ΚΕΝΤΡΟ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑΣ ΔΗΜΟΥ ΕΛΑΣΣΟΝΑΣ

ΤΙΤΛΟΣ ΠΡΑΞΗΣ :ΚΕΝΤΡΟ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑΣ ΔΗΜΟΥ ΕΛΑΣΣΟΝΑΣ

ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΙΑΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΣΠΑ 2014-20 :Επιχειρησιακό Πρόγραμμα «Περιφερειακό επιχειρησιακό πρόγραμμα Θεσσαλίας 2014-2020

ΑΠΟΦΑΣΗ ΕΝΤΑΞΗΣ :872 / 28-02-2017

ΔΙΚΑΙΟΥΧΟΣ :40131194-ΔΗΜΟΣ ΕΛΑΣΣΟΝΑΣ

ΚΥΡΙΟΣ ΕΡΓΟΥ :40131194-ΔΗΜΟΣ ΕΛΑΣΣΟΝΑΣ

Π/Υ ΕΝΤΑΞΗΣ, (ΣΥΝΟΛΙΚΟΣ) :112,320.00 €

Π/Υ ΕΝΤΑΞΗΣ, (ΕΠΙΛΕΞΙΜΗ ΔΑΠΑΝΗ) :112,320.00 €

ΣΤΟΧΟΙ/ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ :Bελτίωση της προσβασιμότητας των κοινωνικά ευπαθών ομάδων σε ποιοτικές και ολοκληρωμένες κοινωνικές υπηρεσίες

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ

Στο γενικότερο πλαίσιο του στρατηγικού σχεδιασμού της ελληνικής πολιτείας και της Περιφέρειας Θεσσαλίας ειδικότερα, για τη δημιουργία ενός ενιαίου Εθνικού Μηχανισμού (ΕΜ), που συντονίζει τις πολιτικές κοινωνικής ένταξης, παρακολουθεί και αξιολογεί την εφαρμογή τους, προσδιορίζει τις προτεραιότητες, µε βάση τις εκάστοτε ανάγκες, ώστε να ενισχύει την αποδοτικότητα και αποτελεσματικότητα του συστήματος κοινωνικής προστασίας, ο Δήμος Ελασσόνας προχωρά στη δημιουργία δομής Κέντρο Κοινότητας (ΚΚ). Η παρούσα Πράξη αφορά στην λειτουργία της δομής για 3 έτη. Σκοπός του ΚΚ είναι η περαιτέρω υποστήριξη του Δήμου στην εφαρμογή πολιτικών κοινωνικής προστασίας και η ανάπτυξη ενός τοπικού σημείου αναφοράς για την υποδοχή, εξυπηρέτηση και διασύνδεση των πολιτών με όλα τα Κοινωνικά Προγράμματα και Υπηρεσίες που υλοποιούνται στην περιοχή λειτουργίας τους. Το ΚΚ θα παρέχει τις ακόλουθες υπηρεσίες: Α) Υποδοχή -Ενημέρωση -Κοινωνική Υποστήριξη των πολιτών Β) Συνεργασία με Υπηρεσίες και ΔομέςΓ) Παροχή Υπηρεσιών που θα αποσκοπούν στη βελτίωση του βιοτικού επιπέδου και θα διασφαλίζουν την κοινωνική ένταξη των ωφελουμένων.Το Κέντρο μέσω παραπομπών διασυνδέει τα ωφελούμενα άτομα- πολίτες του Δήμου Ελασσόνας με επιμέρους φορείς και υπηρεσίες (υπηρεσίες ΟΤΑ, δημόσιες υπηρεσίες, εθελοντικές οργανώσεις, οργανισμούς κοινωνικού χαρακτήρα κλπ) για την εξυπηρέτηση των αναγκών τους.Το ΚΚ θα λειτουργεί σύμφωνα με τα προβλεπόμενα στον Οδηγό Εφαρμογής της Πρόσκλησης και σε συγκεκριμένο χώρο που ικανοποιεί τις προβλέψεις της ΚΥΑ υπ.' αριθμ. Δ23/ΟΙΚ. 14435-1135/29.03.2016 με θέμα: «Καθορισμός ελάχιστων προδιαγραφών λειτουργίας των Κέντρων Κοινότητας» (ΦΕΚ 854/Β), και κυρίως του άρθρου 5 που ρυθμίζει τα περί της στέγασης των Κέντρων Κοινότητας.Η παρακολούθηση της πορείας των ωφελουμένων θα γίνεται μέσω του Ενιαίου Πληροφοριακού Συστήματος (ΕΠΣ). Συγκεκριμένα θα υπάρχει μητρώο ωφελούμενων, μητρώο φορέων και μητρώο προγραμμάτων και επιδομάτων. Ο ωφελούμενος που απευθύνεται στο κέντρο κοινότητας θα εγγράφεται από τον αρμόδιο υπάλληλο στην καρτέλα εγγραφής και παρακολούθησης ωφελούμενου, λαμβάνοντας μοναδικό κωδικό. Η καρτέλα εγγραφής θα περιλαμβάνει πλήρες ιστορικό ωφελούμενου, εφόσον η καταγραφή γίνεται από το ΚΚ ή το Παράρτημα ΡΟΜΑ, καθώς επίσης και επιπλέον εξειδικευμένα στοιχεία που σχετίζονται με συγκεκριμένες υπηρεσίες. Στην περίπτωση κατά την οποία, το ΕΠΣ δεν είναι διαθέσιμο από την έναρξη λειτουργίας του ΚΚ, η παρακολούθηση των ωφελουμένων θα πραγματοποιείται με ιδία αρχεία που θα αναπτύξει η δομή.

Να τακτοποιήσουν τις οφειλές τους πριν από την έναρξη της αρδευτικής περιόδου καλεί ο Δήμος Ελασσόνας τους αρδευτές που οφείλουν και θα κληθούν μέσα στις επόμενε [ ... ]

Δευτέρα 15 Απριλίου, ώρα 19:00, Αίθουσα ΚΔΒΜ Πνευματικό Κέντρο Ελασσόνας

Πρόσκληση σε νέους και νέους να εγγραφούν στο μητρώο νέων για τη συμμετοχή στο Δημοτικό Συμβούλιο Νέων απηύθυναν σήμερα με συνέντευξη τύπου που πραγματοποιήθηκε  [ ... ]

Τη νέα Δημοτική Επιτροπή Ισότητας του Δήμου Ελασσόνας εξέλεξε με ομόφωνη απόφασή του το Δημοτικό Συμβούλιο Ελασσόνας, η οποία αποτελείται από δραστήριες γυναίκε [ ... ]