Εθνική επέτειος 25ης Μαρτίου

evaggelou25martiouΟ Δήμαρχος Ελασσόνας κ. Νίκος Ευαγγέλου, ανήμερα της Εθνικής επετείου της 25ης Μαρτίου, έκανε την ακόλουθη δήλωση:

«Χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία, ο Κύριος μετά Σου...»

«Χαίρε ω χαίρε λευτεριά»

«Χαίρε» διπλό σήμερα για ολόκληρο τον ελληνισμό, που σκύβει ευλαβικά το κεφάλι και τιμάει τους αθάνατους αγωνιστές του 1821, οι οποίοι με την επανάστασή τους πέρασαν στις χρυσές σελίδες της παγκόσμιας ιστορίας. Σήμερα τιμούμε όλους εκείνους που θυσιάστηκαν για την Ελευθερία. Σήμερα, φέρνουμε στο νου, τους στίχους του ποιητή:

«Εδώ στο Ελληνικό το χώμα, το στοιχειωμένο κι ιερό,

που το ίδιο χώμα μένει ακόμα απ' τον αρχαίο τον καιρό,

Είδα τη Νίκη τη μεγάλη, τη Νίκη τη παντοτινή,

την είδα εμπρός μου να προβάλλει με φορεσιά ολοφωτεινή»

Εδώ, σ' αυτό το Ελληνικό χώμα που πατάμε σήμερα εμείς, οφείλουμε ενωμένοι, να τιμήσουμε το παράδειγμα των προγόνων μας. Σήμερα που μαύρα σύννεφα απλώνονται τριγύρω μας, αντλούμε δύναμη και πίστη από τους ήρωες του 1821, οι οποίοι απέδειξαν πως κανένας αγώνας δεν είναι χαμένος, όταν παλεύει κανείς για την ελευθερία, την αξιοπρέπεια, την πατρίδα του.

Χρόνια πολλά σε όλους!

Δευτέρα 11 Σεπτεμβρίου 2017 11:04
Σε αγιασμούς σχολείων ο Δήμαρχος Ελασσόνας

Μετά τη λήξη των αγιασμών στις σχολικές μονάδες ο δήμαρχος Ελασσόνας κ. Νίκος Ευαγγέλου έκανε την ακόλουθη δήλωση:

Συνάντηση εργασίας ανάμεσα στον Δήμαρχο Ελασσόνας κ. Νίκο Ευαγγέλου και τον Πρόεδρο του Τεχνικού Επιμελητηρίου Κεντρικής και Δυτικής Θεσσαλίας κ. Παπαγεωργίου Νι [ ... ]

Στην υπογραφή σύμβασης με την κατασκευαστική εταιρεία «Σ. ΦΑΣΙΑΣ Κατασκευαστική & ΣΙΑ ΕΕ», προχώρησε ο δήμαρχος Ελασσόνας κ. Νίκος Ευαγγέλου, με αντικείμενο τη δι [ ... ]

Στον Δρυμό βρέθηκε ο Δήμαρχος Ελασσόνας κ. Νίκος Ευαγγέλου, το πρωί του Σαββάτου, μετά το πρόβλημα που διαπιστώθηκε στο νερό της περιοχής. Ο κ. Ευαγγέλου είχε συνάντ [ ... ]

Ανανεώθηκαν σήμερα Δευτέρα 17 Ιουλίου 2017 οι συμβάσεις που αφορούν σε 35 εργαζομένους στον τομέα καθαριότητας του Δήμου Ελασσόνας, και οι οποίες είχαν λήξει στις 14/7.

Τετάρτη 18 Οκτωβρίου 2017
Πρόσκληση εορτασμού 28ης Οκτωβρίου

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ Tην 28η Οκτωβρίου 2017 ημέρα Σάββατο και ώρα 10:30 π.μ. θα τελεστεί στον Ιερό Μητροπολιτικό Ναό Αγίου Δημ [ ... ]

Την Κοκκινόγη, τη Δολίχη και το Πύθιο επισκέφτηκαν και γνώρισαν την Πέμπτη 14 Σεπτεμβρίου οι οικοπεριηγητές τ [ ... ]