Ρίψη δολωμάτων για εμβολιασμό αλεπούδων για λύσσα

lussasmeni-alepou-kozaniΗ ∆/νση Κτηνιατρικής της Περιφέρειας Θεσσαλίας ανακοίνωσε στις 10/12/2013 ότι έγιναν ρίψεις εµβολίων/δολωµάτων µε σκοπό τον εµβολιασµό των κόκκινων αλεπούδων για τη λύσσα στην ευρύτερη περιοχή του Δήμου Ελασσόνας.

Όπως επισημαίνει η Δ/νση Κτηνιατρικής εφιστάται η προσοχή των πολιτών, των κυνηγών και ιδιαίτερα των κτηνοτρόφων να µην προσεγγίζουν τα δολώµατα και να αποφεύγουν σε κάθε περίπτωση την επαφή των εµβολίων µε γυµνά χέρια, καθότι αυτά περιέχουν ζωντανό ιό ελαττωµένης λοιµογόνου δύναµης. Σε περίπτωση επαφής θα πρέπει να υπάρχει άµεση µετάβαση σε µονάδα Υγείας.

Έρχονται έλεγχοι και πρόστιμα

Αφιερωμένη στην Παγκόσμια Ημέρα Μουσικής

Επιστολή στον Διοικητή της Δημόσιας Υπηρεσίας Απασχόλησης (ΔΥΠΑ) απέστειλε σήμερα ο Δήμαρχος Ελασσόνας κ. Νικ. Γάτσας, ζητώντας να επιληφθεί της υπόθεσης του κατα [ ... ]

Εκλέχτηκε το Νέο Συμβούλιο Νέων του Δήμου Ελασσόνας με τη συμμετοχή 29 νέων ηλικίας 17- 32 ετών, με ομόφωνη απόφαση του Δημοτικού Συμβουλίου Ελασσόνας.

Με επιτυχία ολοκληρώθηκαν από το Δήμο Ελασσόνας οι εκπαιδευτικές συναντήσεις για γονείς, από το τμήμα Κοινωνικής Πρόνοιας-Κέντρο Κοινότητας σε συνεργασία με τον  [ ... ]