Υπογραφή σύμβασης τηλεμετρίας

tilemetriaΤις ερχόμενες ημέρες ξεκινάει η υλοποίηση του έργου «Προμήθεια και εγκατάσταση τηλεμετρικού συστήματος διαχείρισης και ελέγχου διαρροών στα δίκτυα ύδρευσης του δήμου Ελασσόνας», συνολικού προϋπολογισμού 2,7 εκατ. Ευρώ, μετά την υπογραφή της σχετικής σύμβασης ανάμεσα στον Δήμο Ελασσόνας, την ΔΕΥΑΕΛ και την εταιρεία Μ.Τ. ΑΤΕ.

Με την υλοποίηση του έργου η ΔΕΥΑ Ελασσόνας θα αποκτήσει ένα ολοκληρωμένο σύστημα τηλεμετρίας που θα της επιτρέψει να βελτιώσει τις παρεχόμενες υπηρεσίες προς τους καταναλωτές και να λειτουργεί με σεβασμό προς το περιβάλλον, εξοικονομώντας υδάτινους πόρους και ενέργεια. Συγκεκριμένα θα μπορεί να:

• διαχειρίζεται με ορθολογικό τρόπο τους υδατικούς πόρους, μειώνοντας το αντλούμενο νερό, ελέγχοντας τη στάθμη των δεξαμενών και περιορίζοντας τις διαρροές.

• έχει συνεχή εποπτεία και εικόνα του υδατικού ισοζυγίου, να επεμβαίνει άμεσα και να λαμβάνει στατιστικά στοιχεία και υδρολογικά δεδομένα με στόχο τον βραχυχρόνιο και μακροχρόνιο σχεδιασμό και προγραμματισμό και την ιεράρχηση των μελλοντικών επενδύσεων στον τομέα της ύδρευσης,

• προβλέπει ενδεχόμενες αστοχίες του συστήματος ύδρευσης,

• προλαμβάνει έκτακτα περιστατικά και να εξασφαλίζει την ασφάλεια των εγκαταστάσεων και του καταναλωτή,

• έχει οικονομικό όφελος, από τον περιορισμό των διαρροών, που ξεπερνά το 40% του συνολικού κόστους

• διασφαλίζει την ποιότητα του παραγόμενου και καταναλωμένου νερού

• Ωφελούμενοι από τη λειτουργία της προτεινόμενης πράξης είναι όλοι οι αποδέκτες των υπηρεσιών του Δήμου και συγκεκριμένα οι κάτοικοι του δήμου, οι επιχειρήσεις, οι φορείς και οι επισκέπτες.

Μετά την υπογραφή της σύμβασης ο δήμαρχος Ελασσόνας κ. Νίκος Ευαγγέλου δήλωσε σχετικά:

«Από την πρώτη μέρα που αναλάβαμε την ευθύνη του δήμου Ελασσόνας δηλώσαμε δημόσια πως για μας αυτό το μεγάλο έργο δεν μπορεί, παρά να υλοποιηθεί. Μετά από αγώνα δυο χρόνων, ξεπερνώντας όλες τις γραφειοκρατικές διαδικασίες και αγκυλώσεις του δημοσίου, καταφέραμε να αποσπάσουμε τη σύμφωνη γνώμη του υπουργού και το έργο της τηλεμετρίας υλοποιείται. Ένα μεγάλο έργο για την Ελασσόνα έρχεται να προστεθεί στα δεκάδες άλλα που έχουν ήδη πραγματοποιηθεί. Συνεχίζουμε τον αγώνα μας και την υλοποίηση του προγράμματός μας».

Δευτέρα 13 Νοεμβρίου 2017 11:01
Απάντηση στις δηλώσεις Πασχόπουλου

Αναφορικά στα όσα δήλωσε ο πρώην Δήμαρχος κ. Πασχόπουλος για τα οικονομικά της ΔΕΥΑ Ελασσόνας να υπενθυμίσουμε: Παραλάβαμε την 1/9/2014 ένα ταμείο της τάξης των 192.382,15  [ ... ]

Στο Σιντελφίνγκεν της Γερμανίας, παρουσία 480 συμμετεχόντων εκ των οποίων 185 Ελλήνων εκπροσώπων από την τοπική αυτοδιοίκηση, παραβρέθηκε ο Δήμαρχος Ελασσόνας κ. Νίκ [ ... ]