Πρόσκληση Δια Ζώσης Συνεδρίασης Οικονομικής Επιτροπής

Ελασσόνα 14-05-2020
Αριθμ. Πρωτ:7695

Σας προσκαλούμε σε τακτική συνεδρίαση (δια ζώσης) της Οικονομικής Επιτροπής του Δήμου Ελασσόνας την 18η του μηνός Μαΐου του έτους 2020, ημέρα Δευτέρα και ώρα 13:30 μ.μ., στην αίθουσα συνεδριάσεων του Δημοτικού Συμβουλίου σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 75 του Ν. 3852/2010 (ΦΕΚ 87/Α΄/7.6.2010), όπως αυτό τροποποιήθηκε και ισχύει, για λήψη απόφασης επί των κάτωθι θεμάτων:

1. Έκθεση εσόδων-εξόδων (Δ΄ τριμήνου 2019) για τον έλεγχο υλοποίησης του προϋπολογισμού Δήμου Ελασσόνας

2. Έκθεση εσόδων-εξόδων (Α΄ τριμήνου 2020) για τον έλεγχο υλοποίησης του προϋπολογισμού Δήμου Ελασσόνας

3. Εισήγηση 3ης Αναμόρφωσης του Προϋπολογισμού εσόδων - εξόδων του Δήμου Ελασσόνας οικον. έτους 2020

4. Καθορισμός κριτηρίων ανάθεσης, έγκρισης όρων διακήρυξης, προϋπολογισμού, τεχνικών προδιαγραφών, τρόπου διεξαγωγής του διαγωνισμού και συγκρότηση των Επιτροπών Διενέργειας/Αξιολόγησης Διαγωνισμού και Ενστάσεων, για τις συμβουλευτικές υπηρεσίες για την υλοποίησης της πράξης «Ανοικτό Κέντρο Εμπορίου Δήμου Ελασσόνας»

5. Έγκριση 1ου ΑΠΕ και 1ου ΠΚΤΜΝΕ του έργου «Αναβάθμιση αστικού περιβάλλοντος Δήμου Ελασσόνας».

6. Έγκριση τευχών δημοπράτησης- καθορισμός τρόπου εκτέλεσης-ορισμός επιτροπής διαγωνισμού του έργου «Παρεμβάσεις εξοικονόμησης ενέργειας στο 2ο Δημοτικό Σχολείο Ελασσόνας».

7. Έγκριση τευχών δημοπράτησης και καθορισμός τρόπου εκτέλεσης του έργου «Εγκατάσταση επεξεργασίας λυμάτων Δ.Κ.Κρανέας Ελασσόνας»

8. Έγκριση 1ου πρακτικού δημοπρασίας του έργου «ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΝΕΩΝ ΘΕΣΕΩΝ ΤΑΦΗΣ ΣΤΟ ΚΟΙΜΗΤΗΡΙΟ ΑΜΟΥΡΙΟΥ»

9. Εισήγηση για την έγκριση δέσμης μέτρων ελάφρυνσης των κατοίκων και των επιχειρήσεων ενόψει των οικονομικών επιπτώσεων της υγειονομικής κρίσης

10. Ορισμός υπολόγου χρηματικού εντάλματος προπληρωμής για την έκδοση παραβόλων και τον τεχνικό έλεγχο (ΚΤΕΟ) οχημάτων του Δήμου.

Σημειώνεται ότι, η Συνεδρίαση θα πραγματοποιηθεί κεκλεισμένων των θυρών, σύμφωνα με την από 11 Μαρτίου 2020 (ΦΕΚ Α' 55) Πράξη Νομοθετικού Περιεχομένου (ΠΝΠ) «Κατεπείγοντα μέτρα αντιμετώπισης των αρνητικών συνεπειών της εμφάνισης κορωνοϊού Covid-19 και της ανάγκης περιορισμού της διάδοσής τους», δεδομένου ότι τηρούνται οι αποστάσεις ασφαλείας μεταξύ των εννέα (9) μελών της Ο.Ε., σύμφωνα με τις οδηγίες του ΕΟΔΥ.

Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ

ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ

ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΓΑΤΣΑΣ

Να τακτοποιήσουν τις οφειλές τους πριν από την έναρξη της αρδευτικής περιόδου καλεί ο Δήμος Ελασσόνας τους αρδευτές που οφείλουν και θα κληθούν μέσα στις επόμενε [ ... ]