Εθελοντική Αιμοδοσία Δήμου Ελασσόνας

aimodosiaΟ Δήμος Ελασσόνας για πρώτη φορά κινητοποιεί το προσωπικό του και τους πολίτες του δήμου Ελασσόνας, προκειμένου να υλοποιήσει «Εθελοντική Αιμοδοσία». Η εθελοντική αιμοδοσία του δήμου Ελασσόνας, έρχεται να συμπληρώσει τις δράσεις πολλών συλλόγων του δήμου που πραγματοποιούν εθελοντικές αιμοδοσίας και σε καμία περίπτωση να τους ανταγωνιστεί.

Η νέα αυτή κοινωνική δραστηριοποίηση έχει ως στόχο ο κάθε δημότης να γίνει και αιμοδότης. Η εθελοντική αιμοδοσία έχει ως στόχο να καλύψει τις ανάγκες με μονάδες αίματος των εθελοντών αιμοδοτών, κατοίκων και δημοτών. Τα μέλη της εφοδιάζονται με κάρτα εθελοντή αιμοδότη του υπουργείου Υγείας και Πρόνοιας. Με την κάρτα αυτή το μέλος εξασφαλίζει σε περιπτώσεις ανάγκης μονάδες αίματος για τον ίδιο ή τους συγγενείς τους.

Ο δήμος Ελασσόνας ξεκινώντας από την εθελοντική αιμοδοσία την Τρίτη 9 Δεκεμβρίου 2014 και ώρα 9:00 – 13:00 στο φουαγιέ της αίθουσας Θεάτρου «δημάρχου Β. Φαρμάκη» καλεί όλους τους πολίτες να δηλώσουν παρών.

Ας μην ξεχνάει κανείς πως το αίμα σώζει ζωές.

Με επιτυχία πραγματοποιήθηκε η ενημερωτική ημερίδα που διοργάνωσε ο Δήμος Ελασσόνας σε συνεργασία με την ΑΜΚΕ Τυτώ την Πέμπτη 27 Ιουνίου στην αίθουσα Δημοτικού Συ [ ... ]

Ολοκληρώθηκαν πριν από λίγες ημέρες τα αθλητικά προγράμματα «Κύκλοι Άθλησης» και «Εργαστήρια Ευεξίας», τα οποία υλοποίησε για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά η Αντιδη [ ... ]

Για την Πολωνία αναχωρεί την Τετάρτη 10 Ιουλίου η Φιλαρμονική του Δήμου Ελασσόνας όπου θα συμμετάσχει στο 16ο Φεστιβάλ Φιλαρμονικών στην πόλη Μσάνα Ντόλνα (Mszana a Dolna) [ ... ]

ΕΚΠΟΝΗΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΕΝΟΛ ΑΕ ΜΕ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΚΗ ΣΥΜΒΑΣΗ