Ανακοίνωση για υποβολή αρχικών αιτήσεων χορήγησης ενισχύσεων (ΕΛΓΑ-ΠΣΕΑ)

Οι παραγωγοί που καλλιεργούν ελιές, ροδιές, το φυτικό κεφάλαιο των οποίων ζημιώθηκε (σπασίματα κλάδων, ξηράνσεις δένδρων, σχισίματα) από τους παγετούς και τις ισχυρές χιονοπτώσεις που εκδηλώθηκαν τη χρονική περίοδο Ιανουαρίου - Φεβρουαρίου 2017, καλούνται να υποβάλουν αρχικές αιτήσεις χορήγησης ενίσχυσης, από 04/07/2017 έως 19/07/2017.

Δεν θα υποβληθούν αρχικές αιτήσεις σε περίπτωση απώλειας παραγωγής.

Τονίζεται ότι οι ζημιές στο φυτικό κεφάλαιο και στη φυτική παραγωγή, από δυσμενείς καιρικές συνθήκες (παγετός, χιονοπτώσεις) μπορούν να ενισχυθούν μόνο όταν το κατώτερο όριο απωλειών υπερβαίνει το 30% σε επίπεδο Π. Ενότητας, με βάση τη μέση παραγωγή των ζημιωθέντων καλλιεργειών κατά το έτος ζημίας (2017) σε σύγκριση με τη μέση παραγωγή των προηγούμενων τριών ετών.

pdf-logo Προθεσμία υποβολής αρχικών αιτήσεων χορήγησης ενίσχυσης του προγράμματος Κρατικών Οικονομικών Ενισχύσεων

pdf-logo Έντυπο αρχικής αίτησης για ζημιές

Με το άναμμα του Χριστουγεννιάτικου Δέντρου, αύριο Τρίτη 5 Δεκεμβρίου στις 18:30, ξεκινάνε και επίσημα οι εορτασ [ ... ]

Παρασκευή 1 Δεκεμβρίου 2017