Επίσκεψη του Μανώλη Γλέζου στο Δημαρχείο Ελασσόνας

dsc03096.jpg

Το Δήμο Ελασσόνας επισκέφτηκε χθες το απόγευμα ο αγωνιστής της αντίστασης και βουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ, κ. Μανώλης Γλέζος.

Ο κ. Γλέζος έγινε δεκτός με ιδιαίτερη θέρμη από το Δήμαρχο Ελασσόνας, κ. Γιώργο Πασχόπουλο, ο οποίος καλωσορίζοντας τον στο γραφείο του αρχικά τόνισε πως αποτελεί ιδιαίτερη τιμή για την πόλη της Ελασσόνας να υποδέχεται ένα ζωντανό θρύλο, σύμβολο της αντίστασης και των αγώνων για την δημοκρατία και την εθνική ανεξαρτησία.

Ο Μανώλης Γλέζος παρέστη στη συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου Ελασσόνας, όπου και του επιδόθηκε τιμής ένεκεν το έμβλημα της πόλης.

« Σαν σήμερα, πριν 71 χρόνια, ξημερώνοντας η 31η Μαΐου του 1941 , ο Μανώλης Γλέζος και ο Απόστολος Σάντας αφαίρεσαν τη γερμανική πολεμική σημαία του Γ΄ Ράιχ, που κυμάτιζε σε ιστό στην Ακρόπολη Αθηνών», ανέφερε ο Δήμαρχος, «προκαλώντας κύμα ενθουσιασμού τόσο στην Ελλάδα όσο και στο εξωτερικό. Η πράξη τους ενέπνευσε τους Έλληνες που αντιστέκονταν ενάντια στον κατακτητή που καθιέρωσε και τους δύο ως σύμβολα αντίστασης κατά της χιτλερικής κατοχής».

Ο Δήμαρχος Ελασσόνας απηύθυνε επίσημη πρόσκληση στο Μανώλη Γλέζο να επισκεφθεί ξανά την Ελασσόνα κατά τον εορτασμό των 100 χρόνων που συμπληρώνονται φέτος από την Απελευθέρωση της πόλης και της περιοχής από τον τουρκικό ζυγό.

Ο Μανώλης Γλέζος είναι από τους πρωτεργάτες της ίδρυσης του Δικτύου Μαρτυρικών Πόλεων και Χωριών, περιοχών που πλήρωσαν το βαρύ τίμημα των ολοκαυτωμάτων και της θηριωδίας των στρατευμάτων κατοχής, (όπως το Δομένικο, το Σαραντάπορο, η Τσαριτσάνη) και πρόεδρος της Επιτροπής Διεκδίκησης των Γερμανικών Αποζημιώσεων.

Το Γραφείο Τύπου

dsc03094.jpg

dsc03100.jpg

Για 2η χρονιά φέτος η Αντιδημαρχία Πολιτισμού, Αθλητισμού & Δια Βίου Μάθησης του Δήμου Ελασσόνας διοργανώνει τμήματα άθλησης για όλους, τα οποία θα πραγματοποιή [ ... ]