Πρόσκληση Συνεδρίασης ΔΣ 26-04-2017 ώρα 14:00

Σας καλούμε στη συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου Ελασσόνας, που θα γίνει στην αίθουσα συνεδριάσεων του Δημοτικού Καταστήματος την 26η του μηνός Απριλίου του έτους 2017 ημέρα Τετάρτη και ώρα 14:00 με τα παρακάτω θέματα ημερήσιας διάταξης:

1. Έγκριση αναπροσαρμογής των τελών χρήσης παραχωρούμενων κοινόχρηστων χώρων.pdf

Εισηγητής ο Αντιδήμαρχος κ. Δημήτριος Λέκκας.

2. Έγκριση αναμόρφωσης του προϋπολογισμού εσόδων – εξόδων έτους 2017. Εισηγητής ο Αντιδήμαρχος κ. Δημήτριος Λέκκας.

3. Έγκριση κατανομής πιστώσεων ΣΑΤΑ.pdf

Εισηγητής ο Αντιδήμαρχος κ. Δημήτριος Λέκκας.

4. Αποδοχή και απόδοση της τακτικής επιχορήγησης μηνός Απριλίου του ΟΚΠΑΠ. Εισηγητής ο Αντιδήμαρχος κ. Δημήτριος Λέκκας.

5. Έγκριση τροποποίησης του Οργανισμού Εσωτερικής Υπηρεσίας. Εισηγητής ο Αντιδήμαρχος κ. Δημήτριος Λέκκας.

6. Έγκριση ίδρυσης ΚΕΠ στην Δημοτική Ενότητα Ολύμπου και στη Δημοτική Ενότητα Καρυάς. Εισηγητής ο Δ.Σ. κ. Ιωάννης Χαλκίδης.

7. Έγκριση της συμπληρωματικής υδραυλικής «Μελέτης δικτύου αποχέτευσης και έργων σύνδεσης με την Ε.Ε.Λ. Ελασσόνας για την Δ.Κ. Τσαριτσάνης». Εισηγητής ο Αντιδήμαρχος κ. Καραγκόγκος.

8. Σύσταση επιτροπής παρακολούθησης και παραλαβής για την προμήθεια «Προμήθεια και εγκατάσταση τηλεμετρικού συστήματος διαχείρισης και ελέγχου διαρροών στα δίκτυα ύδρευσης του Δήμου Ελασσόνας». Εισηγητής ο Δ.Σ. κ. Φώτιος Καραγκόγκος.

9. Σύσταση επιτροπών για την Προσωρινή & Οριστική Παραλαβή έργων και κλήρωση των Δ.Σ. που θα συμμετέχουν σε αυτές. Εισηγητής ο Αντιδήμαρχος κ. Νικόλαος Γκουτζουρέλας.

10. Έγκριση της υπ' αριθμό 4/2017 μελέτης του έργου «Κατασκευή ραμπών και τεχνικών στη Δ.Ε. Ποταμιάς». Εισηγητής ο Αντιδήμαρχος κ. Νικόλαος Γκουτζουρέλας.

11. Έγκριση της υπ' αριθμό 7/2017 μελέτης του έργου «Ασφαλτόστρωση στην Τ.Κ. Μαγούλας της Δ.Ε. Ποταμιάς». Εισηγητής ο Αντιδήμαρχος κ. Νικόλαος Γκουτζουρέλας.

12. Έγκριση οριακής προθεσμίας του έργου «Ανάπλαση πλατείας Λουτρού». Εισηγητής ο Αντιδήμαρχος κ. Νικόλαος Γκουτζουρέλας.

13. Έγκριση του 1ου ΑΠΕ και του 1ου ΠΚΤΜΝΕ του έργου «Ανάπλαση πλατείας Λουτρού». Εισηγητής ο Αντιδήμαρχος κ. Νικόλαος Γκουτζουρέλας.

14. Έγκριση παράτασης της συμβατικής προθεσμίας του έργου «Διαμόρφωση προαύλιου χώρου 1ου Γυμνασίου». Εισηγητής ο Αντιδήμαρχος κ. Νικόλαος Γκουτζουρέλας.

15. Έγκριση πρωτοκόλλου οριστικής παραλαβής του έργου «Υδροδότηση Τ.Κ. Καρυάς – Συκαμινέας». Εισηγητής ο Αντιδήμαρχος κ. Νικόλαος Γκουτζουρέλας.

16. Εξέταση αιτημάτων συλλόγων για οικονομική ενίσχυση. Εισηγήτρια η Αντιδήμαρχος κ. Αλεξάνδρα Τσιαντέ.

17. Εξέταση αιτήματος απευθείας μίσθωσης δημοτικού χώρου στην Δ.Κ. Ελασσόνας για την προσωρινή εγκατάσταση τσίρκο. Εισηγήτρια η Αντιδήμαρχος κ. Αλεξάνδρα Τσιαντέ.

18. Αποδοχή επιχορήγησης από την ΠΕΔ Θεσσαλίας για την συνδιοργάνωση εκδηλώσεων και παραχώρηση του σχετικού δικαιώματος στον Γυμναστικό Σύλλογο Ελασσόνας. Εισηγήτρια η Αντιδήμαρχος κ. Αλεξάνδρα Τσιαντέ.

