Πρόσκληση Συνεδρίασης Οικονομικής Επιτροπής, δια ζώσης και με τηλεδιάσκεψη, 23/11/2021

dimoslogo
ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗΣ Οικονομικής Επιτροπής Δήμου Ελασσόνας

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ                                          Ελασσόνα 19-11-2021
ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ                                         Αρ.Πρωτ:20650
ΔΗΜΟΥ ΕΛΑΣΣΟΝΑΣ
6ης Οκτωβρίου 57,40200 Ελασσόνα
Πληρ: Δάσιου Μελιτίνη                                            Προς: Τα μέλη της Οικονομικής
Τηλ: 2493350241                                                   Επιτροπής του Δήμου

Σας καλούμε σε τακτική συνεδρίαση, της Οικονομικής Επιτροπής του Δήμου Ελασσόνας στην αίθουσα του Δημοτικού Συμβουλίου δια ζώσης και με τηλεδιάσκεψη, την 23η του μηνός Νοεμβρίου του έτους 2021 ημέρα Τρίτη και ώρα 10:30 π.μ. , για λήψη αποφάσεων επί των κάτωθι θεμάτων:

1. Λήψη απόφασης για την συμβιβαστική επίλυση ή μη διαφοράς (υπ.Αρσένη Κωνσταντίνου).

2. Παροχής πάγιας προκαταβολής οικονομικού έτους 2021 στις κοινότητες του Δήμου (επειγουσών επισκευαστικών εργασιών).

3. Αποδοχή της Δ΄ Κατανομής από τους Κεντρικούς Αυτοτελείς Πόρους έτους 2021, στο Δήμο Ελασσόνας, για την κάλυψη λειτουργικών δαπανών των σχολείων, πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης.

4. Ορισμός αμοιβής πληρεξούσιου δικηγόρου (σχετ. η υπ'αρ.339/2021 απόφαση της Ο.Ε.)

5. Ορισμός πληρεξούσιου δικηγόρου (απ.271.2007 Ειρηνοδικείου Λάρισας)

6. Ορισμός πληρεξούσιου δικηγόρου για παροχή γνωμοδότησης (ασφαλ.μέτρα κ.Δερβένη).

7. Ορισμός Επιτροπής Διερεύνησης τιμών για την προμήθεια με τίτλο «Λύσεις Καινοτομίας για τον Εκθεσιακό Χώρο του Δήμου Ελασσόνας με σκοπό την Ανάδειξη του Φυσικού Περιβάλλοντος, της Ιστορίας και της Μυθολογίας του Ολύμπου».

8. Έγκριση πρακτικού οψιγενών μεταβολών για την προμήθεια υγρών καυσίμων για ένα ημερολογιακό έτος.

9. Έγκριση 1ου (τακτοποιητικού) ΑΠΕ του έργου: «ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΩΝ ΚΟΛΩΝΩΝ ΦΩΤΙΣΜΟΥ ΕΛΑΣΣΟΝΑΣ».

10. Έγκριση της αρ.15/2021 μελέτης του έργου: «Αποκατάσταση τμήματος περίφραξης δημοτικού γηπέδου Τσαριτσάνης» - Έγκριση προσφυγής στη διαδικασία της απευθείας ανάθεσης εκτέλεσης του - Καθορισμός τρόπου εκτέλεσης - Καθορισμός των προσκαλούμενων οικονομικών φορέων.

11. Προσφυγή στη διαδικασία της διαπραγμάτευσης χωρίς προηγούμενη δημοσίευση, σύμφωνα με τα άρθρα 32 παρ. 2γ & 32Α του Ν. 4412/2016, για την επιλογή αναδόχου εκτέλεσης του έργου «ΔΙΑΜΟΡΦΩΣΗ ΧΩΡΟΥ ΓΙΑ ΤΗ ΜΕΤΑΣΤΕΓΑΣΗ ΤΟΥ 1ου ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟΥ ΕΛΑΣΣΟΝΑΣ ΛΟΓΩ ΣΕΙΣΜΟΥ» - Έγκριση της 14/2021 μελέτης - Καθορισμός των όρων της πρόσκλησης για διαπραγμάτευση χωρίς προηγούμενη δημοσίευση σε περιορισμένο αριθμό οικονομικών φορέων για την επιλογή του αναδόχου της σύμβασης - Καθορισμός των προσκαλούμενων οικονομικών φορέων - Ορισμός επιτροπής διαπραγμάτευσης και αξιολόγησης προσφορών».

12. Προσφυγή στη διαδικασία της διαπραγμάτευσης χωρίς προηγούμενη δημοσίευση, σύμφωνα με τα άρθρα 32 παρ. 2γ & 32Α του Ν. 4412/2016, για την επιλογή αναδόχου εκτέλεσης του έργου «Αποκατάσταση ζημιών λιθόκτιστων σχολικών κτιρίων Δημοτικού Σχολείου Βερδικούσιας, Νηπιαγωγείου Στεφανοβούνου, Νηπιαγωγείου Δομενίκου» - Έγκριση της μελέτης- Καθορισμός των όρων της πρόσκλησης για διαπραγμάτευση χωρίς προηγούμενη δημοσίευση σε περιορισμένο αριθμό οικονομικών φορέων για την επιλογή του αναδόχου της σύμβασης - Καθορισμός των προσκαλούμενων οικονομικών φορέων - Ορισμός επιτροπής διαπραγμάτευσης και αξιολόγησης προσφορών».

Για τη συμμετοχή τους στη συνεδρίαση με φυσική παρουσία τα μέλη της Οικονομικής Επιτροπής πρέπει να είναι πλήρως εμβολιασμένα ή να έχουν νοσήσει το τελευταίο εξάμηνο και να χρησιμοποιούν προστατευτική μάσκα (ΚΥΑ Δ1α/Γ.Π.οικ. 69136/04.11.2021 (ΦΕΚ 5138/05.11.2021 τεύχος Β').

Όσα μέλη δεν έχουν εμβολιαστεί ή νοσήσει το τελευταίο εξάμηνο, μπορούν να συμμετάσχουν στη συνεδρίαση μέσω τηλεδιάσκεψης, με χρήση της εφαρμογής ePresence και σύμφωνα με τις οδηγίες που έχουν παρασχεθεί.

Σε περίπτωση κωλύματος συμμετοχή σας, παρακαλούμε ενημερώστε εγκαίρως στο τηλ.2493350241 και 2493350224.

Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ

ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