Όλα έτοιμα για το νέο summer camp του Δήμου Ελασσόνας

syskepsicamp2023

Σύσκεψη για το νέο πρόγραμμα του Οργανισμού Κοινωνικής Προστασίας, Αλληλεγγύης και Παιδείας του Δήμου Ελασσόνας πραγματοποιήθηκε στο Δημαρχείο Ελασσόνας παρουσία του δημάρχου κ. Ν. Γάτσα και της αντιπροέδρου του ΟΚΠΑΠ κ. Έλ. Ταζέ με τους υπευθύνους του «Αθλητικού Camp» για μαθητές δημοτικού, που ξεκινάει την ερχόμενη Δευτέρα 19 Ιουνίου και θα διαρκέσει μέχρι την Παρασκευή 30 Ιουνίου.

Στόχος του προγράμματος, στο οποίο αναμένεται να συμμετέχουν πάνω από 200 παιδιά, είναι να διευκολύνει τους εργαζόμενους γονείς και παράλληλα να δώσει στα παιδιά τη δυνατότητα να αναπτύξουν τη δημιουργικότητά τους μέσα από αθλητικές δραστηριότητες, να μάθουν καινούργια αθλήματα και να περάσουν όμορφα και δημιουργικά τα πρωινά τους, με έμπειρους εκπαιδευτικούς που θα έχουν την ευθύνη για την αρμονική και ασφαλή λειτουργία του προγράμματος.

Ο δήμαρχος Ελασσόνας κ. Ν. Γάτσας αναφορικά με την έναρξη του προγράμματος τόνισε: «Είναι πολύ σημαντικό να δίνουμε τη δυνατότητα στα παιδιά μας να περνάνε δημιουργικά το χρόνο τους, αλλά και να διευκολύνουμε τους γονείς όσο περισσότερο μπορούμε. Η μεγάλη συμμετοχή με πάνω από 200 εγγραφές στο νέο αυτό πρόγραμμα που υλοποιείται για πρώτη φορά στο δήμο, μέσω του ΟΚΠΑΠ, δείχνει την ανάγκη της σύγχρονης οικογένειας για τέτοιου είδους δράσεις και εμείς δεσμευόμαστε ότι θα το υλοποιήσουμε ξανά. Θέλω να ευχαριστήσω και τους έμπειρους προπονητές που έχουν αναλάβει την προετοιμασία, ώστε όλα να είναι έτοιμα για να υποδεχτούν τα παιδιά την Δευτέρα στις αθλητικές εγκαταστάσεις του δήμου μας».

Στη σύσκεψη το παρών έδωσαν η Αγγελική Πνάκα (συντονίστρια του προγράμματος) και οι έμπειροι προπονητές που θα αναλάβουν τα τμήματα Βόλεϊ, Μπάσκετ, Τένις, Ποδοσφαίρου , τμήματα κλασσικού αθλητισμού αλλά και τμήματα με παιχνίδια "survivor" με νεροπίστολα και μπουγελόφατσες. κ.κ. Νίκος Φώλλας, Νανά Νατσιούλη, Γιώργος Τσανοσίδης, Γρηγόρης Λιάπης, Παγώνα Καλαμπούκα.

Το πρόγραμμα θα υλοποιείται καθημερινά από τις 10:00 π.μ. έως και τις 13:00 μ.μ. με δωρεάν συμμετοχή για όλα τα παιδιά, ενώ κατά τη διάρκεια του διαλείμματός τους θα παρέχεται νερό, χυμός και σνακ.

Συνεχίζεται το πρόγραμμα δράσης για την καταπολέμηση της υπογεννητικότητας, μέσω της μη κερδοσκοπικής εταιρείας HOPEgenesis, το οποίο πρόγραμμα προσφέρει δωρε [ ... ]

Ο Δήμος Ελασσόνας προσφέρει και φέτος το Πασχαλινό Καλάθι Αλληλεγγύης σε οικογένειες δικαιούχους του Κοινωνικού Παντοπωλείου με την ευγενική στήριξη επιχειρήσε [ ... ]

Σε εξέλιξη βρίσκεται ο ανοιχτός διαγωνισμός από το Δήμο Ελασσόνας για την επιλογή αναδόχου του έργου «Κατασκευή καταφυγίου αδέσποτων ζώων συντροφιάς Δήμου Ελασσ [ ... ]

Την Πέμπτη 16 Μαΐου 2024 ο Δήμος Ελασσόνας υποδέχεται ως συνδιοργανωτής τη μεγάλη γιορτή της ποδηλασίας, τον ΔΕΗ Διεθνή Ποδηλατικό Γύρο Ελλάδας 2024, και είναι ένας από [ ... ]