Συστάσεις για καθαρισμό των οικοπέδων

Τον καθαρισμό των οικοπέδων τους που βρίσκονται εντός του οικισμού προς αποφυγή και μηδενισμό των πυρκαγιών ζητάει από τους πολίτες του δήμου Ελασσόνας με ανακοίνωσή του η αντιδημαρχία καθαριότητας.

Πιο συγκεκριμένα σε σχετική ανακοίνωση τονίζεται:

«Η πρόληψη και η άμεση αντιμετώπιση των πυρκαγιών είναι καθήκον όλων μας. Προς αποφυγή και μηδενισμό των πυρκαγιών σας καλούμε να καθαρίσετε έγκαιρα τα οικόπεδα σας, που βρίσκονται εντός του οικισμού αλλά και αυτά που είναι σε απόσταση έως 100μ. από τα όρια του οικισμού, από σκουπίδια - χόρτα και οτιδήποτε μπορεί να αποτελέσει αιτία πυρκαγιάς.

Επίσης σας κάνουμε γνωστό ότι σύμφωνα με τις ισχύουσες πυροσβεστικές διατάξεις και κατ' εφαρμογή του άρθρου 94 του Ν.3852/2010 σε περίπτωση μη συμμόρφωσής και εφόσον κρίνεται άκρως επικίνδυνη περίπτωση, ο Δήμος προβαίνει στην επιβολή προστίμου και στον έγκαιρο καθαρισμό με δικές του δαπάνες, τις οποίες χρεώνει στους ιδιοκτήτες του οικοπέδου. Ευελπιστούμε σε μια καλή συνεργασία».

Με επιτυχία πραγματοποιήθηκε η ενημερωτική ημερίδα που διοργάνωσε ο Δήμος Ελασσόνας σε συνεργασία με την ΑΜΚΕ Τυτώ την Πέμπτη 27 Ιουνίου στην αίθουσα Δημοτικού Συ [ ... ]

Ολοκληρώθηκαν πριν από λίγες ημέρες τα αθλητικά προγράμματα «Κύκλοι Άθλησης» και «Εργαστήρια Ευεξίας», τα οποία υλοποίησε για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά η Αντιδη [ ... ]

Για την Πολωνία αναχωρεί την Τετάρτη 10 Ιουλίου η Φιλαρμονική του Δήμου Ελασσόνας όπου θα συμμετάσχει στο 16ο Φεστιβάλ Φιλαρμονικών στην πόλη Μσάνα Ντόλνα (Mszana a Dolna) [ ... ]

ΕΚΠΟΝΗΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΕΝΟΛ ΑΕ ΜΕ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΚΗ ΣΥΜΒΑΣΗ