Κινήσεις δικτύωσης Κέντρου Κοινότητας

Στα πλαίσια της δικτύωσης το προσωπικό του Κέντρου Κοινότητας Ελασσόνας πραγματοποίησε συνάντηση με τον ΟΑΕΔ Λάρισας στις 9 Μαΐου και με το προσωπικό του ΟΑΕΔ Ελασσόνας στις 16 Μαΐου με σκοπό την γνωριμία, ενημέρωση και μελλοντική συνεργασία. Το προσωπικό του Κέντρου Κοινότητας Ελασσόνας ενημερώθηκε για τα προγράμματα απασχόλησης και κατάρτισης και τα επιδόματα ανέργων αλλά και για την συνολικότερη δράση του ΟΑΕΔ. Παράλληλα οι υπάλληλοι του Κέντρου Κοινότητας Ελασσόνας ενημέρωσαν το προσωπικό του ΟΑΕΔ για τον ρόλο του Κέντρου στην κοινότητα και την ανάγκη διασύνδεσης μεταξύ των δύο φορέων.

Στο Κέντρο Κοινότητας μπορούν να απευθύνονται όλοι οι πολίτες που αντιμετωπίζουν οικονομικές ή και ψυχοκοινωνικές δυσκολίες οι ίδιοι ή τα μέλη της οικογένειάς τους όπως ανεργία, οικονομική αδυναμία, έλλειψη στέγης και σίτισης, προβλήματα διαβίωσης με στόχο την ενημέρωση για προγράμματα συμβουλευτικού, εκπαιδευτικού, επαγγελματικού και ψυχαγωγικού χαρακτήρα.

To Κέντρο Κοινότητας εντάσσεται στο επιχειρησιακό πρόγραμμα "Περιφερειακό Επιχειρησιακό Πρόγραμμα Θεσσαλίας 2014-2020" και συγχρηματοδοτείται από το Ευρωπαϊκό Κοινωνικό Ταμείο.

Συνάντηση με τον Γενικό Περιφερειακό Αστυνομικό Διευθυντή Θεσσαλίας Υποστράτηγο Ιωάννης Τόλια, συνοδευόμενο από τον Διοικητή του Α.Τ Ελασσόνας Πέτρο Μουταφίδη πρ [ ... ]

Την Τετάρτη 1η Αυγούστου, από τις 09:30 το πρωί μέχρι και το μεσημέρι, ειδικό τμήμα της Αιμοδοσίας του Γενικού Νοσοκομείο Λάρισας, θα βρίσκεται στο Δημαρχείο Ελασσόνας [ ... ]

Σύμφωνα με ανακοίνωση της ΕΣΑ ΘΕΣΣ Μετά την έκδοση του πλαισίου Ανάπτυξης Απομακρυσμένων Δικτύων Διανομής με χρήση Συμπιεσμένου / Υγροποιημένου Φυσικού Αερίου απ [ ... ]

Ο Δήμος Ελασσόνας συμμετέχει ως εταίρος στο έργο "YOUROPE:Joining paths to build a better perception of Europe" το οποίο υλοποιείται στα πλαίσια της Κοινοτικής Πρωτοβουλίας Ευρώπη για τους Πο [ ... ]