ΛΑΜΠΡΕΣ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΣΗ ΤΗΣ ΕΛΑΣΣΟΝΑΣ

6oktovriouΟ Πρόεδρος της Δημοκρατίας τιμά την Ελασσόνα

• Ευαγγέλου: Στόχος μας να γίνουν τα «Ελευθέρια» θεσμός

Με ένα πλούσιο πρόγραμμα εκδηλώσεων ο δήμος Ελασσόνας γιορτάζει την 103η απελευθέρωση της πόλης. Την Τρίτη 6 Οκτωβρίου, ημέρα της απελευθέρωσης τις εορταστικές εκδηλώσεις θα λαμπρύνει με την παρουσία του ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας κ. Προκόπης Παυλόπουλος.

Σε σχετική του δήλωση ο δήμαρχος Ελασσόνας κ. Νίκος Ευαγγέλου τόνισε:

«Η Ελασσόνα για μια ακόμη χρονιά γιορτάζει την απελευθέρωσή της. Φέτος μας τιμά με την παρουσία του ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας κ. Προκόπης Παυλόπουλος, γεγονός που αποτελεί ξεχωριστή τιμή για ολόκληρη την επαρχία. Στόχος της δημοτικής μας αρχής είναι τα «Ελευθέρια» να αποτελέσουν πλέον θεσμό για ολόκληρη την περιοχή. Γι' αυτόν ακριβώς το λόγο για πρώτη φορά φέτος παρουσιάζουμε ένα ολοκληρωμένο πρόγραμμα πενθήμερων εκδηλώσεων στοχεύοντας στην ανάδειξη της περιοχής και στη συμμετοχή όλων των συμπολιτών μας σ' αυτές».

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΚΔΗΛΩΣΕΩΝ

Παρασκευή 2 Οκτωβρίου 2015

Ώρα 18:30 Η Αναπτυξιακή Εταιρεία Νομού Λάρισας – Αναπτυξιακή Ανώνυμη Εταιρεία Ο.Τ.Α. (ΑΕΝΟΛ ΑΕ), διοργανώνει γαστρονομική εκδήλωση με εκλεκτά προϊόντα της περιοχής στην Κεντρική Πλατεία Ελασσόνας: «Περιπλάνηση στις γευστικές γωνιές του Ολύμπου»,

Ώρα 19:30 Μουσικό πρόγραμμα στην κεντρική πλατεία Ελασσόνας με τους Βαγγέλη Τσιαπλέ, Αλέξανδρο Τσωνά, Αντωνία Βισβίκη, Γιάννη Μακρυγιάννη, Σπύρο Καβαλιεράτο και Αποστόλη Γιάγκο

Σάββατο 3 Οκτωβρίου 2015

Ώρα 20:30 Συναυλία με τη φιλαρμονική του Δημοτικού Ωδείου Λάρισας υπό την διεύθυνση του Γιώργου Μηνά και τη φιλαρμονική του Δήμου Ελασσόνας υπό την διεύθυνση του Δημητρίου Τσιαβέ στη Αίθουσα Δημάρχου Βασιλείου Φαρμάκη.

Κυριακή 4 Οκτωβρίου 2015

Ώρα 18:00 Συνάντηση παραδοσιακών χορευτικών συγκροτημάτων στην κεντρική πλατεία της πόλης.

Δευτέρα 5 Οκτωβρίου 2015

«ΜΝΗΜΕΙΟ ΜΕΛΟΥΝΑΣ - ΤΣΑΡΙΤΣΑΝΗΣ»

Ώρα 10:30 Πέρας προσέλευσης επισήμων στο χώρο του μνημείου.

Ώρα 10:45 -Επιμνημόσυνη δέηση

- Πανηγυρικός της ημέρας από την εκπαιδευτικό κα Βίτκου Ελένη

- Συνοπτικό προσκλητήριο νεκρών

- Κατάθεση στεφάνων

- Ενός (1) λεπτού σιγή

- Εθνικός Ύμνος

-Δεξίωση για το κοινό στο χώρο του μνημείου

«ΜΕΓ.ΕΛΕΥΘΕΡΟΧΩΡΙ»

Ώρα 09:00 Επίσημη Δοξολογία στον Ι.Ν. Αγίου Νικολάου, Μεγ. Ελευθεροχωρίου

Ώρα 10:00 Προσέλευση Επισήμων

-Επιμνημόσυνη Δέηση για τους πεσόντες στο Ηρώο

-Εκφώνηση πανηγυρικού της ημέρας από τον ιστορικό συγγραφέα κ.Βαλιάκο Ηλία

-Κατάθεση στεφάνων

-Ενός (1) λεπτού σιγή

-Εθνικός Ύμνος

- Δεξίωση για το κοινό στην κεντρική πλατεία της κοινότητας Μεγ. Ελευθεροχωρίου

«ΕΛΑΣΣΟΝΑ»

Ώρα 17:00 Πανηγυρικός Αρχιερατικός Εσπερινός στο Καθολικό της Ιεράς Μονής Ολυμπιώτισσας.

