Πρόσκληση Συνεδρίασης ΔΣ 21-06-2017 ώρα 19:00

Σας καλούμε στη συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου Ελασσόνας, που θα γίνει στην αίθουσα συνεδριάσεων του Δημοτικού Καταστήματος την 21η του μηνός Ιουνίου του έτους 2017 ημέρα Τετάρτη και ώρα 19:00 με τα παρακάτω θέματα ημερήσιας διάταξης:

1. Έγκριση της έκθεσης εσόδων – εξόδων Α' τριμήνου 2017 για τον έλεγχο υλοποίησης του προϋπολογισμού. Εισηγητής ο Αντιδήμαρχος κ. Δημήτριος Λέκκας.

2. Έγκριση αναμόρφωσης του προϋπολογισμού εσόδων – εξόδων έτους 2017. Εισηγητής ο Αντιδήμαρχος κ. Δημήτριος Λέκκας.

3. Έγκριση ανατροπής δεσμεύσεων του Δημοτικού Συμβουλίου. Εισηγητής ο Αντιδήμαρχος κ. Δημήτριος Λέκκας.

4. Έγκριση του απολογισμού εσόδων – εξόδων έτους 2016 της Σχολικής Επιτροπής Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης. Εισηγητής ο Πρόεδρος της Σχολικής Επιτροπής κ. Γεώργιος Γιαννούλας.

5. Έγκριση του απολογισμού εσόδων – εξόδων έτους 2016 της Σχολικής Επιτροπής Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης. Εισηγητής ο Πρόεδρος της Σχολικής Επιτροπής κ. Νικόλαος Τσουκαρέλας

6. Έγκριση αναπροσαρμογής των τελών χρήσης παραχωρούμενων κοινόχρηστων χώρων μετά από ακύρωση σχετικής προηγούμενης απόφασης. Εισηγητής ο Αντιδήμαρχος κ. Δημήτριος Λέκκας.

7. Έγκριση παραίτησης από την άσκηση ένδικων μέσων (έφεση) κατά της υπ' αριθμό 212/2017 απόφασης του Μονομελούς Πρωτοδικείου Λάρισας. Εισηγητής ο Αντιδήμαρχος κ. Δημήτριος Λέκκας.

8. Έγκριση απ' ευθείας αγοράς ιδιωτικού ακινήτου στην Δ.Κ. Ελασσόνας. Εισηγητής ο Αντιδήμαρχος κ. Δημήτριος Λέκκας.

9. Αποδοχή και απόδοση της τακτικής επιχορήγησης μηνός Ιουνίου του ΟΚΠΑΠ. Εισηγητής ο Αντιδήμαρχος κ. Δημήτριος Λέκκας.

10. Έγκριση παράτασης της προγραμματικής σύμβασης με την ΠΕΤΑ Α.Ε. για το έργο «Κατάρτιση Σχεδίου Δράσης Αειφόρου Ενέργειας και Κλίματος» στο πλαίσιο του Συμφώνου των Δημάρχων για το Κλίμα και την Ενέργεια. Εισηγητής ο Αντιδήμαρχος κ. Δημήτριος Λέκκας.

11. Έγκριση καθιέρωσης εξαιρέσεων από την πενθήμερη εργασία και καθιέρωσης 24ωρης λειτουργίας υπηρεσιών του Δήμου Ελασσόνας. Εισηγητής ο Αντιδήμαρχος κ. Ευάγγελος Παναγιώτου.

12. Αποδοχή χρηματοδότησης για την κάλυψη δράσεων πυροπροστασίας. Εισηγητής ο Αντιδήμαρχος κ. Διονύσιος Μπαλούκας.

13. Έγκριση εκμίσθωσης του δικαιώματος εκμετάλλευσης του Δημοτικού δάσους «Τσακνιά» Βερδικούσιας και έγκριση έκτακτης κάρπωσης. Εισηγητής ο Αντιδήμαρχος κ. Ιωάννης Σαπουνάς.

14. Έγκριση υποβολής αιτήματος για την έκδοση δασικών ρυθμιστικών διατάξεων καυσοξύλευσης. Εισηγητής ο Αντιδήμαρχος κ. Ιωάννης Σαπουνάς.

15. Έγκριση κανονισμού άρδευσης του Δήμου Ελοασσόνας. Εισηγητής ο Αντιδήμαρχος κ. Ιωάννης Σαπουνάς.

16. Έγκριση χορήγησης αδειών παραγωγού πωλητή λαϊκών αγορών. Εισηγητής ο εντεταλμένος Δ.Σ. κ. Αναστάσιος Γκουτζιούρας.

17. Εξέταση αιτημάτων συλλόγων για οικονομική ενίσχυση. Εισηγήτρια η Αντιδήμαρχος κ. Αλεξάνδρα Τσιαντέ.

18. Έγκριση τροποποίησης του εγκεκριμένου σχεδίου πόλης Τσαριτσάνης με αλλαγή χρήσεων γης στις θέσεις α)Πνευματικό Κέντρο – Πλατεία και β) Γήπεδο – κοινοτική έκταση. Εισηγητής ο Δ.Σ. κ. Κωνσταντίνος Καραγιάννης.

19. Έγκριση τροποποίησης του τεχνικού προγράμματος έτους 2017. Εισηγητής ο Αντιδήμαρχος κ. Νικόλαος Γκουτζουρέλας.

20. Έγκριση οριακής προθεσμίας του έργου «Κατασκευή περίφραξης δασοβοτανικού κήπου». Εισηγητής ο Αντιδήμαρχος κ. Νικόλαος Γκουτζουρέλας.

21. Έγκριση πρωτοκόλλων προσωρινής και οριστικής παραλαβής έργων. Εισηγητής ο Αντιδήμαρχος κ. Νικόλαος Γκουτζουρέλας.

22. Εξέταση αιτήματος του αναδόχου του έργου «Κατασκευή τοιχίων αντιστήριξης στην Δ.Ε. Αντιχασίων» για διάλυση της σύμβασης. Εισηγητής ο Αντιδήμαρχος κ. Νικόλαος Γκουτζουρέλας.

23. Έγκριση της υπ' αριθμό 8/2017 μελέτης του έργου «Διαμόρφωση και ηλεκτροφωτισμός των αθλητικών εγκαταστάσεων έναντι ΚΤΕΛ». Εισηγητής ο Αντιδήμαρχος κ. Νικόλαος Γκουτζουρέλας.

24. Έγκριση της υπ' αριθμό 10/2017 μελέτης του έργου «Ανακατασκευή περιβάλλοντος χώρου στίβου Γυμνασίου Ελασσόνας». Εισηγητής ο Αντιδήμαρχος κ. Νικόλαος Γκουτζουρέλας.

25. Έγκριση της «Μελέτης αποκατάστασης ζημιών στη γέφυρα Παλαιοκάστρου». Εισηγητής ο Αντιδήμαρχος κ. Νικόλαος Γκουτζουρέλας.

26. Έγκριση της «Μελέτης στέγης κλειστού γυμναστηρίου Γυμνασίου Καλλιθέας». Εισηγητής ο Αντιδήμαρχος κ. Νικόλαος Γκουτζουρέλας.

27. Έγκριση της «Μελέτης στέγης στο κτίριο του Δημοτικού Σχολείου Καλλιθέας». Εισηγητής ο Αντιδήμαρχος κ. Νικόλαος Γκουτζουρέλας.

28. Εξέταση αιτήματος υποκατάστασης του μισθωτή για ήδη μισθωμένη δημοτική έκταση στην Τ.Κ. Αζώρου. Εισηγητής ο Αντιδήμαρχος Νικόλαος Γκουτζουρέλας.

29. Έγκριση αδελφοποίησης του Δήμου Ελασσόνας με τον Δήμο Trstenik Σερβίας. Εισηγητής ο Δήμαρχος κ. Νικόλαος Ευαγγέλου.

Πίνακας Αποδεκτών:

1. κ. Δήμαρχος.

2. κ.κ. Δημοτικοί Σύμβουλοι.

3. κ.κ. Πρόεδροι Δημοτικών και Τοπικών Κοινοτήτων και Εκπρόσωποι Τοπικών Κοινοτήτων (για τη συμμετοχή τους στη συνεδρίαση κατά τη συζήτηση του 6ου θέματος και του 15ου θέματος της ημερήσιας διάταξης).

Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΟΥ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ

ΜΠΙΣΜΠΑΣ ΑΝΤΩΝΙΟΣ

Κώστας Αγοραστός: «Έργα ουσίας, έργα ανθρώπινα, με ιδιαίτερη αξία στην κοινωνία, την οικονομία και το περιβάλλον» Νίκος Ευαγγέλου: «Ιδιαίτερη μέρα σήμερα για την Ε [ ... ]

Τετάρτη 03 Μαΐου 2017 07:35