Πρόσκληση Συνεδρίασης ΔΣ 07-08-2018 ημέρα Τρίτη ώρα 14:30

Αριθμ. Πρωτ.:10609

Σας καλούμε στη συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου Ελασσόνας, που θα γίνει στην αίθουσα συνεδριάσεων του Δημοτικού Καταστήματος την 7η του μηνός Αυγούστου του έτους 2018 ημέρα Τρίτη και ώρα 14:30 με τα παρακάτω θέματα ημερήσιας διάταξης:

1.     Αποδοχή και απόδοση της τακτικής επιχορήγηση μηνός Ιουλίου του ΟΚΑΠ. Εισηγητής ο Αντιδήμαρχος κ. Δημήτριος Λέκκας.

2.     Έγκριση επιστροφής αχρεωστήτως καταβληθέντος ποσού. Εισηγητής ο Αντιδήμαρχος κ. Δημήτριος Λέκκας.

3.     Έγκριση πρόσληψης προσωπικού στο πλαίσιο της κήρυξης κατάστασης έκτακτης ανάγκης στην Δ.Ε. Ποταμιάς. Εισηγητής ο Αντιδήμαρχος κ. Δημήτριος Λέκκας.

4.     Ορισμός δικαιούχων Δημοτικών Συμβούλων και καθορισμός της καταβαλλόμενης αποζημίωσης για τη συμμετοχή τους στις συνεδριάσεις του Δημοτικού Συμβουλίου. Εισηγητής ο Αντιδήμαρχος κ. Δημήτριος Λέκκας.

5.     Έγκριση υποβολής αιτήματος στην Εθνική Τράπεζα της Ελλάδας για την γνωστοποίηση της κίνησης του λογαριασμού του Κληροδοτήματος Ι. Παπαδημητρίου υπέρ Τ.Κ. Καρυάς. Εισηγητής ο Αντιδήμαρχος κ. Δημήτριος Λέκκας.

6.     Έγκριση του 2ου λογαριασμού της προμήθειας «Προμήθεια και εγκατάσταση τηλεμετρικού συστήματος διαχείρισης και ελέγχου διαρροών στα δίκτυα ύδρευσης του Δήμου Ελασσόνας». Εισηγητής ο Δ.Σ. και Προέδρος της ΔΕΥΑΕΛ κ. Ανέστης Σερετίδης.

7.     Παραλαβή και έγκριση της Διαχειριστικής Μελέτης του δάσους «Σκοτίνα». Εισηγητής ο Αντιδήμαρχος κ. Ιωάννης Σαπουνάς.

8.     Έγκριση διενέργειας διαγωνισμού για την ανάθεση εκπόνησης διαχειριστικής μελέτης του δάσους «Τσακνιά» 2019 – 2028. Εισηγητής ο Αντιδήμαρχος κ. Ιωάννης Σαπουνάς.

9.     Έγκριση υποβολής αιτήματος για την έκδοση δασικών ρυθμιστικών διατάξεων καυσοξύλευσης. Εισηγητής ο Αντιδήμαρχος κ. Ιωάννης Σαπουνάς.

10. Έγκριση της υπ' αριθμό 6/2018 επικαιροποιημένης μελέτης του έργου «Αναβάθμιση αστικού περιβάλλοντος Δήμου Ελασσόνας». Εισηγητής ο Αντιδήμαρχος κ. Ιωάννης Γκέκας.

11. Έγκριση της μελέτης «Ασφαλτοστρώσεις – τσιμεντοστρώσεις στις Δ.Ε. Ελασσόνας, Ποταμιάς, Βερδικούσιας, Ολύμπου και Καρυάς». Εισηγητής ο Αντιδήμαρχος κ. Ιωάννης Γκέκας.

12. Έγκριση της προμελέτης Ανοικτού Κολυμβητηρίου Ελασσόνας. Εισηγητής ο Αντιδήμαρχος κ. Ιωάννης Γκέκας.

13. Έγκριση της τοπογραφικής μελέτης για την ασφαλτόστρωση και τσιμεντόστρωση οδών στις Δ.Ε. Ποταμιάς και Βερδικούσιας. Εισηγητής ο Αντιδήμαρχος κ. Ιωάννης Γκέκας.

