Σύσκεψη στην Ελασσονα παρουσία του Περιφερειάρχη

dsc03071.jpgΕυρεία σύσκεψη πραγματοποιήθηκε σήμερα το πρωί στην αίθουσα του Δημοτικού Συμβουλίου Ελασσόνας παρουσία του Περιφερειάρχη Λάρισας κ. Κώστα Αγοραστού.

Καλωσορίζοντας τόσο τον Περιφερειάρχη, όσο και την αντιπεριφερειάρχη κ. Ρένα Καραλαριώτου, τον πρόεδρο του περιφερειακού Συμβουλίου κ. Χρ. Λιάπη και τους περιφερειακούς συμβούλους κ.κ. Μαρία Μαμάρα, Αθ. Παιδή και Γρ. Παπαχαραλάμπους ο Δήμαρχος Ελασσόνας, κ. Γιώργος Πασχόπουλος αναφέρθηκε στην άριστη συνεργασία που υπάρχει με την Περιφέρεια και έχει σαν αποτέλεσμα την προώθηση των έργων στην περιοχή.

Ο κ. Δήμαρχος αναφέρθηκε στα προβλήματα της περιοχής που χρήζουν άμεσης επέμβασης καταθέτοντας σχετικό υπόμνημα στον κ. Αγοραστό.

Η προώθηση του θέματος του Ολύμπου, το Φράγμα Αγιονερίου, η παράκαμψη Ελασσόνας και η σύνδεση με την ΠΑΘΕ, η απορρύπανση του Ελασσονίτη, η παράδοση των κατασκηνώσεων του Κοκκινοπηλού, η ολοκλήρωση του Αναδασμού και των παράλληλων έργων, τα προϊόντα ΠΟΠ Ελασσόνας και η Γιορτή Φέτας, καθώς και το μείζον θέμα που έχει προκύψει με την ακαταλληλότητα του 1ου Δημοτικού Σχολείου Ελασσόνας.

Ο Περιφερειάρχης με τη σειρά του ανέφερε ότι αυτή η στιγμή στην Ελασσόνα βρίσκονται έργα 20 εκατ. ευρώ των οποίων η χρηματοδότηση έχει εξασφαλιστεί.

Ανάμεσα σ' αυτά είναι: Η ολοκλήρωση του Δικτύου Αποχέτευσης Κρανιάς, η κατασκευή του Δικτύου Αποχέτευσης Τσαριτσάνης, γεωτρήσεις, προμήθεια υλικού για το Ειδικό Σχολείο Γαλανόβρυσης, η ψηφιακή προβολή του Ολύμπου.

Στα συνεχιζόμενα έργα πρέπει να αναφερθεί η Μεταφορά του Νερού του Κεφαλοβρύσου, το υπόλοιπο της Αποχέτευσης Ελασσόνας, οι αποκαταστάσεις των οδών, οι διαγραμμίσεις και οι σημάνσεις.

Ειδικά για το θέμα του 1ου Δημοτικού Σχολείου ειπώθηκε ότι θα ασκηθούν όλες οι πιέσεις για την εξεύρεση πόρων για την χρηματοδότηση της ανέγερσης του νέου κτιρίου.

Παρόντες στην σύσκεψη ήταν οι αντιδήμαρχοι Ελασσόνας κκ. Γκαμπέτας, Παπαδόπουλος, Τζιόκας, Καψάλης, Τσούτσος, Τσιουβελακίδης, δημοτικοί σύμβουλοι, πρόεδροι δημοτικών και τοπικών κοινοτήτων του Δήμου και εκπρόσωποι φορέων.

Για να δείτε τα προτεινόμενα έργα του Δήμου Ελασσόνας πατήστε εδώ.

Το Γραφείο Τύπου

dsc03074.jpg

ΜΕ ΘΕΜΑ ΤΗΝ «ΑΓΡΟΔΙΑΤΡΟΦΙΚΗ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑ ΚΑΙ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΜΕ 5 ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΕΙΣ (ΓΑΛΑ, ΚΡΕΑΣ, ΚΡΑΣΙ, ΜΕΛΙ & ΑΡΩΜΑΤΙΚΑ ΦΥΤΑ)»