Ανοιχτή πρόσκληση συγκρότησης Δημοτικής Επιτροπής Διαβούλευσης του Δήμου Ελασσόνας

Ελασσόνα: 25-10-2019
Αρ. Πρωτ 16585

Ο Δήμαρχος Ελασσόνας: Σε εφαρμογή του άρθρου 76 «Δημοτική Επιτροπή Διαβούλευσης» του Ν.3852/2010 «Νέα Αρχιτεκτονική της Αυτοδιοίκησης και Αποκεντρωμένης Διοίκησης – Πρόγραμμα Καλλικράτης» (ΦΕΚ 87/Α/07-06-2010), όπως αντικαταστάθηκε από το άρθρο 78 του Ν.4555/2018, προσκαλεί να καταθέσουν εγγράφως τη βούλησή τους οι εκπρόσωποι των φορέων της Τοπικής Κοινωνίας, όπως:

α) των τοπικών εμπορικών και επαγγελματικών συλλόγων και οργανώσεων,

β) των επιστημονικών συλλόγων και φορέων,

γ) των τοπικών οργανώσεων εργαζομένων και εργοδοτών,

δ) των εργαζομένων στο δήμο και τα νομικά του πρόσωπα,

ε) των ενώσεων και συλλόγων γονέων,

στ) των αθλητικών και πολιτιστικών συλλόγων και φορέων,

ζ) των εθελοντικών οργανώσεων και κινήσεων πολιτών,

η) άλλων οργανώσεων και φορέων της κοινωνίας των πολιτών,

θ) των τοπικών συμβουλίων νέων

Η παρούσα πρόσκληση απευθύνεται επίσης, και σε δημότες του Δήμου Ελασσόνας που επιθυμούν να εκδηλώσουν το ενδιαφέρον τους για της συμμετοχή τους στη Δημοτική Επιτροπή Διαβούλευσης.

Καλείται κάθε ενδιαφερόμενος πολίτης ο οποίος είναι εγγεγραμμένος στους εκλογικούς καταλόγους του Δήμου Ελασσόνας να υποβάλει αίτηση για την εγγραφή του στον ειδικό κατάλογο από τον οποίο θα κληρωθούν οι δημότες – μέλη της Δημοτικής Επιτροπής Διαβούλευσης.

Η αίτηση συντάσσεται στο έντυπο της υπεύθυνης δήλωσης και περιλαμβάνει τα πλήρη στοιχεία του αιτούντα (συμπεριλαμβανομένων και των στοιχείων επικοινωνίας) κι έχει το ακόλουθο περιεχόμενο : «Δηλώνω ότι είμαι εγγεγραμμένος-η στον εκλογικό κατάλογο του Δήμου Ελασσόνας, εκλογικό Διαμέρισμα ......... με Ειδικό Εκλογικό Αριθμό ............ κι επιθυμώ να εγγραφώ στον κατάλογο των δημοτών του Δήμου Ελασσόνας από τον οποίο θα προκύψουν με κλήρωση οι δημότες, μέλη της Δημοτικής Επιτροπής Διαβούλευσης για τη θητεία 2019-2023 της Δημοτικής Αρχής».

Η διάρκεια της θητείας της Δημοτικής Επιτροπής Διαβούλευσης ακολουθεί τη θητεία των Δημοτικών Αρχών, ενώ ο συνολικός αριθμός των μελών της, συμπεριλαμβανομένου του προέδρου, μπορεί να είναι από είκοσι πέντε (25) έως πενήντα (50) μέλη.

Οι δημότες συμμετέχουν σε αριθμό ίσο με το ένα τρίτο (1/3) του αριθμού των μελών εκπροσώπων φορέων των περιπτώσεων α' έως θ' ορίζονται δημότες ως μέλη μετά από κλήρωση, μεταξύ των εγγεγραμμένων σε ειδικό κατάλογο που τηρείται στο δήμο και που μπορεί να εγγράφεται κάθε δημότης που είναι εγγεγραμμένος στους εκλογικούς καταλόγους, του Δήμου Ελασσόνας.

