Λειτουργία γραφείου της Διεύθυνσης Αποκατάστασης Επιπτώσεων Φυσικών Καταστροφών Κεντρικής Ελλάδος (Δ.Α.Ε.Φ.Κ.- Κ.Ε.) στη Θεσσαλία

Αθήνα 20-08-2021

Στα πλαίσια αρμοδιοτήτων της Δ.Α.Ε.Φ.Κ.-Κ.Ε. του Υπουργείου ΥΠΟ.ΜΕ., και για την εξυπηρέτηση των πληγέντων από τον σεισμό της 3ης Μαρτίου 2021, που έπληξε και τη περιοχή Θεσσαλίας, σας ενημερώνουμε ότι από την Δευτέρα 10.05.2021 η Δ.Α.Ε.Φ.Κ.-Κ.Ε. λειτουργεί γραφείο στο Δήμο Τυρνάβου και κατόπιν αιτήματος και του Δήμου Ελασσόνας θα λειτουργεί και στον εν λόγω Δήμο γραφείο, εκ περιτροπής, στους χώρους που έχουν παραχωρηθεί από τους Δήμους.

Σκοπός των γραφείων είναι η ενημέρωση των πληγέντων πολιτών από υπαλλήλους της Διεύθυνσης και η παραλαβή κάθε είδους απαιτούμενων αιτήσεων στη διαδικασία αποκατάστασης των πληγέντων κτηρίων αλλά και στην επίλυση του προβλήματος προσωρινής στέγασής των.

Η λειτουργία των γραφείων θα γίνεται αποκλειστικά με την παρουσία υπαλλήλου της Υπηρεσίας.

Το προσεχές πρόγραμμα: 23-08-2021 έως 03-09-2021 θα είναι το κάτωθι:

Εβδομάδα από 23-08-2021 έως 27-08-2021 :

Δευτέρα, Τρίτη, Τετάρτη: γραφείο Δήμου Τυρνάβου

Πέμπτη, Παρασκευή: γραφείο Δήμου Ελασσόνας

Εβδομάδα από 30-08-2021 έως 03-09-2021 :

Δευτέρα, Τρίτη: γραφείο Δήμου Τυρνάβου

Τετάρτη, Πέμπτη, Παρασκευή: γραφείο Δήμου Ελασσόνας

Ο ΠΡΟΙΣΤΑΜΕΝΟΣ του ΤΜΗΜΑΤΟΣ
ΕΠΟΠΤΕΙΑΣ ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ
ΕΠΙΠΤΩΣΕΩΝ ΦΥΣΙΚΩΝ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΩΝ

ΑΝΤΩΝΙΟΣ ΓΙΑΝΝΟΥΤΣΟΣ
ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ

Ορκίστηκε ενώπιον του Δημάρχου Ελασσόνας κ. Ν. Γάτσα, νέος Τοπικός Σύμβουλος της Δημοτικής Κοινότητας Κρανέας ο κ. Γεώργιος Κουτσιώρας.

Συνάντηση με το νέο Διοικητή της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας Ελασσόνας κ. Ελευθέριο Μουλτσιά, είχε στο γραφείο του ο δήμαρχος Ελασσόνας κ. Ν. Γάτσας, στον οποίο ευχήθη [ ... ]

Τη Δευτέρα 11 Οκτωβρίου 2021 ο αντιδήμαρχος Ελασσόνας κ. Ιωάννης Καριπίδης επισκέφτηκε το Κέντρο Υγείας Ελασσόνας και είχε συνάντηση με την Διευθύντρια του Κ.Υ. Ελασ [ ... ]

Τα μέγιστα απέδωσε και φέτος η συνεργασία του Δήμου Ελασσόνας με την Περιφέρεια Θεσσαλίας για τη συντήρηση της αγροτικής και δασικής οδοποιίας σε κοινότητες των  [ ... ]

Με την ευκαιρία της συμπλήρωσης δύο χρόνων από την έναρξη της δημοτικής περιόδου, ο Δήμαρχος Ελασσόνας κ. Νίκος Γάτσας παρουσιάζει έναν απολογισμό των πεπραγμένω [ ... ]