Πρόσκληση Συνεδρίασης Οικονομικής Επιτροπής, δια ζώσης και με τηλεδιάσκεψη, 17/01/2023

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ                                                          Ελασσόνα 12 /01/2023
ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ                                                          Αρ.Πρωτ: 647
ΔΗΜΟΥ ΕΛΑΣΣΟΝΑΣ
6ης Οκτωβρίου 57, 40200 Ελασσόνα
Πληρ: Παύλου Πανδώρα
Τηλ: 2493350215                                                                       Προς: Τα μέλη της Οικονομικής
Email: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.                                              Επιτροπής του Δήμου

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗΣ

Οικονομικής Επιτροπής Δήμου Ελασσόνας

Έχοντας υπόψη τις διατάξεις του άρθρου 75 του Ν.3852/2010 όπως ισχύει, σας καλούμε σε τακτική συνεδρίαση, δια ζώσης και με τηλεδιάσκεψη, της Οικονομικής Επιτροπής του Δήμου Ελασσόνας, στην αίθουσα Δημοτικού Συμβουλίου, την 17η του μηνός Ιανουαρίου του έτους 2023 ημέρα Τρίτη και ώρα 13:00 τηρουμένων των ισχυόντων υγειονομικών μέτρων αποφυγής της διάδοσης του κορωνοϊού COVID-19 (άρθρο 78 του ν. 4954/2022).

ΘΕΜΑΤΑ ΗΜΕΡΗΣΙΑΣ ΔΙΑΤΑΞΗΣ:

1. Γνωμοδότηση πληρεξούσιου δικηγόρου για την άσκηση ή μη ένδικων μέσων (υπόθεση Γκάγκα Δημητρίου).

2. Λήψη απόφασης περί άσκησης ή μη ένδικων μέσων (υπόθεση Γκάγκα Δημητρίου).

3. Ορισμός πληρεξούσιου δικηγόρου για παράσταση ενώπιον του Διοικητικού Πρωτοδικείου Λάρισας (υπόθεση Τζιούφα – Κοντοφάκα Ελένης κατά του Δήμου Ελασσόνας) και ορισμός αμοιβής.

4. Εισήγηση για έγκριση προσλήψεων ειδικού ένστολου προσωπικού Δημοτικής Αστυνομίας.

5. Επικαιροποίηση αμοιβών δικηγόρων.

6. Εισήγηση προς το Δημοτικό Συμβούλιο, για αναπροσαρμογή εισοδηματικών κριτηρίων για απαλλαγή ΑΜΕΑ από δημοτικά τέλη και φόρο.

7. Έγκριση 1ου και 2ου πρακτικού για τον διαγωνισμό των καυσίμων κίνησης.

8. Αποδοχή επιχορήγησης του Δήμου από το Υπουργείο Εσωτερικών, για την κάλυψη λειτουργικών και λοιπών γενικών δαπανών, λόγω της επιβάρυνσης των προϋπολογισμών τους από την αύξηση του ενεργειακού κόστους.

9. Αποδοχή ποσού για την κάλυψη δαπάνης μισθοδοσίας προσωπικού καθαριότητας, με σχέση εργασίας ιδιωτικού δικαίου ορισμένου χρόνου στις σχολικές μονάδες της Χώρας, για το διδακτικό έτος 2022- 2023.

10. Αποδοχή ποσού για την υλοποίηση δράσεων διαχείρισης αδέσποτων ζώων συντροφιάς στους Δήμους της χώρας από τους Κεντρικούς Αυτοτελείς Πόρους έτους 2023.

11. Αποδοχή ποσού από το Τέλος Ακίνητης Περιουσίας (ΤΑΠ).

12. Αποδοχή ποσού από το Τέλος Διαφήμισης –Κατηγορίας Δ΄.

13. Καθορισμός όρων δημοπρασίας εκμίσθωσης του ξενώνα της Κοινότητας Καρυάς του Δήμου Ελασσόνας.

14. 4η Παράταση συμβατικής προθεσμίας περάτωσης εργασιών του έργου «Βελτίωση Αγροτικής οδοποιίας στις Κοινότητες Αζώρου , Ασπροχώματος και στον οικισμό Καλυβίων του Δήμου Ελασσόνας».

15. Έγκριση 1ου ΑΠΕ του έργου «Αποκατάσταση Ζημιών Λιθόκτιστων Σχολικών Κτιρίων Δημοτικού Σχολείου Βερδικούσιας, Νηπιαγωγείου Στεφανοβούνου, Νηπιαγωγείου Δομενίκου».

16. Έγκριση 1ου ΑΠΕ του έργου «Διαμόρφωση Πεζοδρομίων Στην Κοινότητα Σκαμνιάς».

17. Έγκριση 1ου Σ.Π. της μελέτης «Μελέτη Στατιστικής Επάρκειας Και Επισκευών Λιθόχτιστων Σχολείων του Δ. Ελασσόνας Μετά τον Σεισμό της 3 και 4-3-2021».

18. Καθορισμός τρόπου εκτέλεσης του έργου «Συντήρηση Αθλητικών Εγκαταστάσεων στον Αυλειο Χώρο του Γυμνασίου –Λυκείου Τσαριτσάνης

19. Καθορισμός θέσεων εκτέλεσης εργασιών του έργου «Συντήρηση Δημοτικών Οδών Δήμου Ελασσόνας».

Σε περίπτωση κωλύματος συμμετοχής σας, παρακαλούμε ενημερώστε εγκαίρως στο τηλ. 2493350224.

Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΗΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ

ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΓΑΤΣΑΣ