ΟΚΠΑΠ: Πρόγραμμα κοινωνικής βοήθειας με συσσίτιο και εξυπηρέτηση κατ’ οίκον

syssitioΟ Οργανισμός Κοινωνικής Προστασίας, Αλληλεγγύης και Παιδείας του δήμου Ελασσόνας, στο πλαίσιο εφαρμογής των μέτρων για την προστασία του κοινωνικού συνόλου από τη διάδοση του ιού COVID-19, ενισχύει το πρόγραμμα κοινωνικής αλληλεγγύης με εργαζόμενους στο πρόγραμμα «Βοήθεια στο Σπίτι»και εργαζόμενους που υπηρετούν σε δομές και υπηρεσίες του Οργανισμού που έχουν ανασταλεί.

Το πρόγραμμα έκτακτης παροχής βοήθειας περιλαμβάνει:

- Υπηρεσία διανομής συσσιτίου σε καθημερινή βάση

- Υπηρεσίες εξυπηρέτησης σε πολίτες που αδυνατούν ή δεν επιτρέπεται να μετακινηθούν, σε όσους δεν έχουν κοντά τους συγγενικά τους πρόσωπα καθώς και εκείνους που βρίσκονται στο φάσμα της οικονομικής ένδειας.

Για την Υπηρεσία συσσιτίου παρακαλούνται οι ενδιαφερόμενοι να επικοινωνήσουν στα τηλέφωνα 2493350218 και 6984117877.

Για την Υπηρεσία Εξυπηρέτησης κατ' οίκον ο Οργανισμός παρέχει πλέον τη δυνατότητα τηλεφωνικής υποστήριξης σε όσους το έχουν ανάγκη καλώντας στα τηλέφωνα 2493350218 και 6984117877, στους οποίους θα παρέχονται οι παρακάτω υπηρεσίες:

• πρωτοβάθμιας υγειονομικής περίθαλψηςαπό το πρόγραμμα «Βοήθεια στο Σπίτι»

• παράδοσης τροφίμων μετά από τηλεφωνική παραγγελία

• εξόφλησης λογαριασμών ΔΕΚΟ, κινητής/σταθερής τηλεφωνίας κ.τ.λ

• παραλαβής αιτήσεων και παράδοσης πιστοποιητικών

Το πρόγραμμα θα διαρκέσει από την Δευτέρα 23 Μαρτίου 2020 και μέχρι τη λήξη έκτακτης κατάστασης λόγω του νέου κορωνοϊου.

ΜΗΝΥΜΑ ΔΗΜΑΡΧΟΥ ΕΛΑΣΣΟΝΑΣ ΝΙΚ. ΓΑΤΣΑ Ελληνίδες, Έλληνες, Οι δραματικές εξελίξεις της εξάπλωσης του νέου κορωνοϊού κατακλύζουν τη σκέψη των συμπατριωτών μας σε όλ [ ... ]

Σύσκεψη με τους επικεφαλής των δημοτικών παρατάξεων είχε την περασμένη Παρασκευή 20 Μαρτίου 2020 ο Δήμαρχος Ελασσόνας κ. Ν. Γάτσας, στην οποία συζητήθηκαν τα μέτρα προ [ ... ]

Νέος πρόεδρος της σχολικής επιτροπής Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης του Δήμου Ελασσόνας εκλέχθηκεο κ. Χαρίσης Γκουντούρας, μετά από σχετική απόφαση του δημοτικού συμ [ ... ]

Έκτακτες συσκέψεις με τους αντιδημάρχους, τους προϊσταμένους Διευθύνσεων και τον πρόεδρο της ΔΕΥΑΕΛ είχε χθες και σήμερα ο Δήμαρχος Ελασσόνας κ. Ν. Γάτσας, με σκοπό [ ... ]