Με επιτυχία η δράση για την Τρίτη Ηλία σε Καλλιθέα και Πλατανόδασος Σπαρμού

drasi3hilikia2

Με επιτυχία πραγματοποιήθηκε η εκδρομή στο Πλατανόδασος Σπαρμού και η ενημερωτική εκδήλωση με θέμα τη νόσο Altzheimer στο Πολιτιστικό Κέντρο Καλλιθέας, την περασμένη Παρασκευή 3 Νοεμβρίου, που διοργάνωσε το Κέντρο Κοινότητας του Δήμου Ελασσόνας, υπό την αιγίδα της Αντιδημαρχίας Κοινωνικής Πρόνοιας και Αλληλεγγύης του Δήμου Ελασσόνας, σε συνεργασία με τον Ο.Κ.Π.Α.Π. και τον Μορφωτικό Σύλλογο Καλλιθέας.

Η ενημερωτική, ψυχαγωγική δράση για την Τρίτη Ηλικία έδωσε τη δυνατότητα στους συμμετέχοντες να επισκεφτούν το Πλατανόδασος Σπαρμού και να περάσουν ένα όμορφο πρωινό μέσα σε ένα υπέροχο φυσικό περιβάλλον. Στο Πολιτιστικό Κέντρο Καλλιθέας είχαν την ευκαιρία να ακούσουν εισηγήσεις καταξιωμένων επιστημόνων και συνεργατών του Κέντρου Κοινότητας και να ενημερωθούν για τους τρόπους πρόληψης της νόσου Altzheimer, τη διατροφή που πρέπει να ακολουθούν και τις συνήθειες που μπορούν να συμβάλουν στην καλύτερη ψυχική και σωματική τους υγεία.

Στον χαιρετισμό της η Αντιδήμαρχος Κοινωνικής Πρόνοιας του Δήμου Ελασσόνας κ. Φρόσω Καρκαβανίδου-Σκρέτα ευχαρίστησε όλους τους συμμετέχοντες τονίζοντας: «Ο Δήμος Ελασσόνας και ειδικότερα η Αντιδημαρχία Πρόνοιας δείχνουν έμπρακτα την στήριξή τους στους ανθρώπους της Τρίτης Ηλικίας και στις ευάλωτες πληθυσμιακές ομάδες μέσω των προγραμμάτων και υπηρεσιών που προσφέρουν, όπως Κοινωνικό Παντοπωλείο-Φαρμακείο, Κ.Ε.Α., Τ.ΕΒ.Α, Βοήθεια στο Σπίτι κ.α. Οι υπηρεσίες αυτές αποτελούν ένα σημαντικό δίχτυ προστασίας για τους ευάλωτους συμπολίτες μας και καλύπτουν τις βασικές ανάγκες των συμπολιτών μας που έχουν ανάγκη. Θα ήθελα να ευχαριστήσω τις αξιόλογες εισηγήτριές μας για τις πολύτιμες πληροφορίες που μας έδωσαν και ανανεώνουμε το ραντεβού μας για νέες δράσεις ενημέρωσης και ψυχαγωγίας».

Εισηγήτρια της εκδήλωσης ήταν η πρόεδρος της Ε.Ε.ΝΑΛ. κ. Ελένη Καμπούρα-Νιφλή, η οποία μίλησε για τους τρόπους πρόληψης της νόσου και τον υγιή τρόπο ζωής, ενώ οι συνεργάτες της κ. Νιφλή Κωνσταντίνα-Μπετχάβα και κ. Μαρία Μαντά αντίστοιχα παρουσίασαν παρεμβάσεις νοητικής, σωματικής ενδυνάμωσης μέσω των ψηφιακών εργαστηρίων και μια άσκηση χαλάρωσης από τη νοηματική γλώσσα. Στο τέλος της εκδήλωσης έγινε παρουσίαση από τη διατροφολόγο κ. Ευθυμία Μουταφίδη, η οποία μίλησε για την διατροφή που βοηθά, ώστε να προληφθεί η νόσος Altzheimer και συγκεκριμένα ποιες διατροφικές συνήθειες μπορούν να συμβάλουν στην καλύτερη ψυχική και σωματική υγεία.

Την υγειονομική κάλυψη της δράσης ανέλαβε το περιφερειακό τμήμα του Ερυθρού Σταυρού Ελασσόνας.

drasi3hilikia1

drasi3hilikia6

drasi3hilikia8

drasi3hilikia10