14. Έγκριση 1ου ΑΠΕ του έργου «Αποκατάσταση περιβάλλοντος χώρου στίβου Γυμνασίου Ελασσόνας». Εισηγητής ο Αντιδήμαρχος κ. Ιωάννης Γκέκας.

15. Έγκριση πρωτοκόλλων προσωρινής και οριστικής παραλαβής έργων. Εισηγητής ο Αντιδήμαρχος κ. Ιωάννης Γκέκας.

16. Εξέταση αιτήματος χορήγησης δικαιωμάτων διέλευσης δημόσιου δικτύου τηλεπικοινωνιών στην Τ.Κ. Άκρης και στα Παλιάμπελα Βερδικούσιας. Εισηγητής ο Αντιδήμαρχος κ. Ιωάννης Γκέκας.

17. Γνωμοδότηση επί της Μελέτης Περιβαλλοντικών Επιπτώσεων της «ΜΠΙΖΙΟΣ Α.Ε». Εισηγητής ο Αντιδήμαρχος κ. Διονύσιος Μπαλούκας.

18. Έγκριση χορήγησης άδειας παραγωγού, πωλητή λαϊκών αγορών. Εισηγητής ο Δ.Σ. κ. Αναστάσιος Γκατζιούρας.

19. Έγκριση χορήγησης άδειας υπαίθριου εμπορίου πλανόδιου παραγωγού. Εισηγητής ο Δ.Σ. κ. Αναστάσιος Γκατζιούρας.

20. Έγκριση αναμόρφωσης του προϋπολογισμού εσόδων – εξόδων έτους 2018. Εισηγητής ο Αντιδήμαρχος κ. Δημήτριος Λέκκας.

21. Έγκριση τροποποίησης του τεχνικού προγράμματος. Εισηγητής ο Αντιδήμαρχος κ. Ιωάννης Γκέκας.

22. Έγκριση διενέργειας πρόχειρου διαγωνισμού για την προμήθεια ειδών σίτισης για τη λειτουργία των παιδικών σταθμών του Δήμου. Εισηγητής ο Πρόεδρος του ΟΚΠΑΠ κ. Φώτης Καραγκόγκος.

23. Γνωμοδότηση για την, κατά παρέκκλιση από τους όρους δόμησης, ανέγερση «κτηνοτροφικής μονάδας», στη θέση «Τούμπα» της κτηματικής περιφέρειας της τοπικής κοινότητας Καλλιθέας. Εισηγητής ο Δ.Σ. κ. Ιωάννης Σαπουνάς.

24. Έγκριση προϋποθέσεων λειτουργίας Υπαίθριας Αγοράς Φέτας και Παραδοσιακών Προϊόντων στα πλαίσια της Διοργάνωσης «ΦΕΤΑ 2018». Εισηγητής η Αντιδήμαρχος κ. Αλεξάνδρα Τσιαντέ.

25. Έγκριση παραχώρησης του προαύλιου χώρου του Δημοτικού Σχολείου Πυθίου στον Πολιτιστικό Σύλλογο «Πύθιος Απόλλων», για την πραγματοποίηση των εκδηλώσεών του. Εισηγητής ο Αντιδήμαρχος κ. Αστέριος Στούπας.

26. Καθορισμός τελών εμποροπανήγυρης Ελασσόνας. Εισηγητής ο Αντιδήμαρχος κ. Δημήτριος Λέκκας.

27. Έγκριση διοργάνωσης εκδηλώσεων κατά την  «Αυγουστιάτικη Πανσέληνο», σε συνεργασία με την Εφορεία Αρχαιοτήτων Λάρισας. Εισηγήτρια η Αντιδήμαρχος κ. Αλεξάνδρα Τσιαντέ.

Πίνακας Αποδεκτών:

1.      κ. Δήμαρχος.

2.      Μέλη του Δημοτικού Συμβουλίου.

Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΟΥ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ

ΜΠΙΣΜΠΑΣ ΑΝΤΩΝΙΟΣ

Πέμπτη 17 Ιανουαρίου 2019 11:26
Αστική ανάπλαση Τσαριτσάνης