ΤΙΤΛΟΣ ΠΡΑΞΗΣ : ΔΙΚΤΥΟ ΑΠΟΧΕΤΕΥΣΗΣ ΚΑΙ ΕΡΓΩΝ ΣΥΝΔΕΣΗΣ ΜΕ ΤΗΝ Ε.Ε.Λ. ΕΛΑΣΣΟΝΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ Δ.Κ. ΤΣΑΡΙΤΣΑΝΗΣ

ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΙΑΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΣΠΑ 2014-20 : Επιχειρησιακό Πρόγραμμα «Υποδομές Μεταφορών, Περιβάλλον και Αειφόρος Ανάπτυξη 2014-2020

ΑΠΟΦΑΣΗ ΕΝΤΑΞΗΣ : 3758 / 18-12-2017

ΔΙΚΑΙΟΥΧΟΣ : 40131194-ΔΗΜΟΣ ΕΛΑΣΣΟΝΑΣ

ΚΥΡΙΟΣ ΕΡΓΟΥ : 4040502-ΔΕΥΑ ΕΛΑΣΣΟΝΑΣ

Π/Υ ΕΝΤΑΞΗΣ, (ΣΥΝΟΛΙΚΟΣ) : 5.028.826,94

Π/Υ ΕΝΤΑΞΗΣ, (ΕΠΙΛΕΞΙΜΗ ΔΑΠΑΝΗ) : 3.751.403,25

ΣΤΟΧΟΙ/ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ : Βελτίωση της συλλογής και επεξεργασίας αστικών λυμάτων κατά κατηγορία Οικισμών με βάση τις κατευθύνσεις της Οδηγίας για την επεξεργασία αστικών λυμάτων (91/271/ΕΟΚ)

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ

Η πράξη αφορά στην διαχείριση των λυμάτων της Δ.Κ. Τσαριτσάνης και περιλαμβάνει τη συλλογή και μεταφορά των λυμάτων του Οικισμού στην υπάρχουσα Ε.Ε.Λ. Ελασσόνας. Η συλλογή των λυμάτων θα γίνει με σύστημα βαρυτικού δικτύου, ενώ στο χαμηλότερο υψομετρικά σημείο θα τοποθετηθεί αντλιοστάσιο για την μεταφορά των λύμάτων με υπό πίεση αγωγούς στην Ε.Ε.Λ. Ελασσόνας. Στον συνολικό προϋπολογισμό της πράξης περιλαμβάνεται και η δαπάνη κατασκευής των ιδιωτικών συνδέσεων η οποία δεν είναι επιλέξιμη για συγχρηματοδότηση. Με βάση τους υδραυλικούς υπολογισμούς, για τους βαρυτικούς αγωγούς, προβλέπεται η τοποθέτηση 12.310μ. αγωγών διατομής Φ200, 970μ. αγωγών διατομής Φ250. Επίσης, προβλέπεται η τοποθέτηση αγωγών Φ200 μήκους 427μ. στο βορειοδυτικό τμήμα του οικισμού και 1.404μ. στο νοτιοανατολικό τμήμα του οικισμού καθώς και σύνδεση με το αντλιοστάσιο με αγωγό μήκους 9μ.. Το δίκτυο των καταθλιπτικών αγωγών αποτελείται από 3.190μ. αγωγών διατομής Φ180.Στη συμβολή 2 ή περισσοτέρων αγωγών ή στις διασταυρώσεις των δρόμων θα κατασκευασθούν φρεάτια επισκέψεως για τον έλεγχο, καθαρισμό ή την συμβολή των ακαθάρτων λυμάτων. Συνολικά προβλέπεται η προμήθεια και τοποθέτηση 423 φρεατίων. Στο χαμηλότερο υψομετρικά σημείο του οικισμού προβλέπεται η τοποθέτηση αντλιοστασίου για τη μεταφορά των λυμάτων σε υφιστάμενο φρεάτιο του κεντρικού αγωγού μεταφοράς των λυμάτων της Ελασσόνας, με τελικό αποδέκτη την Ε.Ε.Λ. της Ελασσόνας. Σε δύο σημεία του δικτύου θα γίνει διέλευση των αγωγών από υφιστάμενες γέφυρες – τεχνικά. Η πράξη περιλαμβάνει την σύνδεση του αντλιοστασίου με το δίκτυο της ΔΕΗ καθώς και την πρόσληψη αρχαιολόγου για την παρακολούθηση των εκσκαπτικών εργασιών του έργου.

Συνεχίζεται το πρόγραμμα δράσης για την καταπολέμηση της υπογεννητικότητας, μέσω της μη κερδοσκοπικής εταιρείας HOPEgenesis, το οποίο πρόγραμμα προσφέρει δωρε [ ... ]

Ο Δήμος Ελασσόνας προσφέρει και φέτος το Πασχαλινό Καλάθι Αλληλεγγύης σε οικογένειες δικαιούχους του Κοινωνικού Παντοπωλείου με την ευγενική στήριξη επιχειρήσε [ ... ]

Σε εξέλιξη βρίσκεται ο ανοιχτός διαγωνισμός από το Δήμο Ελασσόνας για την επιλογή αναδόχου του έργου «Κατασκευή καταφυγίου αδέσποτων ζώων συντροφιάς Δήμου Ελασσ [ ... ]

Την Πέμπτη 16 Μαΐου 2024 ο Δήμος Ελασσόνας υποδέχεται ως συνδιοργανωτής τη μεγάλη γιορτή της ποδηλασίας, τον ΔΕΗ Διεθνή Ποδηλατικό Γύρο Ελλάδας 2024, και είναι ένας από [ ... ]