Εφαρμογή του προγράμματος ανακύκλωσης στο Δήμο Ελασσόνας

recycleΟ Δήμος Ελασσόνας θέτει σε εφαρμογή το πρόγραμμα Ανακύκλωσης σε συνεργασία με την Ελληνική Εταιρεία Αξιοποίησης Ανακύκλωσης Α.Ε. σε μια προσπάθεια να συμβάλει στην προστασία του περιβάλλοντος μέσω της μείωσης του όγκου των απορριμμάτων και της αξιοποίησης των ανακυκλώσιμων υλικών.

Ήδη στο Δήμο Ελασσόνας έχουν τοποθετηθεί οι μπλε κάδοι, που θα δέχονται τα ανακυκλώσιμα υλικά: χαρτί, πλαστικά, αλουμίνιο, γυάλινες συσκευασίες.

Η προστασία του περιβάλλοντος είναι υπόθεση όλων μας.

Η Ανακύκλωση είναι υπόθεση όλων μας.

Από το καλάθι των σκουπιδιών μας αρχίζει η ανακύκλωση.

Με αυτό το σύνθημα ο Δήμος Ελασσόνας καλεί τους πολίτες να αξιοποιήσουν προς όφελος του περιβάλλοντος τα σκουπίδια του νοικοκυριού τους και να διαχωρίζουν τα ανακυκλώσιμα από τα υπόλοιπα σκουπίδια, τα οποία και να τοποθετούν στους κάδους ανακύκλωσης σύμφωνα με τις οδηγίες που παρέχονται στο ενημερωτικό υλικό που έχει διανεμηθεί.

Ο Δήμος Ελασσόνας έχει προμηθευτεί με 545 κάδους ανακύκλωσης 1.100 λίτρων και έχει ξεκινήσει ήδη η τοποθέτησή τους στην πόλη της Ελασσόνας, που ολοκληρώνεται το προσεχές διάστημα. Τις ημέρες αυτές ολοκληρώνεται και η διάθεση του ενημερωτικού υλικού στις Δημοτικές Ενότητες του Δήμου Ελασσόνας και θα ακολουθήσει και εκεί η τοποθέτηση των μπλε κάδων.

Ο Δήμος Ελασσόνας καλεί τους πολίτες να γίνουν αρωγοί στην συλλογική αυτή προσπάθεια, που ξεκινάει από τον κάδο του σπιτιού και καταλήγει στον κάδο ανακύκλωσης.

Το Γραφείο Τύπου

Ο σεφ κ. Νικόλας Σακελλαρίου αφήνει για λίγο τα λαμπερά πλατό και έρχεται στην Ελασσόνα το Σάββατο 24 Σεπτεμβρίου στο πλαίσιο των εκδηλώσεων της Πανελλήνιας Γιορτή [ ... ]

Μια νέα σύγχρονη σχολική μονάδα παραδόθηκε από το Δήμο Ελασσόνας στους μαθητές του 1ου Νηπιαγωγείου, με την έναρξη της σχολικής χρονιάς, σε χώρο που μίσθωσε ο δήμο [ ... ]

Παρασκευή 16 Σεπτεμβρίου 2022 10:28