Παρουσίαση βιβλίου αυτή την Κυριακή στην Ελασσόνα

peraibiacoverb

Επετειακές εκδηλώσεις 1821-2021

Ο Δήμος Ελασσόνας τιμώντας την σημαντικότερη σελίδα της νεότερης ιστορίας της χώρας και συμμετέχοντας στους πανηγυρικούς εορτασμούς για την επέτειο των 200 χρόνων από την Επανάσταση του 1821, παρουσιάζει αυτή την Κυριακή 19 Δεκεμβρίου και ώρα 11:30 π.μ. στο Πνευματικό Κέντρο Ελασσόνας, 2ος όροφος ( πρώην ΔΕΥΑΕΛ ) το βιβλίο του συγγραφέα Παύλου Λάλου με καταγωγή από την Κρανέα Ελασσόνας, το οποίο θα διανεμηθεί δωρεάν στους παρευρισκόμενους από το Δήμο Ελασσόνας.

Το βιβλίο έχει τίτλο «Η περιοχή της Ελασσόνας (Περραιβία) κατά την Τουρκοκρατία, 1423-1912» από τις εκδόσεις ΦΑΟΣ,2021 και ομιλητές στην εκδήλωση θα είναι οι :

 Γιώργος Ι. Μπαλής, συγγραφέας ο οποίος θα παρουσιάσει την κατάταξη της ύλης του βιβλίου και την θεματογραφία των κεφαλαίων

 Ματίνα Παπαναστασούλη, Αρχαιολόγος Βυζαντινών Εφορείας Αρχαιοτ. Λάρισας, η οποία θα παρουσιάσει τα εκκλησιαστικά θέματα επί τουρκοκρατίας, στο βιβλίο του κ. Π. Λάλου

 Παύλος Λάλος , ο συγγραφέας του βιβλίου, με παραδείγματα μέσα από το τραγούδι ΄΄ακαπέλα΄΄ και προβολή παλιών φωτογραφιών θα ανασύρει "Μνήμες που καταγρά-φονται στα Παραδοσιακά τραγούδια της περιοχής Δήμου Ελασσόνας"

Ο κ. Λάλος εργάστηκε ως δημοσιογράφος της ΕΡΤ (ΕΡΑ ραδιόφωνο) στη Λάρισα, αλλά και στην ΕΡΑ Βόλου, στο Δημοτικό Ραδιόφωνο ΔΗΡΑΛ Λάρισας, στην εφημερίδα Ημερήσιος Κήρυξ και άλλα έντυπα από το 1985 έως τη συνταξιοδότηση του το 2012. Παράλληλα δίδαξε δημοσιογραφία στο Δημόσιο ΙΕΚ Λάρισας και Πολιτισμό σε σεμινάρια εκπαιδευτικών. Έχει εκδώσει βιβλία ποίησης, θεάτρου και έχει εκπονήσει μελέτες ιστορίας – λαογραφίας. Άρθρα του δημοσιεύτηκαν σε περιοδικά και τοπικές εφημερίδες.

Οι εκδηλώσεις τελούν υπό την αιγίδα της Περιφερειακής Ένωσης Δήμων Θεσσαλίας.

* Στην εκδήλωση θα τηρηθούν αυστηρά τα προβλεπόμενα μέτρα κατά του κορωνοϊού

Η μεγαλύτερη εκδήλωση του Δήμου Ελασσόνας, η πιο ευφάνταστη, και πολύχρωμη γιορτή, φτάνει στην κορύφωση της με την Καρναβαλική Παρέλαση αυτή την Κυριακή 17 Μαρτίου  [ ... ]

Συνεχίζονται οι παραδοσιακές αποκριάτικες εκδηλώσεις στο Δήμο Ελασσόνας, αναβιώνοντας παλαιά έθιμα και πολλαπλασιάζοντας την ευθυμία και τη διασκέδαση για μικρ [ ... ]

Σε εξέλιξη ανοιχτός διαγωνισμός – Προϋπολογισμός έργου 110.000,00 Ευρώ (ποσό με ΦΠΑ)