Πρόσκληση συνεδρίασης Οικονομικής Επιτροπής 03-04-2023

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ                                               Ελασσόνα 29/03/2023
ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ                                               Αρ.Πρωτ: 6629
ΔΗΜΟΥ ΕΛΑΣΣΟΝΑΣ
6ης Οκτωβρίου 57, 40200 Ελασσόνα
Πληρ: Παύλου Πανδώρα
Τηλ: 2493350234                                                       Προς: Τα μέλη της Οικονομικής
Email: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.                              Επιτροπής του Δήμου

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗΣ

Οικονομικής Επιτροπής Δήμου Ελασσόνας

Έχοντας υπόψη τις διατάξεις του άρθρου 75 του Ν.3852/2010 όπως ισχύει, σας καλούμε σε τακτική συνεδρίαση, δια ζώσης και με τηλεδιάσκεψη, της Οικονομικής Επιτροπής του Δήμου Ελασσόνας, στην αίθουσα Δημοτικού Συμβουλίου, την 3η του μηνός Απριλίου του έτους 2023 ημέρα Δευτέρα και ώρα 13:00 τηρουμένων των ισχυόντων υγειονομικών μέτρων αποφυγής της διάδοσης του κορωνοϊού COVID-19 (άρθρο 78 του ν. 4954/2022).

ΘΕΜΑΤΑ ΗΜΕΡΗΣΙΑΣ ΔΙΑΤΑΞΗΣ:

1. Έγκριση εξώδικης επίλυσης διαφοράς (υπόθεση Αποστολάρα).

2. Ορισμός πληρεξούσιου Δικηγόρου για παράσταση ενώπιον του Μονομελούς Πρωτοδικείου Λάρισας (υπόθεση Αγλαΐας Αρσένη κτλ) και ορισμός αμοιβής.

3. Ορισμός πληρεξούσιου Δικηγόρου για παράσταση ενώπιον του Μονομελούς Πρωτοδικείου Λάρισας (υπόθεση Ευαγγελίας Μαστοροδήμου κτλ) και ορισμός αμοιβής.

4. Ορισμός πληρεξούσιου Δικηγόρου για γνωμοδότηση επί του αιτήματος του κ. Μάλαμα Ευαγγέλου.

5. Ορισμός πληρεξούσιου Δικηγόρου για γνωμοδότηση σχετικά με ιδιοκτησιακό καθεστώς.

6. Έγκριση φακέλου-τεχνικής έκθεσης για τη σύνταξη της μελέτης «Ανασύνταξη της πολεοδομικής μελέτης & εκπόνηση στρατηγικής μελέτης περιβαλλοντικών επιπτώσεων για την πολεοδομική μελέτη επέκτασης οικισμού Λιβαδίου» και καθορισμός τρόπου εκτέλεσης.

7. Έγκριση κάτ. Εξαίρεση οδήγησης υπηρεσιακών οχημάτων από υπαλλήλους του Δήμου Ελασσόνας, που δεν κατέχουν οργανική θέση οδηγού.

8. Ορισμός υπόλογου για ένταλμα προπληρωμής για τον έλεγχο ΚΤΕΟ των αυτοκινήτων του Δήμου Ελασσόνας.

9. Απόδοση ποσοστού εσόδων από τέλη θέσης υπαίθριου εμπορίου στην Περιφέρεια Θεσσαλίας.

10. Αποδοχή εσόδων από τους Κεντρικούς Αυτοτελείς Πόρους (ΚΑΠ) προς κάλυψη λειτουργικών και λοιπών δαπανών (Γ΄ Κατανομή).

11. Αποδοχή εσόδων από τους Κεντρικούς Αυτοτελείς Πόρους (ΚΑΠ) για το πρόγραμμα βοήθεια στο σπίτι. (1η δόση).

12. Καθορισμός όρων Πλειοδοτικής Φανερής και Προφορικής Δημοπρασίας για την εκμίσθωση των «Δημοτικών Κατασκηνώσεων» Κοκκινοπηλού του Δήμου Ελασσόνας.

13. Καθορισμός όρων Πλειοδοτικής Φανερής και Προφορικής Δημοπρασίας για την εκμίσθωση του Δημοτικού Ακινήτου «Δημοτικός Ξενώνας» στην Κοινότητα Βερδικούσιας του Δήμου Ελασσόνας.

14. Έγκριση διαγραφής ληξιπρόθεσμων βεβαιωμένων οφειλών.

15. Ανάκληση της υπ' αριθ. 77/2023 απόφασης Ο.Ε. και ορισμός υπολόγου για το δίκτυο επεκτάσεων ηλεκτροφωτισμού.

Σε περίπτωση κωλύματος συμμετοχής σας, παρακαλούμε ενημερώστε εγκαίρως στο τηλ. 2493350224.

Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΗΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ

ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΓΑΤΣΑΣ