Πρόσκληση Συνεδρίασης ΔΣ 11-07-2017 ώρα 19:30

Σας καλούμε στη συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου Ελασσόνας, που θα γίνει στην αίθουσα συνεδριάσεων του Δημοτικού Καταστήματος την 11η του μηνός Ιουλίου του έτους 2017 ημέρα Τρίτη και ώρα 19:30 με τα παρακάτω θέματα ημερήσιας διάταξης:

1. Έγκριση συμπλήρωσης της υπ' αριθμό 100/2017 προηγούμενης απόφασης σχετικά με την «Ψήφιση νέου ΟΕΥ του Δήμου Ελασσόνας». Εισηγητής ο Αντιδήμαρχος κ. Δημήτριος Λέκκας.

2. Εξέταση δηλώσεων παραίτησης μελών του Διοικητικού Συμβουλίου της ΔΕΥΑΕΛ. Ορισμός νέων μελών. Εισηγητής ο Δήμαρχος κ. Νικόλαος Ευαγγέλου.

3. Εξέταση δηλώσεων παραίτησης μελών του Διοικητικού Συμβουλίου του ΟΚΠΑΠ. Ορισμός νέων μελών. Εισηγητής ο Δήμαρχος κ. Νικόλαος Ευαγγέλου.

4. Εξέταση δηλώσεων παραίτησης μελών του Διοικητικού Συμβουλίου της Σχολικής Επιτροπής Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης. Ορισμός νέων μελών. Εισηγητής ο Δήμαρχος κ. Νικόλαος Ευαγγέλου.

5. Εξέταση δηλώσεων παραίτησης μελών του Διοικητικού Συμβουλίου της Σχολικής Επιτροπής Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης. Ορισμός νέων μελών. Εισηγητής ο Δήμαρχος κ. Νικόλαος Ευαγγέλου.

6. Έγκριση υποβολής της πράξης «Δίκτυο αποχέτευσης και έργων σύνδεσης με την Ε.Ε.Λ. Ελασσόνας για την Δ.Κ. Τσαριτσάνης». Εισηγητής ο Δ.Σ. και Πρόεδρος της ΔΕΥΑΕΛ κ. Φώτιος Καραγκόγκος.

7. Έγκριση υποβολής της πράξης «Δίκτυο αποχέτευσης Κρανιάς, κατασκευή κεντρικού αποχετευτικού αγωγού και εγκατάσταση επεξεργασίας λυμάτων». Εισηγητής ο Δ.Σ. και Πρόεδρος της ΔΕΥΑΕΛ κ. Φώτιος Καραγκόγκος.

8. Έγκριση σύναψης προγραμματικής σύμβασης με τη ΔΕΥΑΕΛ για την εκτέλεση της πράξης «Αντιμετώπιση της λειψυδρίας». Εισηγητής ο Δ.Σ. και Πρόεδρος της ΔΕΥΑΕΛ κ. Φώτιος Καραγκόγκος.

9. Έγκριση του Κανονισμού της ετήσιας εμποροπανήγυρης Δ.Κ. Ελασσόνας. Εισηγητής ο Αντιδήμαρχος κ. Διονύσιος Μπαλούκας.

10. Έγκριση επιβολής τελών για την παραχώρηση των θέσεων της ετήσιας εμποροπανήγυρης Δ.Κ. Ελασσόνας. Εισηγητής ο Αντιδήμαρχος κ. Δημήτριος Λέκκας.

11. Κατάργηση ή διατήρηση θέσεων κενωθέντων περιπτέρων που περιήλθαν στον Δήμο, καθορισμός νέων θέσεων και παραχώρηση δικαιώματος χρήσης θέσεων περιπτέρων με δημόσια κλήρωση και με δημοπρασία. Εισηγητής ο Αντιδήμαρχος κ. Διονύσιος Μπαλούκας.

12. Έγκριση επιβολής τελών παραχωρούμενου κοινόχρηστου χώρου περιπτέρων. Εισηγητής ο Αντιδήμαρχος κ. Δημήτριος Λέκκας.