Ώρα 17:45 Λιτάνευση της Ιερής εικόνας της Ολυμπιώτισσας με την συμμετοχή του ιερού κλήρου, πολιτικών και στρατιωτικών αρχών της πόλης. Η ιερή πομπή θα πλαισιώνεται από τιμητικά τμήματα της νεολαίας, του Στρατού, προηγούμενης της Φιλαρμονικής του Δήμου Ελασσόνας.

Ώρα 18:30 Επιμνημόσυνη Δέηση στο Μνημείο του πρώτου πεσόντος Αξιωματικού ΙΩΑΝΝΟΥ ΜΑΥΡΟΔΗΜΟΥ και κατάθεση Στεφάνων.

Ώρα 19:00 Ενθρόνιση της Ιερής Εικόνας της Παναγίας Ολυμπιώτισσας στο Μητροπολιτικό Ναό του Αγίου Δημητρίου. Αρτοκλασία – Παρουσίαση και

ευχαριστίες από τον Σεβασμιώτατο Μητροπολίτη Ελασσώνος κ.κ. Χαρίτωνα προς τους παρευρισκομένους Ιεράρχες και τους πιστούς. Απόλυσις.

Ώρα 20:00 Συναυλία στην Αίθουσα Δημάρχου Β. Φαρμάκη με το μουσικό σύνολο «ΕΝΩΔΕΙΑ» υπό την διεύθυνση του μαέστρου Δημητρίου Καρβούνη

Τρίτη 6 Οκτωβρίου 2015

«ΕΛΑΣΣΟΝΑ»

Ώρα 7:30 Παιάνιση εωθινού

Ώρα 8:00 Όρθρος – Πανηγυρική Αρχιερατική Θεία Λειτουργία .

Ώρα 8:30 Έπαρση σημαίας

Ώρα 10:40 Πέρας προσέλευσης επισήμων

Ώρα 10:55 Άφιξη της Α.Ε. του Προέδρου της Ελληνικής Δημοκρατίας

Ώρα 11:00 Τελετή επίσημης δοξολογίας στο Μητροπολιτικό Ναό Αγίου Δημητρίου

Ώρα 11:30 Επιμνημόσυνη Δέηση για τους πεσόντες στο χώρο του Ηρώου- ανάγνωση ανακοινωθέντος 1ης Μεραρχίας – εκφώνηση πανηγυρικού από τον Δήμαρχο Ελασσόνας κ. Νικόλαο Ευαγγέλου

-Κατάθεση Στεφάνου

-Εθνικός Ύμνος

Ώρα 12:00 Έναρξη παρέλασης πολιτικών και στρατιωτικών τμημάτων επί της οδού Μητροπολίτου Ιακώβου

Ώρα 12:30 Μετάβαση της Α.Ε. του Προέδρου της Ελληνική Δημοκρατίας στο Δημαρχείο και ανακήρυξη αυτού ως Επίτιμου Δημότη Ελασσόνας

Ώρα 13:00 Επίσκεψη στη Ι.Μ. Ολυμπιώτισσας

Ώρα 19:00 Υποστολή της σημαίας

Ώρα 19:30 Η θεατρική ομάδα «ΘΕΑΤΡΟΔΟΤΕΣ» της Ένωσης Ποντίων Επαρχίας Ελασσόνας σε συνεργασία με την Αντιδημαρχία Πολιτισμού του Δήμου Ελασσόνας παρουσιάζει στην Αίθουσα Δημάρχου Βασιλείου Φαρμάκη, το δράμα «Η Τρίτη Κόρη»

*Μέρος των εισπράξεων της θεατρικής παράστασης θα δωθεί στο Κοινωνικό Παντοπωλείο

Παρασκευή 9 Οκτωβρίου 2015

«ΧΑΝΙ ΧΑΤΖΗΓΩΓΟΥ»

Ώρα 10:45 Πέρας προσέλευσης επισήμων στο χώρο του Μουσείου στο Χάνι Χατζηγώγου.

Ώρα 11:00 -Επιμνημόσυνη δέηση - Πανηγυρικός της ημέρας από την Δ/ντρια του Δημοτικού Σχολείου Λυκουδίου κ. Αθηνά Καρασίμου

- Συνοπτικό προσκλητήριο νεκρών

- Κατάθεση στεφάνων

- Ενός (1) λεπτού σιγή

- Ξενάγηση επισκεπτών στο Μουσείο

- Δεξίωση επισήμων στο κοινοτικό κατάστημα Σαρανταπόρου

Σάββατο 10 Οκτωβρίου 2015

Ώρα 18:00 Εκδήλωση του Συλλόγου Απανταχού Σαρανταποριτών με θέμα: Γεράσιμος Ραυτόπουλος-Ο δωδεκαετής Μεγάλος Ήρωας των βαλκανικών Πολέμων.

-Μετά το πέρας της εκδήλωσης θα ακολουθήσει παρουσίαση

παραδοσιακών χορευτικών συγκροτημάτων