Πρόσκληση Συνεδρίασης Οικονομικής Επιτροπής, δια ζώσης και με τηλεδιάσκεψη, 08/12/2021

simadimounew

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗΣ Οικονομικής Επιτροπής Δήμου Ελασσόνας

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ                                                                        Ελασσόνα 03-12-2021
ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ                                                                       Αρ.Πρωτ:21900
ΔΗΜΟΥ ΕΛΑΣΣΟΝΑΣ
6ης Οκτωβρίου 57,40200 Ελασσόνα
Πληρ: Δάσιου Μελιτίνη                                                                           Προς: Τα μέλη της Οικονομικής
Τηλ: 2493350241 Επιτροπής του Δήμου

Σας καλούμε σε τακτική συνεδρίαση, της Οικονομικής Επιτροπής του Δήμου Ελασσόνας στην αίθουσα του Δημοτικού Συμβουλίου δια ζώσης και με τηλεδιάσκεψη, την 08η του μηνός Δεκεμβρίου του έτους 2021 ημέρα Τετάρτη και ώρα 09:00 π.μ. , για λήψη αποφάσεων επί των κάτωθι θεμάτων:

1. Ορισμός πληρεξούσιου δικηγόρου (αγωγή Κυζιρίδη).

2. Ορισμός πληρεξούσιου δικηγόρου για παροχή συμβουλευτικών υπηρεσιών παραχώρησης δημοτικών ακινήτων σε ακτήμονες.

3. Ορισμός πληρεξούσιου δικηγόρου για παροχή συμβουλευτικών υπηρεσιών σχετικά με ανεπιτήρητα παραγωγικά ζώα.

4. Ορισμός πληρεξούσιου δικηγόρου για παροχή συμβουλευτικών υπηρεσιών σχετικά με επικαλύψεις στο κτηματολόγιο.

5. Λήψη απόφασης περί άσκησης ή μη ένδικών μέσων κατά της αρ.333/2021 απόφασης του Μονομελούς Πρωτοδικείου Λάρισας.

6. Αποδοχή επιχορήγησης από τον ΟΑΕΔ στο πλαίσιο του προγράμματος απασχόλησης μακροχρόνια ανέργων ηλικίας 55-67.

7. Αποδοχή επιχορήγησης του Δήμου Ελασσόνας από το Υπουργείο Εσωτερικών, για την πρόληψη και αντιμετώπιση ζημιών και καταστροφών που προκαλούνται από θεομηνίες (ΣΑΕ 055)- (Κατεδάφιση επικίνδυνων κτιρίων μετά από τον σεισμό της 3ης Μαρτίου).

8. Απαλλαγή υπόλογων χρηματικών ενταλμάτων προπληρωμής.

9. Ορισμός υπόλογων χρηματικών ενταλμάτων προπληρωμής.

10. Έγκριση 1ου ΑΠΕ του έργου «ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΗ ΥΔΡΕΥΤΙΚΗΣ ΓΕΩΤΡΗΣΗΣ ΣΤΗΝ Τ.Κ.ΕΛΑΣΣΟΝΑΣ».

11. Προσφυγή στη διαδικασία της διαπραγμάτευσης χωρίς προηγούμενη δημοσίευση, σύμφωνα με τα άρθρα 32 παρ. 2γ & 32Α του Ν. 4412/2016, για την ανάθεση της σύμβασης εκτέλεσης της υπηρεσίας «Μίσθωση ανυψωτικού μηχανήματος-κλαρκ»- Έγκριση της Τεχνικής Έκθεσης - Καθορισμός των όρων της πρόσκλησης για διαπραγμάτευση χωρίς προηγούμενη δημοσίευση σε περιορισμένο αριθμό οικονομικών φορέων για την επιλογή του αναδόχου της σύμβασης - Καθορισμός των προσκαλούμενων οικονομικών φορέων - Ορισμός επιτροπής διαπραγμάτευσης και αξιολόγησης προσφορών.

12. Λήψη απόφασης περί έγκρισης ή μη 1ου Πρακτικού του διαγωνισμού για την προμήθεια «ΛΟΙΠΕΣ ΠΑΡΟΧΕΣ ΣΕ ΕΙΔΟΣ (ΓΑΛΑ)».

13. Υποβολή πρότασης για χρηματοδότηση των υποέργων με τίτλο «Ενίσχυση της Μικροκινητικότητας στο Δήμο Ελασσόνας» και «Παροχή Υπηρεσιών Συμβούλου Παρακολούθησης των δράσεων Μικροκινητικότητας του Δήμου Ελασσόνας» στο πλαίσιο της πρότασης που θα υποβάλει το Κέντρο Ανανεώσιμων Πηγών και Εξοικονόμησης Ενέργειας (ΚΑΠΕ) στην με Α.Π. 12143/29-11-2021 Πρόσκληση με Κωδικό 14.6iv33.33.9.1 και τίτλο «ΒΙΩΣΙΜΗ ΑΣΤΙΚΗ ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ, ΜΙΚΡΟΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ, ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΗ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΑΣΤΙΚΩΝ ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΕΩΝ» της ΕΥΔ Ε.Π. «Υποδομές Μεταφορών, Περιβάλλον και Αειφόρος Ανάπτυξη» στον Άξονα Προτεραιότητας 14 «ΔΙΑΤΗΡΗΣΗ ΚΑΙ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΤΟΥ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ - ΠΡΟΑΓΩΓΗ ΤΗΣ ΑΠΟΔΟΤΙΚΗΣ ΧΡΗΣΗΣ ΤΩΝ ΠΟΡΩΝ (ΤΣ)», ο οποίος συγχρηματοδοτείται από το Ταμείο Συνοχής.- Σύναψη Συμφωνίας Συνεργασίας μεταξύ του Κέντρου Ανανεώσιμων Πηγών και Εξοικονόμησης Ενέργειας (ΚΑΠΕ) και του Δήμου Ελασσόνας για την υλοποίηση της πρότασης.

14. Έγκριση της μελέτης «ΚΑΤΕΔΑΦΙΣΗ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΩΝ ΚΤΙΡΙΩΝ ΠΟΥ ΠΡΟΕΚΥΨΑΝ ΜΕΤΑ ΤΟ ΣΕΙΣΜΟ».

15. Έγκριση της μελέτης «ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΑΔΡΑΝΩΝ ΥΛΙΚΩΝ ΑΠΟ ΤΑ ΚΤΙΡΙΑ ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΑΝ ΚΑΤΕΔΑΦΙΣΤΕΑ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΣΕΙΣΜΟΥ».

Για τη συμμετοχή τους στη συνεδρίαση με φυσική παρουσία τα μέλη της Οικονομικής Επιτροπής πρέπει να είναι πλήρως εμβολιασμένα ή να έχουν νοσήσει το τελευταίο εξάμηνο και να χρησιμοποιούν προστατευτική μάσκα (ΚΥΑ Δ1α/Γ.Π.οικ. 72486/19.11.2021 (ΦΕΚ 5401/20.11.2021 τεύχος Β').

Η συμμετοχή στη συνεδρίαση μέσω τηλεδιάσκεψης, γίνεται με χρήση της εφαρμογής ePresence και σύμφωνα με τις οδηγίες που έχουν παρασχεθεί.

Σε περίπτωση κωλύματος συμμετοχή σας, παρακαλούμε ενημερώστε εγκαίρως στο τηλ.2493350241 και 2493350224.

Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ

ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