Εντός του 2018 το φυσικό αέριο στην Ελασσόνα

fysaerio2Σύμφωνα με ανακοίνωση της ΕΣΑ ΘΕΣΣ Μετά την έκδοση του πλαισίου Ανάπτυξης Απομακρυσμένων Δικτύων Διανομής με χρήση Συμπιεσμένου / Υγροποιημένου Φυσικού Αερίου από τη ΡΑΕ, αναμένεται εντός του 2018 να τροφοδοτηθούν με φυσικό αέριο τα Κουφάλια και η Χαλάστρα στη Θεσσαλονίκη, η Καλαμπάκα και η Ελασσόνα στη Θεσσαλία, αφού υπεγράφησαν οι συμβάσεις παραχώρησης των χώρων από τους Δήμους στην ΕΔΑ ΘΕΣΣ για την τοποθέτηση των μονάδων αποσυμπίεσης φυσικού αερίου, με σκοπό την τροφοδότηση των ανωτέρω περιοχών.

Αμέσως μετά την υπογραφή της σχετικής σύμβασης, ο δήμαρχος Ελασσόνας κ. Νίκος Ευαγγέλου έκανε την ακόλουθη δήλωση:

«Το μεγάλο αυτό έργο πρόκειται να ολοκληρωθεί εντός του 2018. Πρόκειται για μια ιδιαιτέρως θετική εξέλιξη, τόσο για την τοπική μας οικονομία, όσο και για τα νοικοκυριά της πόλης. Είναι ένα έργο για το οποίο κοπιάσαμε αρκετά, από την πρώτη στιγμή, πείθοντας την διοίκηση της ΕΔΑ ΘΕΣΣ να εντάξει την Ελασσόνα στον προγραμματισμό της, και γι' αυτό θα ήθελα να ευχαριστήσω την διοίκηση της εταιρείας».

fysaerio1

Συνάντηση με τον Γενικό Περιφερειακό Αστυνομικό Διευθυντή Θεσσαλίας Υποστράτηγο Ιωάννης Τόλια, συνοδευόμενο από τον Διοικητή του Α.Τ Ελασσόνας Πέτρο Μουταφίδη πρ [ ... ]

Την Τετάρτη 1η Αυγούστου, από τις 09:30 το πρωί μέχρι και το μεσημέρι, ειδικό τμήμα της Αιμοδοσίας του Γενικού Νοσοκομείο Λάρισας, θα βρίσκεται στο Δημαρχείο Ελασσόνας [ ... ]

Σύμφωνα με ανακοίνωση της ΕΣΑ ΘΕΣΣ Μετά την έκδοση του πλαισίου Ανάπτυξης Απομακρυσμένων Δικτύων Διανομής με χρήση Συμπιεσμένου / Υγροποιημένου Φυσικού Αερίου απ [ ... ]