Πρόσκληση Συνεδρίασης Οικονομικής Επιτροπής, δια ζώσης και με τηλεδιάσκεψη, 30/01/2023

ΟΡΘΗ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ (ως προς την ημερομηνία και ώρα της συνεδρίασης)

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗΣ

Οικονομικής Επιτροπής Δήμου Ελασσόνας

Έχοντας υπόψη τις διατάξεις του άρθρου 75 του Ν.3852/2010 όπως ισχύει, σας καλούμε σε τακτική συνεδρίαση, δια ζώσης και με τηλεδιάσκεψη, της Οικονομικής Επιτροπής του Δήμου Ελασσόνας, στην αίθουσα Δημοτικού Συμβουλίου, την 30η του μηνός Ιανουαρίου του έτους 2023 ημέρα Δευτέρα και ώρα 13:30 τηρουμένων των ισχυόντων υγειονομικών μέτρων αποφυγής της διάδοσης του κορωνοϊού COVID-19 (άρθρο 78 του ν. 4954/2022).

ΘΕΜΑΤΑ ΗΜΕΡΗΣΙΑΣ ΔΙΑΤΑΞΗΣ:

1. Έγκριση 1ης Αναμόρφωσης προϋπολογισμού 2023.

2. Εισήγηση 1ης τροποποίησης Ολοκληρωμένου Πλαισίου Δράσης έτους 2023.

3. Λήψη απόφασης για την καταβολή εξόδων δικηγόρου για την νομική υποστήριξη του αιρετού Ν.Ε.

4. Λήψη απόφασης για την παροχή νομικής υποστήριξης υπαλλήλου του Δήμου Ελασσόνας

5. Έγκριση κατ' εξαίρεσην οδήγησης υπηρεσιακών οχημάτων από υπαλλήλους του Δήμου Ελασσόνας.

6. Έγκριση κίνησης οχήματος εκτός της οικείας περιφερειακής ενότητας του Δήμου Ελασσόνας για μετακίνηση του Δημάρχου και Αντιδημάρχου στην Θεσσαλονίκη για συμμετοχή σε συνάντηση με την Γενική Γραμματεία Χωρικού Σχεδιασμού και Αστικού Περιβάλλοντος.

7. Έγκριση 3ου πρακτικού (κατακύρωσης) για το διαγωνισμό των καυσίμων κίνησης.

8. Επικαιροποίηση αμοιβής πληρεξούσιου δικηγόρου που αφορά υπόθεση βανδαλισμών σε ακίνητα του Δήμου.

9. Αποδοχή ποσού από τους Κεντρικούς Αυτοτελείς Πόρους προς κάλυψη λειτουργικών και λοιπών γενικών δαπανών τους (Α΄ κατανομή έτους 2023).

10. Αποδοχή ποσού από τους Κεντρικούς Αυτοτελείς Πόρους προς κάλυψη λειτουργικών δαπανών των σχολείων τους (Α΄ κατανομή έτους 2023).

11. Έγκριση του αιτήματος εσωτερικής παράτασης παραδοτέων Α φάσης της συμβάσης παροχής υπηρεσιών με τίτλο «Υπηρεσίες Συμβούλου για τη Δημιουργία και Υποβολή Φακέλων Πρότασης (υποέργο 1) της πράξης με ΄τίτλο «Ανάπτυξη Εφαρμογών Έξυπνων Πόλεων και Τεχνολογιών για το Διαδίκτυο των Αντικειμένων (ΙΟΤ) του Δήμου Ελασσόνας»».

12. Έγκριση 2ου πρακτικού δημοπρασίας του έργου «Διαμόρφωση Εισόδου Βερδικούσιας».

13. Έγκριση 1ου πρακτικού δημοπρασίας του έργου «Ανάπλαση – Ενοποίηση Χώρων Ενδιαφέροντος του Ιστορικού Οικισμού Λιβαδίου του Δήμου Ελασσόνας».

14. Καθορισμός θέσεων εκτέλεσης εργασιών του έργου «Συντήρηση Δημοτικών Οδών Δήμου Ελασσόνας».

15. Έγκριση 2ου τακτοποιητικού ΑΠΕ του έργου «Συντήρηση Σχολικών Μονάδων Πόλης Ελασσόνας 2020».

16. Έγκριση 2ου πρακτικού δημοπρασίας του έργου «Προμήθεια, Εγκατάσταση και Θέση σε Λειτουργία Ανανεώσιμων Πηγών Ενέργειας (ΑΠΕ – Φωτοβολταΐκών σταθμών στο Δήμο Ελασσόνας).

Σε περίπτωση κωλύματος συμμετοχής σας, παρακαλούμε ενημερώστε εγκαίρως στο τηλ. 2493350224.

Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΗΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ

ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΓΑΤΣΑΣ