Πρόσκληση Συνεδρίασης ΔΣ 01-03-2017 ώρα 14:00

Σας καλούμε στη συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου Ελασσόνας, που θα γίνει στην αίθουσα συνεδριάσεων του Δημοτικού Καταστήματος την 1η του μηνός Μαρτίου του έτους 2017 ημέρα Τετάρτη και ώρα 14:00 με τα παρακάτω θέματα ημερήσιας διάταξης:

1. Έγκριση της έκθεσης εσόδων – εξόδων Δ' τριμήνου 2016 για τον έλεγχο υλοποίησης του προϋπολογισμού. Εισηγητής ο Αντιδήμαρχος κ. Δημήτριος Λέκκας.

Δείτε την απόφαση pdf-logo εδώ

2. Έγκριση αναμόρφωσης του προϋπολογισμού εσόδων – εξόδων έτους 2017. Εισηγητής ο Αντιδήμαρχος κ. Δημήτριος Λέκκας.

Δείτε την αναμόρφωση pdf-logo εδώ

3. Έγκριση τροποποίησης του τεχνικού προγράμματος έτους 2017. Εισηγητής ο Αντιδήμαρχος κ. Νικόλαος Γκουτζουρέλας.

Δείτε την τροποποίηση pdf-logo εδώ

4. Αποδοχή και απόδοση της τακτικής επιχορήγησης μηνός Φεβρουαρίου του ΟΚΠΑΠ. Εισηγητής ο Αντιδήμαρχος κ. Δημήτριος Λέκκας.

5. Έγκριση επιχορήγησης του ΟΚΠΑΠ. Εισηγητής ο Αντιδήμαρχος κ. Δημήτριος Λέκκας.

6. Έγκριση διάθεσης πίστωσης για την κάλυψη των δαπανών των επετειακών εκδηλώσεων Τσαριτσάνης. Εισηγητής ο Αντιδήμαρχος κ. Δημήτριος Λέκκας.

7. Έγκριση αναμόρφωσης του προϋπολογισμού εσόδων – εξόδων έτους 2017 του ΟΚΠΑΠ. Εισηγητής ο Πρόεδρος του ΟΚΠΑΠ κ. Νικόλαος Τσιμπόλης.

Δείτε την απόφαση pdf-logo εδώ

8. Έγκριση παράτασης της συμβατικής προθεσμίας του έργου «Ασφαλτόστρωση δρόμων και κατασκευή κρασπεδορείθρων στην επέκταση του σχεδίου πόλης Ελασσόνας». Εισηγητής ο Αντιδήμαρχος κ. Νικόλαος Γκουτζουρέλας.

9. Έγκριση παράτασης της συμβατικής προθεσμίας του έργου «Κατασκευή τοιχίου αντιστήριξης στην Δ.Ε. Αντιχασίων». Εισηγητής ο Αντιδήμαρχος κ. Νικόλαος Γκουτζουρέλας.

10. Έγκριση παράτασης της συμβατικής προθεσμίας του έργου «Κατασκευή περίφραξης δασοβοτανικού κήπου». Εισηγητής ο Αντιδήμαρχος κ. Νικόλαος Γκουτζουρέλας.

11. Έγκριση πρωτοκόλλων προσωρινής και οριστικής παραλαβής έργων. Εισηγητής ο Αντιδήμαρχος κ. Νικόλαος Γκουτζουρέλας.

12. Σύσταση επιτροπής για την παραλαβή του έργου «Υδροδότηση Τ.Κ. Καρυάς – Συκαμινέας». Εισηγητής ο Αντιδήμαρχος κ. Νικόλαος Γκουτζουρέλας.

13. Εξέταση αιτήματος της εταιρείας RURAL CONNECT ΕΥΡΥΖΩΝΙΚΑ ΔΙΚΤΥΑ για παραχώρηση δικαιώματος διέλευσης και τοποθέτηση τηλεπικοινωνιακού εξοπλισμού στον Οικισμό Κλεισούρας». Εισηγητής ο Αντιδήμαρχος κ. Νικόλαος Γκουτζουρέλας.

14. Εξέταση αιτημάτων Συλλόγων για οικονομική ενίσχυση. Εισηγητής ο Αντιδήμαρχος κ. Νικόλαος Γκουτζουρέλας.

15. Παροχή γνωμοδότησης για την κατά παρέκκλιση από τους όρους δόμησης ανέγερση κτηνοτροφικής μονάδας ιδιοκτησίας του κ. Θωμά Κωσταφάκα στη θέση «Αρμαγάνι» του Οικισμού Ασπροχώματος. Εισηγητής ο Αντιδήμαρχος κ. Γεώργιος Παπαευθυμίου.

16. Εξέταση αιτήματος της Εκκλησιαστικής Επιτροπής Καλυβίων για δωρεάν παραχώρηση της χρήσης αίθουσας του Δημοτικού Σχολείου Καλυβίων. Εισηγητής ο Αντιδήμαρχος κ. Νικόλαος Γκουτζουρέλας.

17. Ενημέρωση για θέματα της ΔΕΥΑΕΛ. Εισηγητής ο Πρόεδρος της ΔΕΥΑΕΛ κ. Φώτιος Καραγκόγκος.

18. Έγκριση του Επιχειρησιακού Σχεδίου Δράσης 2015 – 2019 του Δήμου Ελασσόνας. Εισηγητής ο Αντιδήμαρχος κ. Διονύσιος Μπαλούκας.

Δείτε το πλήρες κείμενο του Σχεδίου pdf-logo εδώ

19. Ενημέρωση για την πορεία ίδρυσης Γαλακτοκομικής Σχολής στον Δήμο Ελασσόνας. Εισηγητής ο Δήμαρχος κ. Νικόλαος Ευαγγέλου.

Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΟΥ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ

ΜΠΙΣΜΠΑΣ ΑΝΤΩΝΙΟΣ

Τρισάγιο στη θέση που έχασαν τη ζωή τους οι τέσσερις στρατιωτικοί, χθες κατά τη διάρκεια της μοιραίας πτήσης, τελέστηκε σήμερα το πρωί από τον Μητροπολίτη Ελασσόνα [ ... ]

Ο Δήμαρχος Ελασσόνας κ. Νίκος Ευαγγέλου, με αφορμή το τραγικό σημερινό δυστύχημα στο Σαραντάπορο, όπου έχασαν τις ζωές τους τέσσερις στρατιωτικοί, έκανε την ακόλου [ ... ]