19. Παροχή γνωμοδότησης επί της Μελέτης Περιβαλλοντικών Επιπτώσεων του έργου «Δίκτυο αποχέτευσης ακαθάρτων και μονάδα επεξεργασίας υγρών αποβλήτων οικισμού Λιβαδίου». Εισηγητής ο Αντιδήμαρχος κ. Διονύσιος Μπαλούκας.

20. Παροχή γνωμοδότησης επί της Μελέτης Περιβαλλοντικών Επιπτώσεων του έργου «Δίκτυο αποχέτευσης ακαθάρτων και μονάδα επεξεργασίας υγρών αποβλήτων οικισμού Σαρανταπόρου». Εισηγητής ο Αντιδήμαρχος κ. Διονύσιος Μπαλούκας.

21. Έγκριση πρόσληψης υδρονομέων άρδευσης για την αρδευτική περίοδο 2017. Καθορισμός αριθμού και θέσεων. Εισηγητής ο Αντιδήμαρχος κ. Ιωάννης Σαπουνάς.

22. Έγκριση διενέργειας διαγωνισμού για την ανάθεση εκπόνησης της «Δασικής διαχειριστικής μελέτης του κοινοτικού δάσους «Σκοτίνας» Δ.Κ. Βερδικούσιας 2015 – 2024». Εισηγητής ο Αντιδήμαρχος κ. Ιωάννης Σαπουνάς.

23. Σύσταση της Επιτροπής Διαχείρισης του Δημοτικού Λαχανόκηπου. Εισηγητής ο Δ.Σ. κ. Γεώργιος Παπαευθυμίου.

24. Γνωμοδότηση για την κατά παρέκκλιση από τους όρους δόμησης ανέγερση κτηνοτροφικής μονάδας ιδιοκτησίας Γεωργίου Ψαρριάνη στη θέση «Πουρνάρια» του Οικισμού Ασπροχώματος. Εισηγητής ο Αντιδήμαρχος κ. Ιωάννης Σαπουνάς.

25. Γνωμοδότηση για την κατά παρέκκλιση από τους όρους δόμησης ανέγερση κτηνοτροφικής μονάδας ιδιοκτησίας Δημητρίου Καραγιάννη στη θέση «Αλατσά» του Οικισμού Ασπροχώματος. Εισηγητής ο Αντιδήμαρχος κ. Ιωάννης Σαπουνάς.

26. Εξέταση αιτήματος για απ' ευθείας μίσθωση δημοτικής έκτασης στην Τ.Κ. Δολίχης με σκοπό την εγκατάσταση σταθμού βάσης της εταιρείας ΟΤΕ Α.Ε. Εισηγητής ο Πρόεδρος του Δ.Σ. κ. Αντώνιος Μπίσμπας.

Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΟΥ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ

ΜΠΙΣΜΠΑΣ ΑΝΤΩΝΙΟΣ

Δευτέρα 11 Σεπτεμβρίου 2017 11:04
Σε αγιασμούς σχολείων ο Δήμαρχος Ελασσόνας

Μετά τη λήξη των αγιασμών στις σχολικές μονάδες ο δήμαρχος Ελασσόνας κ. Νίκος Ευαγγέλου έκανε την ακόλουθη δήλωση:

Συνάντηση εργασίας ανάμεσα στον Δήμαρχο Ελασσόνας κ. Νίκο Ευαγγέλου και τον Πρόεδρο του Τεχνικού Επιμελητηρίου Κεντρικής και Δυτικής Θεσσαλίας κ. Παπαγεωργίου Νι [ ... ]

Στην υπογραφή σύμβασης με την κατασκευαστική εταιρεία «Σ. ΦΑΣΙΑΣ Κατασκευαστική & ΣΙΑ ΕΕ», προχώρησε ο δήμαρχος Ελασσόνας κ. Νίκος Ευαγγέλου, με αντικείμενο τη δι [ ... ]

Στον Δρυμό βρέθηκε ο Δήμαρχος Ελασσόνας κ. Νίκος Ευαγγέλου, το πρωί του Σαββάτου, μετά το πρόβλημα που διαπιστώθηκε στο νερό της περιοχής. Ο κ. Ευαγγέλου είχε συνάντ [ ... ]

Ανανεώθηκαν σήμερα Δευτέρα 17 Ιουλίου 2017 οι συμβάσεις που αφορούν σε 35 εργαζομένους στον τομέα καθαριότητας του Δήμου Ελασσόνας, και οι οποίες είχαν λήξει στις 14/7.

Την Κοκκινόγη, τη Δολίχη και το Πύθιο επισκέφτηκαν και γνώρισαν την Πέμπτη 14 Σεπτεμβρίου οι οικοπεριηγητές τ [ ... ]

Τα Χορωδιακά Σύνολα του Δήμου ξεκινούν και φέτος τη μουσική τους δραστηριότητα, με πολλές και ενδιαφέρουσες  [ ... ]

Τετάρτη 13 Σεπτεμβρίου 2017
Περπατώντας στην Κρανέα