Υπογραφή σύμβασης τηλεμετρίας

tilemetriaΤις ερχόμενες ημέρες ξεκινάει η υλοποίηση του έργου «Προμήθεια και εγκατάσταση τηλεμετρικού συστήματος διαχείρισης και ελέγχου διαρροών στα δίκτυα ύδρευσης του δήμου Ελασσόνας», συνολικού προϋπολογισμού 2,7 εκατ. Ευρώ, μετά την υπογραφή της σχετικής σύμβασης ανάμεσα στον Δήμο Ελασσόνας, την ΔΕΥΑΕΛ και την εταιρεία Μ.Τ. ΑΤΕ.

Με την υλοποίηση του έργου η ΔΕΥΑ Ελασσόνας θα αποκτήσει ένα ολοκληρωμένο σύστημα τηλεμετρίας που θα της επιτρέψει να βελτιώσει τις παρεχόμενες υπηρεσίες προς τους καταναλωτές και να λειτουργεί με σεβασμό προς το περιβάλλον, εξοικονομώντας υδάτινους πόρους και ενέργεια. Συγκεκριμένα θα μπορεί να:

• διαχειρίζεται με ορθολογικό τρόπο τους υδατικούς πόρους, μειώνοντας το αντλούμενο νερό, ελέγχοντας τη στάθμη των δεξαμενών και περιορίζοντας τις διαρροές.

• έχει συνεχή εποπτεία και εικόνα του υδατικού ισοζυγίου, να επεμβαίνει άμεσα και να λαμβάνει στατιστικά στοιχεία και υδρολογικά δεδομένα με στόχο τον βραχυχρόνιο και μακροχρόνιο σχεδιασμό και προγραμματισμό και την ιεράρχηση των μελλοντικών επενδύσεων στον τομέα της ύδρευσης,

• προβλέπει ενδεχόμενες αστοχίες του συστήματος ύδρευσης,

• προλαμβάνει έκτακτα περιστατικά και να εξασφαλίζει την ασφάλεια των εγκαταστάσεων και του καταναλωτή,

• έχει οικονομικό όφελος, από τον περιορισμό των διαρροών, που ξεπερνά το 40% του συνολικού κόστους

• διασφαλίζει την ποιότητα του παραγόμενου και καταναλωμένου νερού

• Ωφελούμενοι από τη λειτουργία της προτεινόμενης πράξης είναι όλοι οι αποδέκτες των υπηρεσιών του Δήμου και συγκεκριμένα οι κάτοικοι του δήμου, οι επιχειρήσεις, οι φορείς και οι επισκέπτες.

Μετά την υπογραφή της σύμβασης ο δήμαρχος Ελασσόνας κ. Νίκος Ευαγγέλου δήλωσε σχετικά:

«Από την πρώτη μέρα που αναλάβαμε την ευθύνη του δήμου Ελασσόνας δηλώσαμε δημόσια πως για μας αυτό το μεγάλο έργο δεν μπορεί, παρά να υλοποιηθεί. Μετά από αγώνα δυο χρόνων, ξεπερνώντας όλες τις γραφειοκρατικές διαδικασίες και αγκυλώσεις του δημοσίου, καταφέραμε να αποσπάσουμε τη σύμφωνη γνώμη του υπουργού και το έργο της τηλεμετρίας υλοποιείται. Ένα μεγάλο έργο για την Ελασσόνα έρχεται να προστεθεί στα δεκάδες άλλα που έχουν ήδη πραγματοποιηθεί. Συνεχίζουμε τον αγώνα μας και την υλοποίηση του προγράμματός μας».

Στον Δρυμό βρέθηκε ο Δήμαρχος Ελασσόνας κ. Νίκος Ευαγγέλου, το πρωί του Σαββάτου, μετά το πρόβλημα που διαπιστώθηκε στο νερό της περιοχής. Ο κ. Ευαγγέλου είχε συνάντ [ ... ]

Ανανεώθηκαν σήμερα Δευτέρα 17 Ιουλίου 2017 οι συμβάσεις που αφορούν σε 35 εργαζομένους στον τομέα καθαριότητας του Δήμου Ελασσόνας, και οι οποίες είχαν λήξει στις 14/7.

Τετάρτη 12 Ιουλίου 2017 11:31
Νέοι Πρόεδροι σε ΔΕΥΑΕΛ και ΟΚΠΑΠ

Μετά την εισήγηση του δημάρχου Ελασσόνας κ. Νίκου Ευαγγέλου και την προβλεπόμενη διαδικασία, κατά τη διάρκεια της συνεδρίασης του Δημοτικού Συμβουλίου, ορίστηκαν  [ ... ]

Ο Δήμος Ελασσόνας ως εταίρος της Κοινωνικής Σύμπραξης της Περιφερειακής Ενότητας Λάρισας, που συμμετέχει στο Επιχειρησιακό Πρόγραμμα «Επισιτιστικής & Βασικής Υ [ ... ]