«ΜΟΥΣΙΚΗ ΣΑΝ ΠΑΡΑΜΥΘΙ» Συναυλία με τα σύνολα της Παιδικής Χορωδίας Δήμου Ελασσόνας

paidikixorwdia

Συμμετέχουν η παιδική χορωδία και ορχήστρα της Μουσικής Σχολής Νίκαιας Δήμου Κιλελέρ.

Ο Δήμος Ελασσόνας και η Αντιδημαρχία Πολιτισμού, Αθλητισμού, Παιδείας και Δια Βίου Μάθησης σας προσκαλούν στη συναυλία «Μουσική σαν παραμύθι» με τα σύνολα της Παιδικής Χορωδίας Δήμου Ελασσόνας, την Παρασκευή 16 Ιουνίου 2023, ώρα 7:30μ.μ., στην αίθουσα «Δημάρχου Β. Φαρμάκη», στην Ελασσόνα.

Η Παιδική Χορωδία του Δήμου Ελασσόνας και το τμήμα της προχορωδίας αποχαιρετούν τη σχολική χρονιά και υποδέχονται το καλοκαίρι, με μια μεγάλη συναυλία γεμάτη παιδικές φωνές και όμορφες ιστορίες. Τα τραγούδια που θα ακουστούν ανήκουν στο ελληνικό και ξένο σύγχρονο ρεπερτόριο και μιλούν για την παιδική αθωότητα, τις όμορφες καθημερινές στιγμές αλλά και τις δυσκολίες της ζωής, που ξεπερνιούνται με μόνο μήνυμα την ελπίδα. Οι μελωδίες τους προέρχονται από μεγάλους Έλληνες και ξένους συνθέτες, αλλά και από την παραδοσιακή μουσική διαφόρων χωρών, όπως Αμερική, Κονγκό, Πορτογαλία, Ισπανία κ.ά.. Τη χορωδία διευθύνει η μαέστρος Ευλαμπία Ντούλα και στο πιάνο συνοδεύει ο καθηγητής μουσικής Παναγιώτης Μπαλανίκας.

Στη μεγάλη αυτή γιορτή συμμετέχουν η παιδική χορωδία και το ορχηστρικό σύνολο σπουδαστών της Μουσικής Σχολής Νίκαιας του Δήμου Κιλελέρ, με τραγούδια από τον μαγικό κόσμο της Disney, υπό τη διεύθυνση της διευθύντριας της Μουσικής Σχολής κ. Ελένης Τσαρδακά.

Τα τραγούδια θα ξεδιπλωθούν μέσα από την αφήγηση του πρωτότυπου μουσικού παραμυθιού «Τα Κρικάκια», της Ευλαμπίας Ντούλα. «Στους πρόποδες του μυθικού βουνού "Όλυμπος" υπήρχε μια πόλη που ονομαζόταν Κρικούπολη! Οι κάτοικοί της ήταν οι Κρίκοι και τα παιδιά τους τα Κρικάκια. Ο Δήμαρχός τους αποφάσισε να δημιουργήσει μια χορωδία και τα Κρικάκια ήταν πολύ ευτυχισμένα... μέχρι που ξέσπασε πόλεμος! Τι θα απογίνουν άραγε τα Κρικάκια και όλος ο νομός Αλυσίδας...?» Σας περιμένουμε να το ανακαλύψουμε μαζί.

Συνεχίζεται το πρόγραμμα δράσης για την καταπολέμηση της υπογεννητικότητας, μέσω της μη κερδοσκοπικής εταιρείας HOPEgenesis, το οποίο πρόγραμμα προσφέρει δωρε [ ... ]

Ο Δήμος Ελασσόνας προσφέρει και φέτος το Πασχαλινό Καλάθι Αλληλεγγύης σε οικογένειες δικαιούχους του Κοινωνικού Παντοπωλείου με την ευγενική στήριξη επιχειρήσε [ ... ]

Σε εξέλιξη βρίσκεται ο ανοιχτός διαγωνισμός από το Δήμο Ελασσόνας για την επιλογή αναδόχου του έργου «Κατασκευή καταφυγίου αδέσποτων ζώων συντροφιάς Δήμου Ελασσ [ ... ]

Την Πέμπτη 16 Μαΐου 2024 ο Δήμος Ελασσόνας υποδέχεται ως συνδιοργανωτής τη μεγάλη γιορτή της ποδηλασίας, τον ΔΕΗ Διεθνή Ποδηλατικό Γύρο Ελλάδας 2024, και είναι ένας από [ ... ]