Πρόσκληση Συνεδρίασης ΔΣ 30-08-2016 ώρα 18:00

Σας καλούμε στη συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου Ελασσόνας, που θα γίνει στην αίθουσα συνεδριάσεων του Δημοτικού Καταστήματος την 30η του μηνός Αυγούστου του έτους 2016 ημέρα Τρίτη και ώρα 18:00 με τα παρακάτω θέματα ημερήσιας διάταξης:

1. Έγκριση 1ου ΑΠΕ και 1ου ΠΚΤΜΝΕ του έργου «Αξιοποίηση γεώτρησης και κατασκευή δικτύου άρδευσης Σπαρμού». Εισηγητής ο Αντιδήμαρχος κ. Νικόλαος Γκουτζουρέλας.

2. Έγκριση 1ου ΑΠΕ του έργου «Αποκατάσταση – συντήρηση αγροτικής οδοποιίας Δ.Ε. Ολύμπου». Εισηγητής ο Αντιδήμαρχος κ. Νικόλαος Γκουτζουρέλας.

3. Έγκριση 1ου ΑΠΕ του έργου «Αποκατάσταση – συντήρηση αγροτικής οδοποιίας Δ.Ε. ΛΙβαδίου». Εισηγητής ο Αντιδήμαρχος κ. Νικόλαος Γκουτζουρέλας.

4. Έγκριση 1ου ΑΠΕ του έργου «Αποκατάσταση – συντήρηση αγροτικής οδοποιίας Δ.Ε. Σαρανταπόρου». Εισηγητής ο Αντιδήμαρχος κ. Νικόλαος Γκουτζουρέλας.

5. Έγκριση 1ου ΑΠΕ του έργου «Κατασκευή ραμπών και τεχνικών στην Δ.Ε. Τσαριτσάνης». Εισηγητής ο Αντιδήμαρχος κ. Νικόλαος Γκουτζουρέλας.

6. Έγκριση πρωτοκόλλου οριστικής παραλαβής του έργου «Διαπλάτυνση οδού Μ. Αλεξάνδρου στη συμβολή της με τις οδούς 6ης Οκτωβρίου και Μητροπολίτη Ιακώβου». Εισηγητής ο Αντιδήμαρχος κ. Νικόλαος Γκουτζουρέλας.

7. Έγκριση πρωτοκόλλου προσωρινής και οριστικής παραλαβής του έργου «Αξιοποίηση υδρευτικής γεώτρησης Τ.Κ. Ολυμπιάδας». Εισηγητής ο Αντιδήμαρχος κ. Νικόλαος Γκουτζουρέλας.

8. Έγκριση παράτασης της συμβατικής προθεσμίας του έργου «Ασφαλτόστρωση δρόμων και κατασκευή κρασπεδορείθρων στην επέκταση του σχεδίου πόλης Ελασσόνας». Εισηγητής ο Αντιδήμαρχος κ. Νικόλαος Γκουτζουρέλας.

9. Εξέταση αίτησης της ΟΤΕ Α.Ε. για τη χορήγηση δικαιωμάτων διέλευσης και τοποθέτησης τηλεπικοινωνιακού εξοπλισμού στην Τ.Κ. Μεγ. Ελευθεροχωρίου. Εισηγητής ο Αντιδήμαρχος κ. Νικόλαος Γκουτζουρέλας.

10. Εξέταση αίτησης της ΟΤΕ Α.Ε. για τη χορήγηση δικαιωμάτων διέλευσης και τοποθέτησης τηλεπικοινωνιακού εξοπλισμού στην Τ.Κ. Μηλέας. Εισηγητής ο Αντιδήμαρχος κ. Νικόλαος Γκουτζουρέλας.

11. Εξέταση αίτησης της COSMΟΤΕ Α.Ε. για τη χορήγηση δικαιωμάτων διέλευσης και τοποθέτησης τηλεπικοινωνιακού εξοπλισμού στην Τ.Κ. Ολυμπιάδας. Εισηγητής ο Αντιδήμαρχος κ. Νικόλαος Γκουτζουρέλας.

12. Εξέταση αιτημάτων πολιτιστικών συλλόγων για οικονομική ενίσχυση. Εισηγητής ο Αντιδήμαρχος κ. Νικόλαος Γκουτζουρέλας.

13. Εξέταση αίτησης του κ. Φωτίου Μπίλα για παροχή γνωμοδότησης για την κατά παρέκκλιση από τους όρους δόμησης ανέγερση αποθήκης στην Δ.Κ. Ελασσόνας. Εισηγητής ο Αντιδήμαρχος κ. Διονύσιος Μπαλούκας.