13. Έγκριση τροποποίησης του εγκεκριμένου ρυμοτομικού σχεδίου πόλης Ελασσόνας. Εισηγητής ο Αντιδήμαρχος κ. Διονύσιος Μπαλούκας.

14. Έγκριση του πορίσματος της Επιτροπής καθορισμού του μισθώματος για την εκμίσθωση δημοτικού χώρου στον Οικισμό Καλυβίων στην εταιρεία ΟΤΕ Α.Ε. Εισηγητής ο Δ.Σ. κ. Ιωάννης Χαλκίδης.

15. Εξέταση αιτημάτων συλλόγων για οικονομική ενίσχυση. Εισηγήτρια η Αντιδήμαρχος κ. Αλεξάνδρα Τσιαντέ.

16. Εξέταση του αιτήματος συμπαράστασης του Δήμου Μήλου για τον επαναπατρισμό του αγάλματος της Αφροδίτης της Μήλου. Εισηγήτρια η Αντιδήμαρχος κ. Αλεξάνδρα Τσιαντέ.

17. Επανεξέταση αιτήματος της Εταιρείας Διανομής Αερίου Θεσσαλονίκης – Θεσσαλίας Α.Ε. για παραχώρηση της χρήσης χώρου για την εγκατάσταση Σταθμού Αποσυμπίεσης και Διανομής Φυσικού Αερίου στην Ελασσόνα μετά από ακύρωση προηγούμενης σχετικής απόφασης. Εισηγητής ο Αντιδήμαρχος κ. Δημήτριος Λέκκας.

18. Έγκριση ανάκλησης δεσμεύσεων του Δημοτικού Συμβουλίου. Εισηγητής ο Αντιδήμαρχος κ. Δημήτριος Λέκκας.

19. Έγκριση πορίσματος της Επιτροπής καθορισμού του τιμήματος για την αγορά ιδιωτικού ακινήτου στην Δ.Κ. Ελασσόνας. Εισηγητής ο Αντιδήμαρχος κ. Δημήτριος Λέκκας.

20. Έγκριση πρωτοκόλλων προσωρινής και οριστικής παραλαβής έργων. Εισηγητής ο Αντιδήμαρχος κ. Νικόλαος Γκουτζουρέλας.

21. Έγκριση οριστικής παραλαβής μελετών. Εισηγητής ο Αντιδήμαρχος κ. Νικόλαος Γκουτζουρέλας.

22. Εξέταση αιτήματος τροποποίησης άδειας χορήγησης δικαιώματος διέλευσης στα Αμπέλια Βερδικούσιας. Εισηγητής ο Αντιδήμαρχος κ. Νικόλαος Γκουτζουρέλας.

23. Έγκριση μετονομασίας της πλατείας Ειρήνης στην Δ.Κ. Ελασσόνας και έγκριση ονομασίας του Ανοικτού Θεάτρου Ελασσόνας. Εισηγητής ο Δήμαρχος κ. Νικόλαος Ευαγγέλου.

Πίνακας Αποδεκτών:

1. Δήμαρχος Ελασσόνας.

2. Πρόεδρος Δ.Κ Ελασσόνας προκειμένου να συμμετέχει στη συζήτηση του 9ου και του 23ου θέματος.

3. Πρόεδροι Δ/Τ Κοινοτήτων προκειμένου να συμμετέχουν στη συζήτηση του 11ου θέματος.

Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΟΥ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ

ΜΠΙΣΜΠΑΣ ΑΝΤΩΝΙΟΣ

Μετά από πρόσκληση του Συνδέσμου Φιλαρμονικών-Χορωδιών Ελλάδος, η Μικτή χορωδία του Δήμου Ελασσόνας θα ταξιδέψει ως τη Θεσσαλονίκη, για να παρουσιάσει ένα χορωδια [ ... ]

Δευτέρα 13 Νοεμβρίου 2017 11:01