Ασφαλτόστρωση αγροτικού δρόμου Μηλέας-Τσαπουρνιάς

symvasiagrodtsapournia

Υπογράφηκε η σύμβαση με τον ανάδοχο του έργου - Προϋπολογισμού 971.000,00 €

Τη σύμβαση για την ασφαλτόστρωση αγροτικού δρόμου στην κοινότητα Τσαπουρνιάς υπέγραψε ο Δήμαρχος Ελασσόνας κ. Ν. Γάτσας, παρουσία του Αντιδημάρχου Τεχνικών Υπηρεσιών κ. Ιωάννη Δραγατσίκη, με τον ανάδοχο του έργου κ. Στέφανο Λιάπη, νόμιμο εκπρόσωπο της εταιρείας «Solis Ανώνυμη Τεχνική Εταιρεία» με έδρα τη Λάρισα.

Το έργο έχει τίτλο «Βελτίωση Αγροτικής Οδοποιίας στην Κοινότητα Τσαπουρνιάς του Δήμου Ελασσόνας» προϋπολογισμού 971.000,00 ευρώ (ποσό με ΦΠΑ) το οποίο χρηματοδοτείται από το Υπουργείο Αγροτικής Ανάπτυξης & Τροφίμων και εντάσσεται στο πρόγραμμα «Βελτίωση πρόσβασης σε γεωργική γη και κτηνοτροφικές εκμεταλλεύσεις», το οποίο αφορά στη βελτίωση και ασφαλτόστρωση υφιστάμενης αγροτικής οδού συνολικού μήκους 4.899,00 μ.μ. στην περιοχή του οικισμού Τσαπουρνιάς.

Το τμήμα που θα ασφαλτοστρωθεί ξεκινάει από σημείο επί ασφαλτόδρομου σε απόσταση 1,8 km βόρεια από την διασταύρωσή του ασφαλτόδρομου με την επαρχιακή οδό Βουβάλας-Μηλέας και εκτείνεται δυτικά με κατεύθυνση προς τον οικισμό Τσαπουρνιάς μέχρι την περιμετρική οδό του οικισμού. Το οδικό τμήμα διασχίζει το κύριο αγρόκτημα του οικισμού της Τσαπουρνιά και πρόκειται να εξυπηρετήσει τις σχετικές καλλιέργειες και κτηνοτροφικές μονάδες.

Ο Δήμαρχος Ελασσόνας κ. Ν. Γάτσας με την υπογραφή της σύμβασης δήλωσε: «Από την πρώτη στιγμή δώσαμε προτεραιότητα στις μελέτες βελτίωσης της αγροτικής οδοποιίας του δήμου μας. Με τη νέα χρηματοδότηση που εξασφαλίσαμε από το Υπουργείο Αγροτικής Ανάπτυξης & Τροφίμων θα προχωρήσουμε στη βελτίωση του αγροτικού δικτύου και τη διευκόλυνση των αγροτών μας και στη ορεινή Κοινότητα Τσαπουρνιάς. Ο πρωτογενής τομέας είναι η πλουτοπαραγωγική βάση του δήμου μας και χρειάζεται διαρκή υποστήριξη. Οι αγρότες και καλλιεργητές θα επωφεληθούν με την ασφαλτόστρωση του δρόμου κάνοντας πιο εύκολη την πρόσβαση τους στις εργασίες τους. Θέλω να ευχαριστήσω την ειδική συνεργάτιδα Πολιτικό Μηχανικό κ. Δήμητρα Σίσκου για την σύνταξη της μελέτης, καθώς και την Τεχνική Υπηρεσία του δήμου μας για το πολύτιμο έργο που προσφέρουν».

Αντικείμενο εργολαβίας:

• χωματουργικές εργασίες

• εργασίες τεχνικών έργων

• εργασίες οδοστρωσίας

• εργασίες ασφαλτόστρωσης

• εργασίες σήμανσης-ασφάλειας

Συνεχίζεται το πρόγραμμα δράσης για την καταπολέμηση της υπογεννητικότητας, μέσω της μη κερδοσκοπικής εταιρείας HOPEgenesis, το οποίο πρόγραμμα προσφέρει δωρε [ ... ]

Ο Δήμος Ελασσόνας προσφέρει και φέτος το Πασχαλινό Καλάθι Αλληλεγγύης σε οικογένειες δικαιούχους του Κοινωνικού Παντοπωλείου με την ευγενική στήριξη επιχειρήσε [ ... ]

Σε εξέλιξη βρίσκεται ο ανοιχτός διαγωνισμός από το Δήμο Ελασσόνας για την επιλογή αναδόχου του έργου «Κατασκευή καταφυγίου αδέσποτων ζώων συντροφιάς Δήμου Ελασσ [ ... ]

Την Πέμπτη 16 Μαΐου 2024 ο Δήμος Ελασσόνας υποδέχεται ως συνδιοργανωτής τη μεγάλη γιορτή της ποδηλασίας, τον ΔΕΗ Διεθνή Ποδηλατικό Γύρο Ελλάδας 2024, και είναι ένας από [ ... ]

Και δεύτερη επιστολή για τα προβλήματα των αγροτών στο Δήμο Ελασσόνας απέστειλε ο Δήμαρχος Ελασσονας κ. Νικ. Γάτσας, στον Προϊστάμενο του υποκαταστήματος του ΕΛΓΑ [ ... ]