Πρόσκληση για συμμετοχή σε διαδικτυακές ημερίδες του Ινστιτούτο Υγείας του Παιδιού σε συνεργασία με το ΕΔΔΥΠΠΥ

paidikidiatrofi

Αξιότιμοι,

Το Ελληνικό Διαδημοτικό Δίκτυο Υγιών Πόλεων ΠΟΥ (ΕΔΔΥΠΠΥ) και ο Δήμος Ελασσόνας, σας καλεί να παρακολουθήσετε ένα Νέο κύκλο Διαδικτυακών Ημερίδων από το Ινστιτούτο Υγείας του Παιδιού, για τη βελτιστοποίηση των πρακτικών στη διατροφή των παιδιών, με το ακρωνύμιο Best-ReMaP.

Η ανωτέρω δράση στοχεύει στη βελτίωση της σύστασης των τροφίμων, που καταναλώνονται από παιδιά στις χώρες της Ευρώπης, στη μείωση του αντίκτυπου της επιβλαβούς διαφήμισης των τροφίμων στα παιδιά, στη βελτίωση της ποιότητας των προσφερόμενων γευμάτων σε δημόσιες δομές καθώς και στην ενίσχυση της δικτύωσης των εμπλεκόμενων με τη διατροφή φορέων, σε ευρωπαϊκό και εθνικό επίπεδο.

Η πρώτη διαδικτυακή Ημερίδα είναι στις 20/9/2022: «Βελτιώνοντας τη Διατροφή των Παιδιών» και ώρα 18:00-19:30.

Για να παρακολουθήσετε την ημερίδα πατήστε εδώ

Επισυνάπτεται το πρόγραμμα για τις ανωτέρω Ημερίδες εδώ.

Επισυνάπτεται η πρόσκληση για τις ανωτέρω Ημερίδες εδώ

Η Αντιδημαρχία Παιδείας και Κοινωνικής Συνοχής του Δήμου Ελασσόνας, λαμβάνοντας υπόψη τις αναπτυξιακές δυσκολίες που αντιμετωπίζουν πολλά παιδιά, ενθαρρύνει τη  [ ... ]

Μέχρι τις 15 Μαρτίου 2024 θα μπορούν να υποβάλουν αιτήσεις οι ενδιαφερόμενοι για την ένταξή τους στο Κοινωνικό Παντοπωλείο – Φαρμακείο – Βεστιάριο του Δήμου Ελασσό [ ... ]

Έναν ακόμη εξωτερικό απινιδωτή παραχώρησε προς χρήση ο Δήμος Ελασσόνας, αυτή τη φορά στο Μεσοχώρι, μετά από αίτημα του Μορφωτικού Συλλόγου Μεσοχωρίου «Ο Άγιος Δημ [ ... ]

Στην αποκατάσταση ζημιών σε πλακόστρωτους δρόμους στις κοινότητες Καρυάς και Λιβαδίου προχώρησε ο Δήμος Ελασσόνας, αλλάζοντας όψη στα πλακόστρωτα στους παραδοσ [ ... ]

Ένα σημαντικό έργο αναβάθμισης πεζοδρομίων δίπλα στο τοξωτό γεφύρι της Ελασσόνας ολοκλήρωσε πρόσφατα ο Δήμος Ελασσόνας στη συνοικία Βαροσίου.