Ανακοίνωση για υποβολή αιτήσεων χορήγησης άδειας πλανόδιου υπαίθριου εμπορίου τύπου Β

Ο Δήμος Ελασσόνας καλεί όσους ενδιαφέρονται να αποκτήσουν άδεια πλανόδιου υπαίθριου εμπορίου ΤYΠΟΥ Β΄, να υποβάλλουν στο Δήμο αίτηση με όλα τα απαιτούμενα δικαιολογητικά τα οποία αναφέρονται παρακάτω έως 31 Ιανουαρίου 2014 ημέρα ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ κατά τις εργάσιμες ημέρες και ώρες.

Ο αριθμός και ο τύπος της άδειας καθορίζονται σύμφωνα με την αριθμ.22999/237527/29-11-2013 απόφαση της Γενικής Γραμματέως της Αποκεντρωμένης Διοίκησης Θεσσαλίας –Στερεάς Ελλάδας κατά κατηγορία και είναι οι εξής :

• Για Κινητή Καντίνα δύο (2) άδειες

• Για Είδη Προικός δύο (2) άδειες

• Για Βάφλες μία (1) άδεια

• Για Ψιλικά-Είδη Οικιακής Χρήσης μία (1) άδεια

• ΣΥΝΟΛΟ ΑΔΕΙΩΝ 6

Α . ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ Α΄ ΦΑΣΗΣ ΜΕ ΤΗΝ ΥΠΟΒΟΛΗ ΤΗΣ ΑΙΤΗΣΗΣ(ΣΤΑΔΙΟ ΠΡΟΕΓΚΡΙΣΗΣ)

Π.Δ 254/2005 ΑΡΘΡΟ 1 Παρ. 1 ΚΑΙ ΚΥΑ Κ1-164/22-2-2011 ΑΡΘΡΟ 1 Παρ 11

1. Αίτηση σε μορφή υπεύθυνη δήλωσης με περιεχόμενο: Δεν κατέχω άδεια λαϊκής ή δημοτικής αγοράς και δεν συνδέομαι με οποιαδήποτε σχέση με οργανωμένη ομοειδή ή παρεμφερή επιχείρηση, σχετική με το αντικείμενο της υπαίθριας δραστηριότητάς μου. (Χορηγείται από το Δήμο).

2. Φωτοαντίγραφο ταυτότητας επικυρωμένο.

3. Δύο (2) έγχρωμες φωτογραφίες

4. Εκκαθαριστικό σημείωμα φόρου εισοδήματος για το τελευταίο οικονομικό έτος για το οποίο έχει γίνει εκκαθάριση.

5. Κάρτα ανεργίας.

6. Βεβαίωση μόνιμης κατοικίας (από το Δήμο).

7. Πιστοποιητικό από αρμόδια υπηρεσία, που να αποδεικνύεται ότι ο ενδιαφερόμενος ανήκει σε μια από τις παρακάτω κατηγορίες προσώπων του δεύτερου εδαφίου της παραγράφου 9 του άρθρου 1 του Ν. 3377/2005:

• άτομα με αναπηρία τουλάχιστον 67% και τυφλοί (μέχρι ποσοστό 10%)

• πολύτεκνοι και τέκνα αυτών καθώς και γονείς με τρία τέκνα (μέχρι ποσοστό 15%)

• ανάπηροι και θύματα ειρηνικής περιόδου του Ν. 1370/1944(μέχρι ποσοστό 10%)

• άτομα με αναπηρία πάνω από 50% εφόσον δεν οφείλεται σε πολεμικά γεγονότα (μέχρι ποσοστό 10%)

• γονείς ανήλικων τέκνων με ειδικές ανάγκες και γονείς που προστατεύουν άτομα με νοητική υστέρηση αυτισμό, βαριές αναπηρίες και πολλαπλές ανάγκες εξάρτησης μέχρι ποσοστό 5%),

• ομογενείς Βορειοηπειρώτες, παλιννοστούντες από πρώην Ε.Σ.Σ.Δ. και Πόντο (μέχρι ποσοστό 10%)

• Έλληνες τσιγγάνοι POM που έχουν εγγραφεί στα δημοτολόγια των οργανισμών τοπικής αυτοδιοίκησης της χώρας (μέχρι ποσοστό 5%)σύμφωνα με την παρ.2 του άρθρου 17 του Ν. 3769/2009 (ΦΕΚ 105/01.07.2009 τεύχος Α΄)

• Μέχρι ποσοστό πέντε τοις εκατό(5%) άτομα απεξαρτημένα από εξαρτησιογόνες ουσίες και άτομα υπό απεξάρτηση.

Β. ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ Β ΦΑΣΗΣ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΕΚΔΟΣΗ ΤΗΣ ΑΔΕΙΑΣ

ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΕΓΚΡΙΣΗΣ ΤΟΥ ΑΙΤΗΜΑΤΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΚΔΟΣΗ ΑΔΕΙΑΣ ΠΛΑΝΟΔΙΟΥ ΜΙΚΡΟΠΩΛΗΤΗ Ή ΚΙΝΗΤΗΣ ΚΑΝΤΙΝΑΣ

Π.Δ 254/2005 ΑΡΘΡΟ 1 ΚΑΙ ΚΥΑ Κ1-164/22-2-2011 ΑΡΘΡΟ 1

1. Βεβαίωση Δ.Ο.Υ. περί υποβολής δήλωσης έναρξης-άσκησης επιτηδεύματος σύμφωνα με τους νόμους 4045/1960 και 1642/1986.

