Πρόσκληση Συνεδρίασης ΔΣ 18-09-2017 ώρα 14:00

Σας καλούμε στη συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου Ελασσόνας, που θα γίνει στην αίθουσα συνεδριάσεων του Δημοτικού Καταστήματος την 18η του μηνός Σεπτεμβρίου του έτους 2017 ημέρα Δευτέρα και ώρα 14:00 με τα παρακάτω θέματα ημερήσιας διάταξης:

1. Έγκριση του πορίσματος της επιτροπής για τον καθορισμού του τιμήματος αγοράς ακινήτου στην Δ.Κ. Τσαριτσάνης. Εισηγητής ο Δ.Σ. και Πρόεδρος της Επιτροπής κ. Κωνσταντίνος Καραγιάννης.

2. Έγκριση αναμόρφωσης του προϋπολογισμού εσόδων – εξόδων του ΟΚΠΑΠ. Εισηγητής ο Δ.Σ. και Πρόεδρος του ΟΚΠΑΠ κ. Φώτιος Καραγκόγκος.

3. Έγκριση απ' ευθείας ανάθεσης της προμήθειας τροφίμων για τις ανάγκες των Δημοτικών Παιδικών Σταθμών. Εισηγητής ο Δ.Σ. και Πρόεδρος του ΟΚΠΑΠ κ. Φώτιος Καραγκόγκος.

4. Αποδοχή και απόδοση της χρηματοδότησης για την κάλυψη των λειτουργικών δαπανών των σχολείων πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης. Εισηγητής ο Αντιδήμαρχος κ. Δημήτριος Λέκκας.

5. Αποδοχή και απόδοση της τακτικής επιχορήγησης μηνός Σεπτεμβρίου του ΟΚΠΑΠ. Εισηγητής ο Αντιδήμαρχος κ. Δημήτριος Λέκκας.

6. Καθορισμός των ειδικοτήτων για την πρόσληψη δύο ατόμων με σύμβαση ΙΔΟΧ τα οποία θα εργαστούν σε υπηρεσίας μη ανταποδοτικού χαρακτήρα. Εισηγητής ο Αντιδήμαρχος κ. Δημήτριος Λέκκας.

7. Έγκριση διάθεσης πίστωσης για την κάλυψη της δαπάνης εορτασμού της 6ης Οκτωβρίου «Ελευθέρια Τσαριτσάνης, Ελασσόνας, Σαρανταπόρου». Εισηγήτρια η Αντιδήμαρχος κ. Αλεξάνδρα Τσιαντέ.

8. Έγκριση διάθεσης πίστωσης για την κάλυψη της δαπάνης εορτασμού της 28ης Οκτωβρίου. Εισηγήτρια η Αντιδήμαρχος κ. Αλεξάνδρα Τσιαντέ.

9. Έγκριση διοργάνωσης μουσικής εκδήλωσης στην Δ.Κ. Ελασσόνας. Εισηγήτρια η Αντιδήμαρχος κ. Αλεξάνδρα Τσιαντέ.

10. Καθορισμός τρόπου εκτέλεσης του έργου «Αντικατάσταση στέγης Δημοτικού Σχολείου Καλλιθέας». Εισηγητής ο Αντιδήμαρχος κ. Νικόλαος Γκουτζουρέλας.

11. Καθορισμός τρόπου εκτέλεσης του έργου «Αντικατάσταση στέγης κλειστού γυμναστηρίου Γυμνασίου Καλλιθέας». Εισηγητής ο Αντιδήμαρχος κ. Νικόλαος Γκουτζουρέλας.

12. Εξέταση αιτήματος της εταιρείας RURAL CONNECT για χορήγηση δικαιώματος διέλευσης στον Οικισμό Φλάμπουρου και στα Καλύβια Αναλήψεως Τ.Κ. Συκέας. Εισηγητής ο Αντιδήμαρχος κ. Νικόλαος Γκουτζουρέλας.

13. Σύσταση επιτροπών προσωρινής και οριστικής παραλαβής έργων και κλήρωση των Δ.Σ. που θα συμμετέχουν σε αυτές. Εισηγητής ο Αντιδήμαρχος κ. Νικόλαος Γκουτζουρέλας.

14. Έγκριση πρωτοκόλλων προσωρινής και οριστικής παραλαβής έργων. Εισηγητής ο Αντιδήμαρχος κ. Νικόλαος Γκουτζουρέλας.

15. Έγκριση 2ου ΑΠΕ του έργου «Διαμόρφωση χώρου για τη λειτουργία του Κέντρου Κοινότητας Δήμου Ελασσόνας». Εισηγητής ο Αντιδήμαρχος κ. Νικόλαος Γκουτζουρέλας.

16. Έγκριση 2ου ΑΠΕ του έργου «Διαμόρφωση προαύλιου χώρου 1ου Γυμνασίου». Εισηγητής ο Αντιδήμαρχος κ. Νικόλαος Γκουτζουρέλας.

17. Εξέταση αιτήματος διαγνωστικού κέντρου για παραχώρηση θέσης στάθμευσης στην οδό 6ης Οκτωβρίου στην Δ.Κ. Ελασσόνας. Εισηγητής ο Αντιδήμαρχος κ. Νικόλαος Γκουτζουρέλας.

18. Έγκριση υποβολής αιτήματος για την ένταξη των δημοτικών βοσκήσιμων γαιών στα Διαχειριστικά Σχέδια Βόσκησης που θα εκπονηθούν από την Περιφέρεια Θεσσαλίας. Εισηγητής ο Αντιδήμαρχος κ. Ιωάννης Σαπουνάς.

19. Έγκριση χορήγησης άδειας παραγωγού πωλητή λαϊκών αγορών. Εισηγητής ο Δ.Σ. κ. Αναστάσιος Γκατζιούρας.

20. Έγκριση μερικής τροποποίησης της υπ' αριθμό 186/2017 απόφασης του Δ.Σ. και εξαίρεση από την μετατόπιση και την δημοπράτηση περιπτέρου στην Δ.Κ. Ελασσόνας λόγω αυτοδίκαιης παράτασης της σύμβασης μίσθωσης. Εισηγητής ο Αντιδήμαρχος κ. Διονύσιος Μπαλούκας.

Πίνακας Αποδεκτών:

1. κ. Δήμαρχος.

2. κ.κ. Πρόεδροι των Τ.Κ. Συκέας και Φλάμπουρου για τη συζήτηση του 12ου θέματος.

3. κ. Πρόεδρο της Δ.Κ. Ελασσόνας για τη συζήτηση του 17ου θέματος και του 20ου θέματος

Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΟΥ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ

ΜΠΙΣΜΠΑΣ ΑΝΤΩΝΙΟΣ

Μετά από πρόσκληση του Συνδέσμου Φιλαρμονικών-Χορωδιών Ελλάδος, η Μικτή χορωδία του Δήμου Ελασσόνας θα ταξιδέψει ως τη Θεσσαλονίκη, για να παρουσιάσει ένα χορωδια [ ... ]