Στη δημοτική επιτροπή διαβούλευσης προεδρεύει ο Πρόεδρος του Δημοτικού Συμβουλίου.

Η Δημοτική Επιτροπή Διαβούλευσης:

α) γνωμοδοτεί στο δημοτικό συμβούλιο σχετικά με τα αναπτυξιακά προγράμματα και τα προγράμματα δράσης του δήμου, το επιχειρησιακό πρόγραμμα και το τεχνικό πρόγραμμα.

β) γνωμοδοτεί για θέματα γενικότερου τοπικού ενδιαφέροντος, που παραπέμπονται σε αυτή από το δημοτικό συμβούλιο ή το δήμαρχο.

γ) Εξετάζει τα τοπικά προβλήματα και τις αναπτυξιακές δυνατότητες του δήμου και διατυπώνει γνώμη για την επίλυση των προβλημάτων και την αξιοποίηση των δυνατοτήτων αυτών.

δ) Δύναται να διατυπώνει παρατηρήσεις επί του περιεχομένου των κανονιστικού χαρακτήρα αποφάσεων οι οποίες εκδίδονται σύμφωνα με το άρθρο 79 του Κ.Δ.Κ.

ε) Μπορεί να εισηγείται στο δημ. συμβούλιο τη διεξαγωγή δημοτικού δημοψηφίσματος.

στ) Διατυπώνει απλή γνώμη επί του προσχεδίου του προϋπολογισμού, σύμφωνα με την παρ. 5 του άρθρου 77 του Ν.4172/2013 (Α' 167).

ΥΠΟΒΟΛΗ ΥΠΟΨΗΦΙΟΤΗΤΩΝ

Οι υποψηφιότητες των μελών υποβάλλονται εγγράφως μέχρι και την 8η Νοεμβρίου 2019 κατά τις εργάσιμες ημέρες και ώρες, στο Δημαρχείο του Δήμου Ελασσόνας ειδικότερα στο τμήμα πρωτοκόλλου απευθυνόμενοι στον Πρόεδρο του Δημοτικού Συμβουλίου και ηλεκτρονικά στη διεύθυνση Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. & Fax: 2493022310

Όλες οι υποψηφιότητες πρέπει να περιλαμβάνουν τα απαραίτητα στοιχεία επικοινωνίας (Επωνυμία με σφραγίδα / Ονοματεπώνυμο Δημότη, τηλέφωνο, ταχ/κή διεύθυνση, Τ.Κ., ηλεκτρονικό ταχυδρομείο (εφόσον υπάρχει) )

Η συμμετοχή στην Επιτροπή είναι εθελοντική και άμισθη.

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

Η παρούσα πρόσκληση θα δημοσιοποιηθεί στην ιστοσελίδα του Δήμου Ελασσόνας www.dimoselassonas.gr, στους πίνακες ανακοινώσεων όλων των Κοινοτήτων και σε εμφανή σημείων αυτών.

Για περισσότερες πληροφορίες οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να απευθύνονται κατά τις εργάσιμες ημέρες και ώρες στα τηλέφωνα: 2493350224, 2493350254.

Ο ΔΗΜΑΡΧΟΣ ΕΛΑΣΣΟΝΑΣ

ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΓΑΤΣΑΣ

Πληροφορίες: Χρ.Κατσιούλη
Tηλ: 24933-50224, 254
Φαξ:2493022310
Email: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Ο δήμαρχος Ελασσόνας κ. Νίκος Γάτσας θέλοντας να δώσει ιδιαίτερη βαρύτητα στο σοβαρό και ευαίσθητο θέμα της άρδευσης όρισε ως νέο αντιδήμαρχο Ελασσόνας τον κ . Κίμω [ ... ]

Δευτέρα 10 Φεβρουαρίου 2020 09:25
Συγκεντρώθηκαν χρήματα για τη ΦΛΟΓΑ

Συγχαρητήρια για το φιλανθρωπικό παζάρι που διοργάνωσε η Αντιδημαρχία Πολιτισμού του Δήμου Ελασσόνας έδωσε ο δήμαρχος Ελασσόνας κ. Ν. Γάτσας στην αντιδήμαρχο κ. Φρ [ ... ]