σε όλα τα επίπεδα καταφέραμε να κάνουμε το όραμά μας πραγματικότητα.

Θα ήθελα να ευχαριστήσω δημόσια όλους του υπουργούς της κυβέρνησης που με τον έναν ή τον άλλον τρόπο μπλέχτηκαν στην ιστορία αυτή, αναγνωρίζοντας το δίκιο του αιτήματός μας. Ιδιαίτερα θα ήθελα να ευχαριστήσω τον Βασίλη Κόκκαλη, ο οποίος στάθηκε δίπλα μας από την πρώτη στιγμή, βοηθώντας μας να ξεπεράσουμε μικρά ή μεγαλύτερα εμπόδια.

Θα ήθελα να ευχαριστήσω επίσης τους όλους τους βουλευτές του νομού, οι οποίοι, τόσο με τις επισκέψεις τους στο Δημαρχείο, καθώς και με τον κοινοβουλευτικό τους έλεγχο, πίεσαν την κυβέρνηση προς την κατεύθυνση της δημιουργίας Σχολής Γάλακτος στην Ελασσόνα, δημιουργώντας στην πράξη ένα κοινό μέτωπο.

Τέλος θα ήθελα να ευχαριστήσω τον Ηλία Τανό, Διευθυντή του 2ου ΙΕΚ Λάρισας με τον οποίο η συνεργασία μας παίρνει πλέον άλλου είδους μορφή.

Για να φτάσουμε σήμερα στο σημείο αυτό, αντιμετωπίσαμε πάρα πολλά εμπόδια, οι ρίζες των οποίων βρίσκονται στην απίστευτη γραφειοκρατία που μαστίζει το ελληνικό κράτος. Είναι ευθύνη της κυβέρνησης να διορθώσει το δομικό αυτό πρόβλημα στη λειτουργία του κράτους, αν θέλουμε πραγματικά να μετατραπούμε σε μια χώρα σύγχρονη.

Ο σχεδιασμός μας όμως δεν σταματάει εδώ. Μόλις μεταφερθεί η Σχολή στον ιδιόκτητο χώρο του Καπνεργοστασίου στην Ελασσόνα, -τα σχέδια διαμόρφωσης του χώρου είναι έτοιμα - έχουμε έτοιμο το σχέδιο διασύνδεσής της με την τοπική οικονομία. Με γνώμονα την ανάπτυξη της περιοχής, με τα κατάλληλα επενδυτικά εργαλεία, προχωρούμε στην υλοποίηση του μεγαλύτερου αναπτυξιακού σχεδίου που είχε ποτέ η Ελασσόνα, συνεχίζοντας, παράλληλα, τον αγώνα μας για την αξιοποίηση του Ολύμπου.

Το πρώτο και σημαντικό βήμα έγινε.

galakt1     galakt2

Ο Δήμαρχος Ελασσόνας κ. Νίκος Ευαγγέλου με αφορμή την σημερινή επέτειο της 106ης απελευθέρωσης της Ελασσόνας από τον τουρκικό ζυγό, έκανε την ακόλουθη δήλωση: Σήμερ [ ... ]

Σε πλήρη εξέλιξη βρίσκονται τα έργα ανάπλασης στην Τ.Κ Στεφανόβουνου, τα οποία αναμένεται σύντομα να ολοκληρωθούν, αλλάζοντας εντελώς την εικόνα στην είσοδο του χω [ ... ]

Τρίτη 02 Οκτωβρίου 2018 11:28