Πρόσκληση Συνεδρίασης ΔΣ 27-11-2017 ώρα 14:00

Σας καλούμε στη συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου Ελασσόνας, που θα γίνει στην αίθουσα συνεδριάσεων του Δημοτικού Καταστήματος την 27η του μηνός Νοεμβρίου του έτους 2017 ημέρα Δευτέρα και ώρα 14:00 με τα παρακάτω θέματα ημερήσιας διάταξης:

1. Έγκριση της έκθεσης εσόδων – εξόδων Γ' τριμήνου 2017 για τον έλεγχο υλοποίησης του προϋπολογισμού. Εισηγητής ο Αντιδήμαρχος κ. Δημήτριος Λέκκας.

2. Αποδοχή και απόδοση της τακτικής επιχορήγησης μηνός Νοεμβρίου του ΟΚΠΑΠ. Εισηγητής ο Αντιδήμαρχος κ. Δημήτριος Λέκκας.

3. Αποδοχή χρηματοδότησης για την κάλυψη των λειτουργικών δαπανών των σχολείων πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης. Εισηγητής ο Αντιδήμαρχος κ. Δημήτριος Λέκκας.

4. Έγκριση αποτίμησης σε χρήμα των μέσων ατομικής προστασίας και του γάλακτος των δικαιούχων υπαλλήλων του Δήμου Ελασσόνας για τα έτη 2012 – 2016. Εισηγητής ο Αντιδήμαρχος κ. Δημήτριος Λέκκας.

5. Ορισμός υπεύθυνου λογαριασμού για τη διενέργεια πληρωμών έργων του προγράμματος δημοσίων επενδύσεων του Δήμου Ελασσόνας. Εισηγητής ο Αντιδήμαρχος κ. Δημήτριος Λέκκας.

6. Γνωμοδότηση επί των προτεινόμενων μεταβολών σχολικών μονάδων δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης. Εισηγητής ο Δ.Σ. κ. Νικόλαος Τσουκαρέλας.

7. Κατάταξη αθλητικών εγκαταστάσεων του Δήμου Ελασσόνας. Εισηγητής ο Δ.Σ. κ. Φώτιος Καραγκόγκος.

8. Έγκριση παράτασης της προγραμματικής σύμβασης με την ΠΕΤΑ Α.Ε. για το έργο «Κατάρτιση σχεδίου δράσης αειφόρου ενέργειας και κλίματος». Εισηγητής ο Αντιδήμαρχος κ. Νικόλαος Γκουτζουρέλας.

9. Έγκριση παράτασης της συμβατικής προθεσμίας του έργου «Κατασκευή υποδομών (ανελκυστήρας) για πρόσβαση ΑΜΕΑ σε Κ.Χ στην Δ.Κ. Ελασσόνας. Εισηγητής ο Αντιδήμαρχος κ. Νικόλαος Γκουτζουρέλας.

10. Έγκριση 2ου ΑΠΕ του έργου «Ασφαλτόστρωση αγροτικού δρόμου από την παλιά δημοσία μέχρι τα όρια του οικισμού (μέσω «Βλάχας») Δ.Κ. Τσαριτσάνης. Εισηγητής ο Αντιδήμαρχος κ. Νικόλαος Γκουτζουρέλας.

11. Έγκριση πρωτοκόλλων προσωρινής και οριστικής παραλαβής έργων. Εισηγητής ο Αντιδήμαρχος κ. Νικόλαος Γκουτζουρέλας.

12. Έγκριση οργάνωσης και λειτουργίας τμημάτων εκμάθησης παραδοσιακών και σύγχρονων χορών και χορωδιών για παιδιά και ενήλικες. Εισηγήτρια η Αντιδήμαρχος κ. Αλεξάνδρα Τσιαντέ.

13. Έγκριση διοργάνωσης εκδηλώσεων την περίοδο των Χριστουγέννων και της Πρωτοχρονιάς. Έγκριση διάθεσης των σχετικών πιστώσεων. Εισηγήτρια η Αντιδήμαρχος κ. Αλεξάνδρα Τσιαντέ.

14. Έγκριση εκμίσθωσης χώρου της κεντρικής πλατείας της Δ.Κ. Ελασσόνας για τις εκδηλώσεις των Χριστουγέννων και της Πρωτοχρονιάς. Εισηγήτρια η Αντιδήμαρχος κ. Αλεξάνδρα Τσιαντέ.

15. Εξέταση αιτήματος του Μορφωτικού – Πολιτιστικού Συλλόγου Δομενίκου. Εισηγήτρια η Αντιδήμαρχος κ. Αλεξάνδρα Τσιαντέ

16. Εξέταση αιτημάτων του Εμπορικού Συλλόγου Ελασσόνας. Εισηγητής ο Αντιδήμαρχος κ. Διονύσιος Μπαλούκας.

17. Έγκριση χορήγηση άδειας λειτουργίας καταστήματος προσφοράς υπηρεσιών διαδικτύου εντός καφετέριας. Εισηγητής ο Αντιδήμαρχος κ. Διονύσιος Μπαλούκας.

18. Εξέταση αιτήματος της RURAL CONNECT για παροχή γνωμοδότησης σχετικά με την εγκατάσταση ασύρματου κόμβου σε δημοτική δασική έκταση του Οικισμού Ασπροχώματος. Εισηγητής ο Αντιδήμαρχος κ. Διονύσιος Μπαλούκας.

19. Λήψη απόφασης για τα εγκαταλελειμμένα αυτοκίνητα. Εισηγητής ο Δ.Σ. κ. Γεώργιος Γιαννούλας.

20. Έγκριση συμμετοχής του Δήμου στο Δίκτυο «Αμφικτιονία Αρχαίων Ελληνικών Πόλεων». Εισηγητής ο Πρόεδρος του Δ.Σ. κ. Αντώνιος Μπίσμπας.

Πίνακας Αποδεκτών:

1. κ. Δήμαρχος.

2. Μέλη του Δημοτικού Συμβουλίου.

3. κ. Πρόεδρος Δ.Κ. Ελασσόνας για τη συζήτηση του 14ου θέματος

4. κ. Πρόεδρος Τ.Κ. Λόφου για τη συζήτηση του 18ου θέματος.

Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΟΥ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ

ΜΠΙΣΜΠΑΣ ΑΝΤΩΝΙΟΣ

Δευτέρα 13 Νοεμβρίου 2017 11:01
Απάντηση στις δηλώσεις Πασχόπουλου