Προθεσμία αιτήσεων για τον Δημοτικό Λαχανόκηπο της Ελασσόνας

Αιτήσεις για τον Δημοτικό Λαχανόκηπο της Ελασσόνας δέχεται η αρμόδια Επιτροπή του Δήμου έως 25 Απριλίου 2019.

Σκοπός του εγχειρήματος, πέραν της στήριξης των αδύναμων οικονομικά συμπολιτών στην παρούσα οικονομική κρίση, είναι η καλλιέργεια μορφών δημιουργικής απασχόλησης, χωρίς απώτερο στόχο το κέρδος, η βελτίωση της ποιότητας ζωής των κατοίκων της πόλης, η δημιουργία ευκαιριών για αναψυχή και άσκηση, η αύξηση του πράσινου στον αστικό ιστό και η κοινωνικοποίηση των πολιτών.

Δικαιούχοι χρήσης λαχανόκηπου.

1.Δικαίωμα χρήσης του λαχανόκηπου, έχουν κατά σειρά προτεραιότητας οι:

• Άνεργοι

• Χαμηλόμισθοι και χαμηλοσυνταξιούχοι (εισόδημα έως 6.000 ευρώ)

• Πολύτεκνοι και τρίτεκνοι

• Μονογονεϊκές οικογένειες

• ΑΜΕΑ

2.Δε δικαιούνται του ευεργετήματος οι κάτοχοι αγροτεμαχίων στα όρια του Δήμου Ελασσόνας ή όμορων Δήμων.

3.Δικαιούχοι είναι κατά προτεραιότητα, μόνιμοι κάτοικοι του Δήμου Ελασσόνας (ή Δ.Κ.Ελασσόνας)

4.Ορίζεται Επιτροπή Διαχείρισης Λαχανόκηπου, η οποία θα διενεργεί την τελική επιλογή των δικαιούχων και θα έχει την ευθύνη διαχείρισης του Δημοτικού Λαχανόκηπου. Ο ορισμός της Επιτροπής Διαχείρισης του Λαχανόκηπου, θα γίνεται από το Δημοτικό Συμβούλιο

Διάρκεια χρήσης λαχανόκηπου

Η διάρκεια της παραχώρησης ορίζεται σε 1 έτος, με δυνατότητα ανανέωσης για ακόμα ένα (1) έτος, κατόπιν αίτησης ανανέωσης, εφόσον υφίστανται οι λόγοι παραχώρησης.

Ενοίκιο

Τίμημα ενοικίου δεν θα υπάρχει.Οι δικαιούχοι θα διαθέτουν μέρος της παραγωγής τους (το 10% περίπου) στο Κοινωνικό Παντοπωλείο του Δήμου.

Πληροφορίες στον υπεύθυνο του Δημοτικού Λαχανόκηπου κ.Παπαευθυμίου Γεώργιο στο τηλέφωνο 2493350237 και 6972058625.

Ο ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ

ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΛΑΧΑΝΟΚΗΠΟΥ

ΠΑΠΑΕΥΘΥΜΙΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΣ

Τρίτη 9 Απριλίου 2019