Ψηφιακό video της ΑΔΑΕ

VIDEO ΤΗΣ ΑΔΑΕ- ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ PASSWORDS

Με θέμα την προστασία της ιδιωτικότητας των χρηστών του διαδικτύου, το ψηφιακό video που δημιούργησε το Εθνικό Τυπογραφείο για την Αρχή Διασφάλισης του Απορρήτου των Επικοινωνιών (ΑΔΑΕ), ενημερώνει για την σημασία των κωδικών πρόσβασης, τονίζοντας ότι «Το απόρρητο της επικοινωνίας είναι δικαίωμά σου. Προστάτεψέ το»

Μπορείτε να κατεβάσετε το video από το YouTube: video ΑΔΑΕ

Πρακτικές οδηγίες σχετικά με τους κωδικούς πρόσβασης περιλαμβάνουν μεταξύ άλλων τα παρακάτω μέτρα:

Αφού φτιάξετε ισχυρούς κωδικούς πρόσβασης, διαφορετικούς για κάθε εφαρμογή ή σύνδεση που χρησιμοποιείτε θα πρέπει να τους ανανεώνετε τακτικά (κάθε 6 μήνες τουλάχιστον).

Εκτός από ισχυρός, ο κωδικός σας πρέπει να είναι και μυστικός. Να ξέρετε ότι καμία εταιρεία που προσφέρει νόμιμη υπηρεσία δεν θα σας ζητήσει να στείλετε τον κωδικό σας μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.

Σημαντικό είναι να μην αποθηκεύετε τον κωδικό σας σε προγράμματα πλοήγησης στο διαδίκτυο ή σε μια εφαρμογή, ιδιαίτερα αν χρησιμοποιείτε έναν κοινόχρηστο υπολογιστή. Καλύτερα ακόμη, απενεργοποιήστε την επιλογή απομνημόνευσης κωδικού.

Δείτε αναλυτικά τις οδηγίες εδώ

Στο www.adae.gr οι ψηφιακοί χρήστες μπορούν να μάθουν περισσότερα για τους κωδικούς πρόσβασης και τα μέτρα για την προστασία του απορρήτου των επικοινωνιών τους θα πρέπει να εφαρμόζουν.

Πηγή: http://www.adae.gr

Ν.Γάτσας: «Μέριμνα μας η εξασφάλιση της ανθρώπινης ζωής»

Την ορεινή κοινότητα Λιβαδίου επισκέφτηκε πρόσφατα ο Δήμαρχος Ελασσόνας κ. Ν. Γάτσας και οι Αντιδήμαρχοι Πολεοδομίας-Προγραμματισμού κ. Δ. Καρανίκας, Οικονομικών κ [ ... ]

Νέος Δημοτικός Σύμβουλος ορκίστηκε την προηγούμενη εβδομάδα ο κ. Αθανάσιος Καλύβας από την εκλογική περιφέρεια Αντιχασίων, ο οποίος εκλέχτηκε με την παράταξη «Ένα [ ... ]