14. Έγκριση χορήγησης άδειας παραγωγού πωλητή λαϊκών αγορών. Εισηγητής ο Αντιδήμαρχος κ. Διονύσιος Μπαλούκας.

15. Έγκριση υποβολής αιτήματος για την έκδοση δασικής ρυθμιστικής διάταξης καυσοξύλευσης. Εισηγητής ο Αντιδήμαρχος κ. Γεώργιος Παπαευθυμίου.

16. Αποδοχή χρηματοδότησης για την κάλυψη των λειτουργικών δαπανών των σχολείων πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης. Εισηγητής ο Αντιδήμαρχος κ. Δημήτριος Λέκκας.

17. Αποδοχή χρηματοδότησης για την επισκευή και συντήρηση των σχολικών κτιρίων. Εισηγητής ο Αντιδήμαρχος κ. Δημήτριος Λέκκας.

18. Αποδοχή και απόδοση της τακτικής επιχορήγησης μηνών Ιουλίου και Αυγούστου του ΟΚΠΑΠ. Εισηγητής ο Αντιδήμαρχος κ. Δημήτριος Λέκκας.

19. Έγκριση της έκθεσης εσόδων – εξόδων Β' τριμήνου 2016 για τον έλεγχο υλοποίησης του προϋπολογισμού. Εισηγητής ο Αντιδήμαρχος κ. Δημήτριος Λέκκας.

20. Έγκριση εκποίησης κινητών πραγμάτων του Δήμου (Εξοπλισμός πρώην δημοτικού σφαγείου Ελασσόνας). Εισηγητής ο Αντιδήμαρχος κ. Δημήτριος Λέκκας.

21. Έγκριση κλεισίματος αδρανούς τραπεζικού λογαριασμού του πρώην Δήμου Σαρανταπόρου που τηρείται στην Τράπεζα Eurobank – Ergasias A.E. Εισηγητής ο Αντιδήμαρχος κ. Δημήτριος Λέκκας.

22. Έγκριση διάθεσης πίστωσης για την τέλεση του ετήσιου μνημόσυνου του Γεωργάκη Ολύμπιου στην Δ.Κ. Λιβαδίου. Εισηγητής ο Αντιδήμαρχος κ. Δημήτριος Λέκκας.

23. Καθορισμός ειδικότητας για την εγκεκριμένη πρόσληψη ενός ατόμου με σχέση ΙΔΟΧ που θα εργαστεί σε υπηρεσίες μη ανταποδοτικού χαρακτήρα. Εισηγητής ο Αντιδήμαρχος κ. Δημήτριος Λέκκας.

24. Έγκριση αναμόρφωσης του προϋπολογισμού εσόδων – εξόδων έτους 2016. Εισηγητής ο Αντιδήμαρχος κ. Δημήτριος Λέκκας.

25. Έγκριση τροποποίησης του Ολοκληρωμένου Πλαισίου Δράσης 2016. Εισηγητής ο Αντιδήμαρχος κ. Δημήτριος Λέκκας.

26. Έγκριση επιστροφής αχρεωστήτως καταβληθέντος ποσού στην κ. Σοφία Μπατζογιάννη κατοίκου της Δ.Κ. Λιβαδίου. Εισηγητής ο Αντιδήμαρχος κ. Δημήτριος Λέκκας.

27. Έγκριση εκμίσθωσης των Μαθητικών Κατασκηνώσεων Κοκκινοπηλού. Εισηγητής ο Αντιδήμαρχος κ. Δημήτριος Λέκκας.

28. Έγκριση δωρεάν παραχώρησης της χρήσης ενός επιβατικού αυτοκινήτου στον ΟΚΑΠ για τις ανάγκες υλοποίησης του Προγράμματος «Βοήθεια στο Σπίτι». Εισηγητής ο Αντιδήμαρχος κ. Δημήτριος Λέκκας.

Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΟΥ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ

ΜΠΙΣΜΠΑΣ ΑΝΤΩΝΙΟΣ

Μετά από πρόσκληση του Συνδέσμου Φιλαρμονικών-Χορωδιών Ελλάδος, η Μικτή χορωδία του Δήμου Ελασσόνας θα ταξιδέψει ως τη Θεσσαλονίκη, για να παρουσιάσει ένα χορωδια [ ... ]

Δευτέρα 13 Νοεμβρίου 2017 11:01