2. Πιστοποιητικό του αρμόδιου ασφαλιστικού φορέα για την εγγραφή σ΄αυτόν .

3. Φωτοαντίγραφο βιβλιαρίου υγείας (όσοι έχουν)σε ισχύ από την Υγειονομική Υπηρεσία, εφόσον πρόκειται για διάθεση τροφίμων-ποτών.(Για όσους δεν έχουν βιβλιάριο υγείας θα πρέπει να προσκομίσουν πιστοποιητικό υγείας σύμφωνα με την αριθμ. Υ1γ/Γ.Π./οικ 35797/11-4-2012 απόφαση.

4. Βεβαίωση Υγειονομικής Υπηρεσίας(βεβαίωση καταλληλότητας) από την οποία να προκύπτει ότι ο ενδιαφερόμενος πληρεί τις προϋποθέσεις της ισχύουσας υγειονομικής νομοθεσίας για το όχημά του ή αν η δραστηριότητά του σχετίζεται με τρόφιμα ή ποτά.

5. Φωτοαντίγραφο της άδειας κυκλοφορίας του οχήματος που τυχόν πρόκειται να χρησιμοποιηθεί για την άσκηση της αιτούμενης δραστηριότητας καθώς και το δίπλωμα οδήγησης του ενδιαφερόμενου ή του προσώπου που αναπληρώνει αυτόν.

6. Έκθεση της Αρμόδιας Τουριστικής Αστυνομίας (όταν πρόκειται για καντίνα) ότι το αμάξωμα του αυτοκινήτου πληροί τους όρους της τουριστικής εμφάνισης .Επίσης ο ωφέλιμος χώρος των κινητών καντίνων πρέπει να είναι τουλάχιστον 5 τ.μ. και να μην υπερβαίνει τα δέκα(10) τετραγωνικά μέτρα(Π.Δ.254/2005 άρθρο 2 ).

7. Βεβαίωση περί μη οφειλής προς τον Δήμο.

Οι κινητές καντίνες με τη νέα υγειονομική διάταξη(Υ1γ/Γ.Π/οικ.96967/12) εντάσσονται στις επιχειρήσεις της κατηγορίας μαζικής εστίασης, υποκατηγορία επιχειρήσεις παρασκευής ή και προσφοράς τροφίμων και ποτών σε κινητούς ή προσωρινούς χώρους και αδειοδοτούνται σύμφωνα με την ισχύουσα Νομοθεσία .

Για την χορήγηση βεβαίωση καταλληλότητας από την Υγειονομική Υπηρεσία ο ενδιαφερόμενος υποβάλει αίτηση στην οποία θα αναφέρονται τα κάτωθι:

-Ταξινόμηση του οχήματος (ρυμουλκούμενο ή αυτοκινούμενο, αριθμός πλασίου, κ.λ.π.).

-Σχεδιαγράμματα κάτοψης της κινητής καντίνας –διάγραμμα ροής εις τριπλούν.

-Τα προϊόντα (αναλυτικά τα τρόφιμα, ποτά ή και άλλα είδη)που επιθυμεί να προσφέρει.

-Ο τρόπος υδροδότησης (δεξαμενή νερού, περιγραφή της, ή σύνδεση δικτύου κ.λ.π).

-Ο τρόπος διάθεσης αποβλήτων(δεξαμενή ακαθάρτων, περιγραφή της ή σύνδεση δικτύου κ.λ.π).

-Ο τρόπος ηλεκτροδότησης (γεννήτρια, σύνδεση με δίκτυο, περιγρα

φή, κ.λ.π).

-Που και πως δραστηριοποιείται.

-Βεβαίωση εκπαίδευσης φορέα του υπευθύνου για την υγιεινή και ασφάλεια .

Για περισσότερες πληροφορίες στην κ. Δέσποινα Τζήκα στο τηλέφωνο 24933-50239.

Κοινοποίηση:

• Πίνακες ανακοινώσεων των Δημοτικών και Τοπικών Κοινοτήτων του Δήμου Ελασσόνας

• Ιστοσελίδα του Δήμου Ελασσόνας.

Ο Αρμόδιος Αντιδήμαρχος

Μιλτιάδης Βαρσάμης

Συνεχίζεται το πρόγραμμα δράσης για την καταπολέμηση της υπογεννητικότητας, μέσω της μη κερδοσκοπικής εταιρείας HOPEgenesis, το οποίο πρόγραμμα προσφέρει δωρε [ ... ]

Ο Δήμος Ελασσόνας προσφέρει και φέτος το Πασχαλινό Καλάθι Αλληλεγγύης σε οικογένειες δικαιούχους του Κοινωνικού Παντοπωλείου με την ευγενική στήριξη επιχειρήσε [ ... ]